ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ

DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

Μοιραστείτε
    Ιωάννης

Αριθμός μηνυμάτων : 1242
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

Απ: DVD ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 0-6

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Δευ Μάης 17, 2010 7:55 pm

Απ'οτι θυμαμαι ο βοηθος του κ.Σπυροπουλου μου ειπε 10 ευρω, και επιπλεον οτι θα αρχισουν να τα κυκλοφορουν ολα σιγα-σιγα! Οποτε καταλαβαινεται τι εχει να γινει!! Χαμος! Ανυπομονω να ξαναπαω και να μαθω τι αλλο εχει βγει. Περισσοτερες πληροφοριες στο τηλεφωνο 210-2629046 (Σπυροπούλειο μουσείο)
    Ορφέας

Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Ορφέας Την / Το Δευ Μάης 17, 2010 9:49 pm

Πολύ ευχάριστα τα νέα αν και λίγο τσιμπημένες οι τιμές..

καραγκιοζολατρης

Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2009

Δημοσίευση από καραγκιοζολατρης Την / Το Κυρ Ιουλ 25, 2010 11:50 pm

Αγαπητε Ιωαννη γνωριζεις απο ποτε περιπου αναμενεται η κυκλοφορια εγω οταν ειχα περασει κ απο τα δυο θεατρα ειχα βρει τις παραστασεις που ειχαν κυκλοφορησει με το περιοδικο 0-6 και αλλες τρεις επιλεον που δεν τις ειχα δει στο περιοδικο Ο καραγκιοζης προφητης, Ο καραγκιοζης και ο αορατος καπετανιος και Ο καραγκιοζης ψαρας η λιποτακτης απο το στρατο ( παρασταση που εγει γραφτει εδω στο forum) Υποθετω λοιπον γιαννη με βαση τα λεγομενα σου, οτι θα κυκλοφορησουν κι αλλα dvd μετα το καλοκαιρι περαν αυτων που εκανε αναφορα το -περιοδικο 0-6 κατι που θα χαροποιησει ιδιαιτερα οχι μονο εμενα αλλα και καθε λατρη του καραγκιοζη επειδη κατα την γνωμη μου ο κ. Σπυροπουλος ειναι ο καλυτερος καραγκιοζοπαικτης ολων των εποχων.
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Τρι Ιουλ 27, 2010 10:55 pm

Εγω τελευταια φορα που είχα πάει στο Σπυροπούλειο ήταν 3 Μαϊου που ήταν και οι εξετάσεις για νεους Καραγκιοζοπαίκτες.. Μάλιστα με είχαν προτρέψει εκει τα παιδιά να κάνω ενα ειδικό αφιέρωμα των εξετάσεων.. Πράγματι θα το φτιάξω καποια στιγμη οταν θα εχω πολυ χρονο.. Απο τοτε δε ξερω τι εχει γινει.. Νικο ο Καραγκιοζης ψαρας και ο Αορατος καπετανιος κυκλοφορουν στα θεατρα του Σπυροπουλου αυτη τη στιγμη? Ποτε τα ειδες ακριβως? Γιατι αυτες τις παραστασεις τις θελω παρα πολυ! Εδω που τα λεμε αν στην Ελλαδα το ενδιαφερον που υπαρχει για το ποδοσφαιρο υπηρχε και για το Καραγκιοζη τωρα οχι μονο θα εβγαιναν ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε dvd (Παραγωγες απο ΕΡΤ του Σπυροπουλου, του Σπαθαρη, διαφορα ντοκυμαντερ, και μιλαει και λαλαει) αλλα οι υπευθηνοι θα εκαναν τούμπες για να τα βγαλουν.. Στο τελευταιο post που θα κανω στο forum (οταν ερθει η ωρα) θα μιλησω εξω απο τα δοντια και θα τα πω!!!! Θα τα πω ομως!!! Θα βαλω στη θεση τους καποια αληταριά..

καραγκιοζολατρης

Δημοσίευση από καραγκιοζολατρης Την / Το Τετ Ιουλ 28, 2010 12:25 am

φιλε Ιωαννη σηυμφωνω απολυτα σε ολα οσα ειπες τα δυο εργα που ανεφερες οπως πολυ σωστα μας ειχε πληροφορησει ο Γιαννης υπαρχουν διαθεσιμα στο e bay η και απο το αρχειο παλαιων dvd του ιδρυματος λαμπρακη. Εγω παντα θα προτιμω υποστηριζωντας θερμα των αγωνα που κανουν οι παλιοι κ οι νεοι καραγκιοζοπαικτες προσπαθω να τα αγοραζω απο τα θεατρα ωπου πωλουνται θελω εδω και καιρο μαλιστανα παω πατρα μονο κ μονο γιαν α εισκεφτω κ το γνωστο καραγκιοζοπωλειο του κωστα μακρη ια να εμπλουτισω την συλλογη μου. Ο καραγκιοζης ψαρας του σπυροπουλου κ ο καραγκιοζης λιποτακτης ειναι πιστευω η ιδια παρασταση, ο αορατος καπετανιος δε που ανηκει κ αυτο στην κατηγορια των ηρωικων νομιζω το χα προμηθευτει παλιοτερα απο το σπυροπουλειο αν θυμαμαι καλα. Ειναι καθηκον μου σαν δασκαλος που ειμαι στο επαγγελμα να υποστηριζω συνεχως κμ να ενθαρυνω καθε συναδελφο μου να ογανωνει εκδρομες στα διαφορα θεατρα πανω απ ολα στο σπυροπουλειο του αξεχαστου δασκαλου θαναση σπυροπουλου και μακαρι οπως γινεται τωρα με τον Διονυση Λεντερη να γινει κατι παραπλησιο και με μια συλλογη του Θαναση Σπυροπουλου αν ειναι δυνατον κ απο παλιες του εκπομπες οως χρονια συντροφια με τον καραγκιοζη κλπ

καραγκιοζολατρης

Δημοσίευση από καραγκιοζολατρης Την / Το Τετ Ιουλ 28, 2010 1:52 am

ο σιδερενιος καπετανιος που προανεφερες σε αλλο μηνυμα φιλε ιωαννη νομιζω οτι εινα η ιδια παρασταση με το ο αορατος καπετανιος που σε ενδιαφερει αν και ο επισημος τιτλος του εργου ειναι αορατος κ οχι σιδερενιος. Οπως παρατηρω βεβαια πολα εργα μπορουν να παρουσιαζονται κ με δυο τιτλους πχ ο καραγκιοζης δικηγορος εχει να κανει με τον καραγκιοζη γραματικκο κλπ. Οπως και να χει η παρασταση ο καρακγιοζης αοτατος καπετανιος ηταν φοβερη και με συγκλονισε οπως κ ολα τα αλλα εργα πο υμακαρι καποια στιγμη να βγουν κ αλλα στο εμποριο
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Τετ Ιουλ 28, 2010 11:59 pm

Δεν ειναι η ιδια παρασταση απ'ότι γνωριζω τουλαχιστον.. Ο σιδερενιος καπετανιος δεν παθαινει τιποτα αν τον πυροβολησουν και ο αορατος εξαφανιζεται και εμφανιζεται οποτε θελει. (Και μπορει να κανει ο,τι θελει οσο ειναι αορατος) Ποσα λεφτα εδιναν τη παρασταση?

καραγκιοζολατρης

Δημοσίευση από καραγκιοζολατρης Την / Το Πεμ Ιουλ 29, 2010 12:54 am

απ οτι θυμαμαι 10 ευρω οποτε να υποθεσουμε οτι μπορει να κυκλοφορησουν κ αλλα dvd με παραστασεις

Nικόλας

Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2009

Δημοσίευση από Nικόλας Την / Το Πεμ Ιουλ 29, 2010 11:28 am

όσον αφορά το έργο ''αόρατος καπετάνιος'' έχω να πω ότι υπάρχουν 3 έργα στο ελληνικό θέατρο σκιών με αόρατο καπετάνιο από ότι μου έχουν αναφέρει και άλλοι καραγκιοζοπαίχτες : 1. Ο αόρατος καπετάνιος της Κωνσταντινούπολης 2. Ο αόρατος καπετάνιος (με την κάπα που τον κάνει αόρατο), 3. Ο καπετάν Απέθαντος. πρόκειται για 3 διαφορετικές παραστάσεις με διαφορετική πλοκή , παρ'όλο που έχουν να κάνουν με ένα καπετάνιο που δεν γίνεται εμφανής στους Τούρκους.

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Δεκ 16, 2018 2:37 pm