ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


5 απαντήσεις

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 10, 2009 7:22 am

    Κυκλοφορεί με το περιοδικό 0-6 σειρά DVD με παραστάσεις του Θανάση Σπυρόπουλου. Σχετικά με αυτές τις κυκλοφορείες βρήκα κάτι σχετικό σε αυτό το αυτό το blog, όπου κάποιος φίλος μας ενημερώνει πως:

    "Αξιζει να αναφερουμε πως το περιοδικο για υποψηφιους η νεους γονεις 0-6 ηδη απο τον Απριλιο μαζι με καθε τευχος βαζει DVD με τις ιστοριες του Καραγκιοζη απο το μεγαλο Καραγκιοζοπαικτη Θαναση Σπυροπουλο οταν επαιζε στην ΕΡΤ2 το 1987 με την εκπομπη "Χρονια συντροφια με το Καραγκιοζη". Ηδη κυκλοφορει το 2ρο dvd με το εργο "Ο Καραγκιοζης στο διαστημα" που ειναι κυριολεκτικα εκπληκτικό με ολη τη σημασια της λεξης. Ειναι συλλεκτικα αυτα τα dvd και δε πρεπει να λειπουν απο κανενα που αγαπαει αυτη τη λαικη μας τεχνη."

    Το ίδιο άτομο που παρουσιάζει την έκδοση, μας ενημερώνει συμπληρωματικά:

    "Πολυ καλη κινηση απο το κυριο Σπυροπουλο. Επειδη ειχα τη τυχη να παω στο θεατρακι του στο Γαλατσι πριν απο μερικες εβδομαδες μου ειπε πως το αρχικο φιλμ απο την εκπομπη το εχει κρατησει εκεινος και στην ΕΡΤ εδεινε της κοπιες και ετσι το υλικο ευτυχως δε χαθηκε. Το μονο κακο ειναι πως εχουν κοψει τη πολυ ωραια εισαγωγη που ακουγεται το τραγουδι "Ειμαι εγω ο Καραγκιοζης" που το τραγουδα ο μεγαλος καραγκιοζοπαικτης Φριξος Γαζεπιδης. Μαλιστα στο 2ρο DVD του περιοδικου με το εργο "Ο Καραγκιοζης στο διαστημα" φανηκε μολις 1 δευτερολπετο απο την αρχη της εισαγωγης της εκπομπης καπου στη μεση του εργου και αυτο εγινε μαλλον λογω λαθους στο μονταζ αφου ηθελαν να τη βγαλουν τελειως."

    Βέβαια, εγώ βρήκα τα τεύχη Απριλίου και Μαΐου, αλλά και τα δύο είχαν το ίδιο DVD "Ο Καραγκιόζης στο Διάστημα", παρ' ότι του Απριλίου είχε στο εξώφυλλο του περιοδικού τον τίτλο "Ο Καραγκιόζης Δικηγόρος". Συνοδεύονται από ένα παλιό τεύχος του περιοδικού 0-6 που είναι εντελώς άσχετο με το Θέατρο Σκιών και από ένα φυλλάδιο δισέλιδο που μπαίνει σαν εξώφυλλο και αναφέρει τον τίτλο του έργου του DVD, τη βιογραφία του Σπυρόπουλου και την ιστορία του Θεάτρου Σκιών.

    Εκτός των παραπάνω, επειδή έψαξα λίγο στο Internet για άλλα DVD ή VCD του κ. Σπυρόπουλου, είδα πως κυκλοφόρησαν κάποια την Άνοιξη και το Καλοκαίρι του 2005 με τα ΝΕΑ. Παραπομπή θα δώσω στις παρουσιάσεις, όπου και θα ήταν ενδιαφέρον κάποιος φίλος να μας έλεγε δυο λόγια για τις εκδόσεις εκείνες.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Ιουν 16, 2009 3:59 pm

    Αγορασα το 2ρο DVD του περιοδικου με τη παρασταση "Ο Καραγκιοζης στο διαστημα" και διαπιστωσα πως στη κυρίως παράσταση απουσίαζε ο ηχος ενω στους τιτλους αρχής υπηρχε κανονικά.. Παω να αλλαξω το DVD απο το περίπτερο που το αγόρασα σκεπτόμενος πως σιγουρα το DVD ηταν χαλασμενο, και παιρνω καινουριο. Βαζω το καινουριο και παλι παρουσιαζε το ιδιο αποτελεσμα, ελλειψη ηχου στη παρασταση. Ακουγόταν ηχος μονο οταν εβαζα ακουστικά αλλα μόνο απο τη μία πλευρα των ηχείων κατι που είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Ψαχνοντας το θεμα στο διαδυκτιο διαπιστωσα πως οντως σε ολους παρουσιαζει το ιδιο προβλημα. Εντωμεταξυ το καινουριο τευχος του περιοδικου δεν εχει dvd με παρασταση, ποιος ξερει ισως τα παρατησαν και δε το συνεχισαν μετα το τελευταιο ατόπημα.. Πολυ κριμα και ντροπή...
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Τρι Ιουν 16, 2009 4:14 pm

    Επειδή το αγόρασα κι εγώ και δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα, μου λέτε σας παρακαλώ σε κάποιο ακριβώς χρονικό σημείο εμφανίζεται; Βέβαια, αυτό που πήρα εγώ ήταν ωριαίο κι όχι 2ωρο. Επίσης, όταν παίζεται στον υπολογιστή υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας. Στο PowerDVD παίζει μόνο τον ήχο χωρίς εικόνα. Σε άλλα προγράμματα έχει άλλα προβλήματα. Γενικά, όμως, το DVD παίζει κανονικά. Εγώ, δηλαδή, το είδα χωρίς προβλήματα στο επιτραπέζιο DVD Player. Έπειτα, νομίζω πως ειδική έκδοση του περιοδικού είχε τον Καραγκιόζη και όχι η κανονική.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Ιουν 16, 2009 11:50 pm

    Οχι, οταν λέω 2ρο DVD εννοώ "δεύτερο" οχι δίωρο. Ο "Καραγκιοζης αστροναυτης" στη εισαγωγη δηλαδη στα πλανα απο το μουσειο του Σπυροπουλου παιζει κανονικα αυτη τη παραδοσιακη μουσικη. Το εβαλα σε επιτραπεζιο dvd player. Με το που αρχιζει η παρασταση και καθ'ολη τη διαρκεια της ο ηχος μεσα απο τα ακουστικα ειναι μονοφωνικος και απο τα κανονικα ηχεια της τηλεορασης ειναι σχεδον απών.. Εβαλα την ενταση τελειως στη διαπασων και μολις ισα ισα που ακουγεται κατι.. Οντως εχει προβλημα γιατι σε ενα αλλο forum που εχουν κανει upload τη παρασταση εχουν γραφτει σχόλια απο κατω πως δεν υπαρχει ήχος. Το πρωτο dvd που ειχε τη παρασταση "Ο Καραγκιοζης δικηγορος" παιζει τον ηχο αψογα και κανονικοτατα. Θα στειλω email στην εταιρια να δω αν μπορουν να το κοιταξουν.. Παντως επειδη ρωτησα αν εχει ερθει καινουριο τευχος μου ειπαν πως δεν εχει ερθει ακομα ενω θα επρεπε εδω και καιρό..
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Ιουν 28, 2009 4:01 pm

    Mε ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνω οτι μολις πριν λιγο ειδα στο κανάλι 0-6 οτι κυκλοφορεί το νεο τευχος του ομώνυμου περιοδικού με όχι μια παράσταση αλλα 2 ολόκληρες παραστάσεις παρακαλώ σε DVD στη τιμή του ενός!!! Εκπληκτικά νεα!!! Οι παραστάσεις είναι "Ο Καραγκιόζης μάγειρας" και "Τα 100 εντάλματα του Καραγκιόζη" ενω τα DVD εχουν πάνω την αυθεντική ρεκλάμα της παράστασης!!!! Στη διαφήμηση την εκφώνηση κάνει ο κυριος Θανάσης Σπυρόπουλος και μας ενημερώνει πως αυτο το DVD δεν εχει πρόβλημα στον ήχο.. (Οπως είχε και ο Καραγκιόζης στο διάστημα που ηταν το προηγουμενο) Το μονο που μένει τωρα για να τελειοποιηθει η σειρα των συλλεκτικων DVD ειναι να βαλουν και τη φανταστική εισαγωγή απο την εκπομπή του 1987 "Χρόνια συντροφιά με το Καραγκιόζη" της ΕΡΤ2....
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Τρι Ιουν 30, 2009 2:47 am

    Τρέξτε να προλάβετε όμως! Πήγα το απόγευμα και το είχαν ήδη πακετάρει για επιστροφή!

    Το είδα το δισκάκι. Μπορεί στον ήχο να μην έχει πρόβλημα, έχει όμως άλλα προβλήματα:

    Η παράσταση "Ο Καραγκιόζης μάγειρας" είναι μόλις 18' από τα οποία τα 3 πρώτα και τα 3 τελευταία είναι η γνωστή ξενάγηση στο Σπυροπούλειο που έχουν τα DVD αυτά. Από το κυρίως έργο κόβεται όλο το πρώτο μισό και αρχίζει από τη στιγμή που αναλαμβάνει ο Καραγκιόζης το ξενοδοχείο-μαγειρίο. Σε 12-13 λεπτά τι να πρωτοδεις και τι να ευχαριστηθείς!

    Η παράσταση "Τα 100 εντάλματα" είναι πολύ πιο χορταστική. Είναι γύρω στα 25'. Πολύ παλαιότερη εγγραφή από τις συνήθεις και αυτό φαινόταν έντονα, αλλά νομίζω πως ήταν πολύ πιο παραδοσιακή! Τα σκηνικά δεν ήταν εξωτερικά, αλλά πίσω απ' τον μπερντέ. Κορυφαίοι διάλογοι, με πολλή φαντασία! Το πρόβλημα εδώ ήταν... το video που αναπαρήγαγε την αρχική κασέτα! Κάθε φορά που αλλάζει σκηνικό, πρέπει να σταματούσαν και να ξαναέβαζαν την κασέτα. Ως εκ τούτου, η συσκευή ξαναρύθμιζε τις κεφαλές και φαίνονταν κάποια ελαφρά διαγώνια παράσιτα. Αυτό για ελάχιστα δευτερόλεπτα μέχρι να ρυθμιστεί κανονικά, αλλά το επισημαίνω γιατί θα μπορούσε να γίνει σοβαρότερη δουλειά από το στούντιο που την ανέλαβε! Δεν λέω για κάποια παράσιτα που προφανώς είναι λόγω της παλαιότητας και της φυσικής φθοράς της κασέτας-μήτρας, γιατί καλό είναι να βγαίνει έστω και σε αυτή τη μορφή αυτό το τόσο αξιόλογο υλικό!

    Μεγάλο ελάττωμα είναι και ο τρόπος που μετέβαινε από τα γενικά πλάνα στην παράσταση (πιο απότομα δε γίνεται!) αλλά εκείνο δεν με αφορά και πολύ, γιατί η παράσταση είναι το ουσιαστικό!
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Τρι Ιουν 30, 2009 4:56 pm

    Ιδού και η διαφήμιση:
    https://www.youtube.com/watch?v=a1xSqtQxUA0
    Υπάρχει βέβαια το πρόβλημα πως δεν μπορώ να το γράψω με φυσιολογικές αναλογίες γιατί αυτό είναι 16:9 ενώ εγώ το γράφω σε 4:3, οπότε είναι λίγο παραμορφωμένη η εικόνα.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Τρι Ιουν 30, 2009 7:32 pm

    Ιδού και η ρεκλάμα του "Καραγκιόζη Μάγειρα" από το εξώφυλλο του περιοδικού.
    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Acl9s7rs5d1rr2w4w11b_thumb

    Το αρχείο ολόκληρο βρίσκεται εδώ:
    http://www.imageshack.gr/files/acl9s7rs5d1rr2w4w11b.jpg
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Πεμ Ιουλ 02, 2009 2:20 am

    Καλα και εδω προβληματα εχει το DVD? Τι να πω...... Απογοητευση... Απ'οτι ξερω ο κ.Σπυροπουλος ειχε (και εχει) δικα του μηχανηματα που τα γυριζε αυτα.. Απλα εστελνε στην ΕΡΤ εκεινη τη περιοδο αντιγραφο του φιλμ και το αυθεντικο το κρατουσε εκεινος.. Ευτυχως γιατι ετσι τιποτα δεν εχει χαθει.. Οι παραστασεις που αναμενεται να κυκλοφορησουν τους επομενους μηνες ειναι οι εξης:

    O Kαραγκιόζης ξενοδόχος

    Οι αρραβωνες του Μπαρμπαγιωργου

    Ο Καραγκιοζης ψυχιατρος

    Ο Καραγκιοζης επιστημων

    Ο γαμος του Μπαρμπαγιωργου και ο Καραγκιοζης νυφη
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Σαβ Ιουλ 11, 2009 1:14 pm

    Από την ιστοσελίδα του 0-6 ανεβάζω τη διαφήμιση των DVD του Σπυρόπουλου που θα κυκλοφορήσουν από το περιοδικό.

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 2jishomfsfpqhk6a6ucy_thumb

    Το αρχείο εικόνας σε πραγματικές διαστάσεις βρίσκεται εδώ:
    http://www.imageshack.gr/files/2jishomfsfpqhk6a6ucy.jpg
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Ιουλ 11, 2009 4:18 pm

    Εγω το περιοδικο το εξαψα αλλα δε το ειχαν φερει... πολυ περιεργο..
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Σαβ Ιουλ 11, 2009 4:25 pm

    Όπως έγραψα και παραπάνω, το αναζήτησα όταν κυκλοφόρησε, τέλη Ιουνίου, και το είχαν ήδη πακετάρει για επιστροφή. Λογικά το μαγαζί θα έκανε την γκάφα, γιατί και πριν μια βδομάδα το είδα στο περίπτερο της γειτονιάς μου. Θα ξανακοιτάξω και θα σας πω.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Ιουλ 11, 2009 4:31 pm

    Εγω απο τοτε που ειδα τη διαφημηση ρωταω και δε το εχουν φερει γενικά.. Μου ειπαν οτι εχει να ερθει 3 εβδομαδες... Τα μονα που μου εδειξαν ηταν η στανταρ εκδοση του περιοδικου καθως και μια αλλη που εχει πολλα dvd με κινουμενα σχεδια... πουθενα ο Καραγκιοζης.. (Πιστευω πως μπορουμε να μιλαμε πλεον στον ενικο γιατι απ'οτι ειδα σε καποιο post ειμαστε συνομηλικοι!)
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Σαβ Ιουλ 11, 2009 4:54 pm

    ΟΚ! Θα ρωτήσω κι εγώ αν είναι. Πάντως σίγουρα υπήρχε την περασμένη εβδομάδα.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Η μεγάλη απάτη

    Δημοσίευση από Ιωάννης Πεμ Ιουλ 30, 2009 9:23 pm

    Σήμερα το απογευμα αγόρασα επιτέλους το περιοδικο 0-6 με το DVD που περιέχει τις παραστάσεις "Τα 100 εντάλματα του Καραγκιόζη" και "Ο Καραγκιόζης μάγειρας". Με μεγάλο θυμό και οργή λέω ξεκάθαρα πως η πρώτη παράσταση είναι μια ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ. Ντροπή και αισχος στους υπευθηνους που σερβιραν αυτο το απαραδεκτο πράγμα.. Εχουν κάνει 500 ράμματα στο μοντάζ και ολόκληρο το σπικάζ είναι αλλαγμένο καθως το βιντεο που βλεπουμε ειναι απο ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ. Ο Καραγκιοζης μαγειρας σαν υποθεση και ουσια δεν εχει καμια σχεση με αυτο που βλεπουμε εκει.. Πρωτα απ'ολα στην αρχη κοβουν αποτομα το χορο των Κολλητηριων και αμεσως μετα βλεπουμε το Καραγκιοζη και το Χατζηαβατη μαζι με ενα γερο να κατευθηνονται προς ενα κτιριο με τη συνοδεια μιας μουσικης. Υστερα ερχεται η σκηνη που με γελοίο τρόπο βλέπουμε πως έχει γίνει το πιο ερασιτεχνικό μοντάζ που εχει γίνει ποτε.. Ακομα και εγω κανω καλυτερα μονταζ απ'αυτους που κατα διαστηματα μαγνητοσκοπω διαφορα πραγματα.. Ενα αιχο να πω.. ΑΙΣΧΟΣ!!! Η φιγουρα του γερου κινειται σε slow motion προκειμενου να μπορει να συμβαδιζει με το νέο-σπικάζ και σ'αυτα που απαντα μετα ο Καραγκιοζης βλεπουμε τη φιγουρα να κινειται αλλα ντι άλλων σε σχεση με την ομιλια και αυτο γινεται κατα τη διαρκεια ολης της παραστασης.. Οπως εχω ξαναπει ένα έμπειρο μάτι αυτα τα "πιάνει" με τη μια.. Αλλα αυτοι νομιζουν οτι τα βλεπουν 5χρονα και 7χρονα.. Ολη η παρασταση ειναι μια μεγαλη απατη λοιπον.. Τιποτα δεν ειναι πραγματικο.. Ντροπή και ξανα ντροπή.. Δε περιμενα τετοια γυφτιά.. Πως ειναι δυνατον να τολμησαν να κανουν τετοια προχειροτητα? Πως το σκεφτηκαν? Ακομα και το τελος ειναι τοσο χαζα απότομο που ειναι να αναρωτιέται κανεις.. Αυτο μπορει να σας το διαβεβαιωσει καθε επαγγελματιας αν παρακολουθησει τη παρασταση.. Οσο για τα 100 ενταλματα εκει μπορει να μην υπαρχουν προβληματα στο μονταζ αλλα και παλι η παρασταση ξεκινα πολυ αποτομα και η υποθεση δε κυλαει τοσο ομαλα.. Καποια στιγμη θα ανεβασω τα "100 ενταλματα" παιγμενα απο το Βαγγο στην εκπομπη "Κολλητηρια" για να δειτε τι εννοω.. Δε προκειται να ξαναγορασω αυτη την αστειοτητα που σερβιρει το 0-6..
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Παρ Ιουλ 31, 2009 1:14 pm

    Ουπς, γκάφα μου! Συγγνώμη που παρέλλειψα να ρωτήσω, όπως δεσμεύτηκα στο παραπάνω μου μήνυμα! Σάββατο το έγραψα, Δευτέρα έφυγα κατασκήνωση σαν ομαδάρχης, οπότε δεν είχα και πολύ χρόνο ενδιάμεσα γι' αυτό.

    Συμφωνώ πως είναι επιεικώς απαράδεκτη η έκδοση. Μήπως, όμως, η διασκευή και το μοντάζ είναι του ίδιου του Σπυρόπουλου προκειμένου να χωρέσουν παραπάνω από μία παραστάσεις σε ένα δισκάκι; (Αλήθεια, γιατί πρέπει να είναι ωριαίο και όχι δύωρο το δικάκι;;; )

    Πάντως, ο Καραγκιόζης μάγειρας είναι το έργο, απλά σε μια έντονη διασκευή του Σπυρόπουλου. Όπως και στα 100 εντάλματα, ξεκινάει από την παράσταση και δημιουργεί κάτι καινούριο.

    Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πότε αναμένεται το επόμενο τεύχος; Έχει βγει όλος ο Ιούλιος και ακόμα δεν φαίνεται τίποτα.

    Όσο για την παράσταση του Βάγγου, ο,τιδήποτε φέρει την υπογραφή του είναι και παραείναι ευπρόσδεκτο! Είναι ο αγαπημένος μου, αλλά και πολλών άλλων, Καραγκιοζοπαίχτης!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Παρ Ιουλ 31, 2009 3:37 pm

    Στο πισω μερος του dvd κατω αριστερα αναγραφει μια εταιρια που πιθανον να το εφτιαξε.. Αλλα για το μονταζ δε ξερω ποιος ευθηνεται, ολοκληρη η παρασταση ειναι αλλαγμενη επειδη καμια φιγουρα δε συμβαδιζει με τη φωνη.. Ειδατε στην αρχη της παραστασης οταν ο γερος ρωταει το Καραγκιοζη τι φαγητα ξερει να φτιαχνει πως κινειται η φιγουρα σε slow motion? Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΓΕΛΟΙΟ.. Παμε καλα? Και πως ειναι δυνατον να τελειωνει ετσι η παρασταση? Ο Καραγκιοζης λεει οτι τον κυνηγανε και μετα αποχαιρετα το κοινο... Τι ανοησιες ειναι αυτες? Ακομη και στο "Και μιλαει και λαλαει" η παρασταση με το Καραγκιοζη φουρναρη (μαγειρα) ειναι σχεδον 30 λεπτα.. Παντως εγω το λεω και το ξαναλεω.. Ολοκληρη η παρασταση ειναι μια μεγαλη ΑΠΑΤΗ.. Δεν ειναι φυσιολογικο να εγινε αυτο το μονταζ απο τη στιγμη που η παρασταση ηταν η σωστη.. Για ποιο λογο εγιναν ολα αυτα? Μια φορα δηλαδη δε μπορει να γινει μια σωστη δουλεια? Σκοπιμα το κανουν??
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Παρ Ιουλ 31, 2009 4:28 pm

    Όπως ξαναέγραψα, στο site του 0-6 προβλέπει κάθε μέρα στις 10:30-11:00 και στις 16:00-16:30 Καραγκιόζη. Το κανάλι που μεταδίδει προγράμματα του 0-6 εδώ στη Θεσσαλονίκη, το Βεργίνα TV, εκείνη την ώρα έχει τηλεμάρκετινγκ, αλλά και καμία άλλη ώρα δεν το έχω πετύχει να παίζει Καραγκιόζη. Σκεφτόμουν μήπως οι παραστάσεις αυτές είναι αυτά που αναμένεται να κυκλοφορήσουν και μήπως είναι διασκευές για την τηλεόραση του 0-6. Όχι ότι δικαιολογούνται να είναι σε αυτή την άθλια μορφή τα βίντεο, αλλά το κανάλι δεν φημίζεται για την ποιότητά του...
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Παρ Ιουλ 31, 2009 4:58 pm

    Κι εδω στην Αθηνα τα ιδια.. Εχω κατσει πάμπολλες φορες να κοιταξω τις ωρες που αναφερει το καναλι για παρασταση Καραγκιοζη αλλα δε δειχνει τιποτα.. Ειδικα το μεσημερι εχει ολο τηλεμαρκετινγκ (οπως και σε εσας) που τα παιζουν ξανα και ξανα μεχρι το απογευμα.. Σαν μια πρωτη γνωματευση το καναλι γενικα ειναι για τα μπάζα.. Και εχω τις γνωσεις και τη θεση να το διαβαιβεώσω υπευθηνα.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Δευ Σεπ 21, 2009 11:14 pm

    Με αφορμή την σπουδαία πληροφορία του Ιωάννη για τα DVD του Άθου Δανέλλη θυμήθηκα και το θέμα αυτό. Αλήθεια, θα συνεχίσει η σειρά των DVD του Σπυρόπουλου ή σταμάτησαν τη συνεργασία; Ρωτώ γιατί προανήγγειλαν μηνιαία κυκλοφορεία 10 συνολικά παραστάσεων, βγήκαν μόλις οι 4 σε 3 DVD και από τα τέλη Ιουνίου δεν είδα κάτι άλλο στα περίπτερα. Γνωρίζει κανείς τίποτε σχετικό;
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Δεκ 16, 2009 10:37 pm

    Παιδιά χτες το απόγευμα σε ενα πρακτορείο τύπου είδα μια ειδική έκδοση του περιοδικού 0-6 που περιλαμβανε 2 dvd του Θανάση Σπυρόπουλου το Καραγκιόζη δικηγόρο και το Καραγκιόζη στο διάστημα στη τιμή των 6 ευρώ. Ευκαιρια για οποιον δε τα ειχε προμηθευτει στη πρωτη τους κυκλοφορια και στο κόστος του ενός! Αναρωτιέμαι όμως αν η παράσταση με το Καραγκιόζη στο διάστημα έχει ακομη το πρόβλημα με τη παντελή έλλειψη ήχου. Αν παραμένει τότε οι άνθρωποι είναι για τα γιαούρτια χωρίς υπερβολλές..
    avatar
    καραγκιοζολατρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2009

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από καραγκιοζολατρης Κυρ Απρ 04, 2010 4:16 pm

    παει ενας χρόνος που το 0-6 ξεκίνησε να κυκλοφορεί μαζι με παραστάσεις. Ρίχνωντας μια ματιά στην σελίδα του 0-6 στο ιντερνετ ειναι τουλάχιστον 4 dvd που δεν εχουν κυκλοφορήσει με παραστάσεις οπως ο καραγκιόζης επιστήμονας κλπ. Παρολ αυτα το περιοδικό συνεχίζει να κυκλοφορεί, αλλα αν δεν με απατάει η μνήμη μου το τελαιυταίο dvd ηταν νομίζω τον σεπτέμβριο κ μαλιστα διπλό με τα 82 εντάλματα του καραγκιόζη και τον καραγκιόζη μάγειρα.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Δευ Απρ 05, 2010 11:55 pm

    'Εμαθα πως θα βγουν στο εμπόριο κάποια στιγμη. (Οπως τα dvd του Σάκη Λέντερη)
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Μάης 16, 2010 7:36 pm

    Τα καινουρια dvd του Θανάση Σπυρόπουλου κυκλοφορουν εδω και λιγο καιρο στα θεατρα που παίζει. Απ'οτι εμαθα εχουν βγει αρκετα! Μεταξυ των παραστασεων που κυκλοφορησαν ειναι το ηρωϊκό εργο "Ο Σιδερένιος καπετάνιος" και "Ο Καραγκιόζης προφητης"! Σπευσατε αμεσα with cash in hands και αποκτηστε τα ολα! DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Icon_biggrin
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6 Empty Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

    Δημοσίευση από Γιάννης Δευ Μάης 17, 2010 2:06 am

    Ιωάννη, αν περάσεις από εκεί κάποια στιγμή θα μπορέσεις να μας μεταφέρεις μήπως περισσότερες πληροφορίες; Δηλαδή πόσα και ποια DVD έχουν κυκλοφορήσει, πόσο τιμώνται και αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο για παραγγελίες εκτός Αθηνών.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 8:00 pm