ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


+16
Αντώνης
Ορέστης
Babitos
vmic
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
georgioskargr
κατσαντωνης 1
Nικόλας
gio
george plessas
BARBOS
Σωκράτης Κοτσορές
Ορφέας
Dimitri
Γιάννης
Ιωάννης
20 απαντήσεις

    Θανάσης Σπυρόπουλος

    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Κυρ Απρ 01, 2012 2:19 pm

    Ιωάννης έγραψε:
    Ορφέας έγραψε:Δυστυχώς είναι η αλήθεια ότι έχουμε γεμίσει ΑΣΧΕΤΟΥΣ που μοναδικό σκοπό έχουν να βγάλουν χρήματα, καταστρέφοντας όμως την τέχνη...Όσο για τις ηχογραφημένες παραστάσεις του Σπυρόπουλου ισχύει εδώ και δέκα χρόνια περίπου...

    10 χρόνια και πολυ παραπανω! Δεν ειναι κατι αγνωστο, οποιος ξερει και εχει εμπειρο αυτί καταλαβαινει.. Επισης στο κειμενο του κ.Τσίπηρα γινεται λογος για καποιον που εχει κλεψει λεει τα σκηνικα και τις φιγουρες του Μανθου Αθηναιου.. Ποιον να εννοει αραγε? Γιατι δεν εχει επεμβει ακομα εισαγγελέας? Το ποιος ειναι φυσικα ολοι μπορειτε να το μαντεψετε.. Ειδικα οι...αργοναύτες...! Οσο αφορα το θεμα για τους ασχετους της τεχνης ειναι λογικο απο τη στιγμη που εχουν τα χρηματα ως στοχο να ειναι ετσι οπως ειναι και να χαλανε τη τεχνη.. Ενας επαγγελματιας Καραγκιοζοπαικτης που το εισοδημα του βγαινει απο τη δουλεια αυτη και μονο, τα δινει ολα στη τεχνη που αγαπα, το ψωμι του το βγαζει απο τις παραστασεις και ειναι μεγαλη υποθεση να ζεις απο ενα τετοιο επαγγελμα!

    Δε θα κατηγορήσω κάποιον ο οποίος βγάζει λεφτά κάνοντας το επάγγελμά του. Από εκεί και πέρα επιτρέψτε μου να πω ότι μέσα σε δύο ημέρες καταρρίφθηκε ένας μύθος (για το Σπυρόπουλο μιλάω). Γιατί, κατά την ίδια λογική, θα μπορούσα να πω ότι το playback είναι σωστό για μία συναυλία του αγαπημένου μου τραγπυδιστή. Ή αντίστοιχα τα μεξικάνικα σίριαλ είναι άψογα γιατί αν εξαιρέσεις τη φωνή κατά τα άλλα η σκηνοθεσία είναι η ίδια. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω, ποιος έκλεψε τα σκηνικά του Μάνθου;;; Γιατί η αναφορά στους "ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ" με πάει στον Καραγκιοζοπαίκατη Η.Κ. ο οποίος αναφέρεται από τον Τσιπήρα στην αρχή του κειμένου του ως καλός.
    avatar
    Nικόλας


    Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2009

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Nικόλας Κυρ Απρ 01, 2012 3:11 pm

    Φιλε gio οχι δεν ειναι αυτος που λες και ουτε προκειται να ηταν!
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Κυρ Απρ 01, 2012 3:41 pm

    Ωραία ρε παιδια ΟΚ. εγω απλά ανεφερα τα αρχικα λόγω αργοναυτων. Και στο φιναλε γιατι ο Τσιπήρας δε λεει το ονομα αυτού του ... κλεφτη οπως τον αποκαλει; Και θα ξανααναφερω ότι όπως ξέρουμε να επαινούμε τον καλό επαγγελματία θα πρέπει να ξέρουμε να κατακρινουμε και τον κακό επαγγελματία. Εν πάσει περιπτώσει οτιδηποτε ανώνυμο είναι απλή συκοφαντία, κουτσομπολιό κι εγώ δεν ξέρω τι. ΟΚ το δέχομαι να αγαπάμε έναν καλλιτέχνη (όπως εγώ το Βάγγο και συνε΄πώς τον Καπετανίδη), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οποιοσδήποτε άλλος είναι μηδενικό. Αυτή τη φιλοσοφία έχει το κείμενο του Τσιπήρα.
    avatar
    κατσαντωνης 1


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Κυρ Απρ 01, 2012 8:41 pm

    Παιδιά αυτό πού λέτε για πληρωμένη διαφήμιση όντως έτσι φαίνεται!Κατά τα άλλα θα προσπαθήσω να μιλήσω συνοπτικά.1-Ο Καρελλάς θεοποιείται!Δεν ξέρει κανείς το γιατί, βέβαια, την στιγμή μάλιστα που τα αστεία του είναι φτηνά κ αισχρά. Ο μεγάλος Αντώνης Μόλλας είχε πει ότι η βωμολοχία είναι το χιούμορ του ανόητου.Επίσης είναι ντροπή για έναν Καραγκιοζοπαίχτη να βγάζει στην σκηνή τον Μέγα Αλέξανδρο κ να είναι αδερφάρα...ότι πρέπει για τους Σκοπιανούς.2 Για τον Σπυρόπουλο αυτό που έχω να πω είναι ότι έδωσε αρκετά όσο αφορά την κωμωδία τουλάχιστον γιατί Ηρωικό έργο όπου βγαίνει ο κοπρίτης κ κάνει σούζες με το μηχανάκι κ κυνηγάει τον Αλή πασά είναι λίγο κουφό.Ά!κ ο γιος του παίζει με cd και όχι με δικιά του φωνή.3Ο Καπετανίδης είναι καλός βέβαια όχι σαν τον δάσκαλο του τον ΜΕΓΆΛΟ Βάγγο, αλλά με τέτοια ιστορία πίσω του και σαν Πρόεδρος του Σωματείου όταν ανεβάζει έργο σαν τον Κατσαντώνη θα έπρεπε να έχει τις δικές του φιγούρες και όχι δανεικές.Συγνώμη αν στεναχώρησα κάποιους αλλά αυτά σε κάνουν ξεχωριστό.Ά!μη το ξεχάσω ο Σπαθάρης ήταν ένα κατασκεύασμα των δημοσίων σχέσεων κ όπως είπε κ ένας Μεγάλος ο Γιάνναρος αν κάνω λάθος, διορθώστε με,έκανε τον Καραγκιόζη Μίκη Μάους, το σχετικό υπάρχει σε κάποιο φύλλο της εφημερίδας του Σωματείου.
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Κυρ Απρ 01, 2012 9:26 pm

    κατσαντωνης 1 έγραψε:Παιδιά αυτό πού λέτε για πληρωμένη διαφήμιση όντως έτσι φαίνεται!Κατά τα άλλα θα προσπαθήσω να μιλήσω συνοπτικά.1-Ο Καρελλάς θεοποιείται!Δεν ξέρει κανείς το γιατί, βέβαια, την στιγμή μάλιστα που τα αστεία του είναι φτηνά κ αισχρά. Ο μεγάλος Αντώνης Μόλλας είχε πει ότι η βωμολοχία είναι το χιούμορ του ανόητου.Επίσης είναι ντροπή για έναν Καραγκιοζοπαίχτη να βγάζει στην σκηνή τον Μέγα Αλέξανδρο κ να είναι αδερφάρα...ότι πρέπει για τους Σκοπιανούς.2 Για τον Σπυρόπουλο αυτό που έχω να πω είναι ότι έδωσε αρκετά όσο αφορά την κωμωδία τουλάχιστον γιατί Ηρωικό έργο όπου βγαίνει ο κοπρίτης κ κάνει σούζες με το μηχανάκι κ κυνηγάει τον Αλή πασά είναι λίγο κουφό.Ά!κ ο γιος του παίζει με cd και όχι με δικιά του φωνή.3Ο Καπετανίδης είναι καλός βέβαια όχι σαν τον δάσκαλο του τον ΜΕΓΆΛΟ Βάγγο, αλλά με τέτοια ιστορία πίσω του και σαν Πρόεδρος του Σωματείου όταν ανεβάζει έργο σαν τον Κατσαντώνη θα έπρεπε να έχει τις δικές του φιγούρες και όχι δανεικές.Συγνώμη αν στεναχώρησα κάποιους αλλά αυτά σε κάνουν ξεχωριστό.Ά!μη το ξεχάσω ο Σπαθάρης ήταν ένα κατασκεύασμα των δημοσίων σχέσεων κ όπως είπε κ ένας Μεγάλος ο Γιάνναρος αν κάνω λάθος, διορθώστε με,έκανε τον Καραγκιόζη Μίκη Μάους, το σχετικό υπάρχει σε κάποιο φύλλο της εφημερίδας του Σωματείου.
    Συνεπώς καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η ονοματολογία δεν έχει κανένα νόημα. Όπως επίσης και ο μηδενισμός δεν έχει νόημα και ίσως είναι πολύ χειρότερος. Εντάξει ο Σπυρόπουλος έκανε παπάδες στις παραστάσεις του (τουλάχιστον στις τηλεοπτικές κωμωδίες και μη), τώρα το να προωθεί το γιο του δεν το κατηγορώ αρκεί να πατάει στα δικά του πόδια. Πρόσθετα, δεν έχω ακούσει τον Καρελλά να βωμολοχεί σε παραστάσεις μη ενήλικου κοινού. Στις παραστάσεις για ενήλικες η αλήθεια είναι ότι τα πέταγε τα μπινελίκια του, αλλά αναλογιζόμενοι ότι το θέατρο σκιών απευθυνόταν αρχικά σε ενήλικο κοινό , λογικό το βρίσκω. Το αν μιμείται το Μεγαλέξανδρο σαν αδερφή το θεωρώ αστείο και να το σχολιάσω γιατί δε γνωρίζω κάποια μέτρηση τεστοστερόνης για τους χαρακτήρες του Θεάτρου Σκιών. Τώρα ειλικρινά να πιστέψω ότι ο Καπετανίδης είναι απλά καλός , είναι αστείο ειλικρινά γιατί οι παραστάσεις του είναι απλά ΦΑΝΤΑΣΜΑΓΟΡΙΚΕΣ το λιγότερο. Ποιες φιγούρες δανείστηκε, από ποιον και γιατί είναι κακό αυτό;;;;;;; Τέλος επιτρέψτε μου να ρωτήσω για 1000η φορά ποιος "έκλεψε" τις φιγούρςες του Μάνθου;;;
    Υ.Γ.: Και για να μη σπεύσουν κάποια παπαγαλάκια εδώ μέσα να πουν, τον Καπετανίδη τον θαυμάζω σαν απλός θεατής και όχι σαν γνωστός του ή μέλος της οικογένειά του ή περιπτεράς του ή παραδουλέυτρα του ή κι εγώ δεν ξέρω τι.
    avatar
    κατσαντωνης 1


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Δευ Απρ 02, 2012 12:36 am

    1 Εγώ δεν γνωρίζω κάτι για τις φιγούρες του Μάνθου.2 δεν είμαι παπαγάλος κ ειλικρινά δε σε ξέρω για να σου μιλήσω με αυτόν τον τρόπο,νομίζω κάνουμε μια ωραία συζήτηση..3 Οπότε αν δεις τον Κολοκοτρώνη ή τον Κατσαντώνη να λέει"τρεχάτε κορίτσια μη μας τις βρέξει ο Αλής"" τι στιγμή που βλέπεις ένα Ηρωικό ΔΡΆΜΑ θα γελάσεις επαναλαμβάνω στο ΔΡΆΜΑ,γι' αυτό υπάρχει ο Καραγκιόζης για να αποσυμφορήσει την κατάσταση.4 Σωστό να προωθεί τον γιο του αλλά όπως είπες στα δικά του πόδια(την δικιά του φωνή θα έλεγα)γιατί κ εγώ θα μπορούσα να παίζω και να βάζω cd δεν νομίζω να ήμουν Καραγκιοζοπαίχτης.5 Δεν γνωρίζω από ποιόν τις πήρε αλλά είναι σίγουρο ότι έγινε τους λόγους στους εξήγησα-φαντάσου έναν οποιοδήποτε επαγγελματία να λέει ότι είναι χρόνια στη δουλειά κ να μην έχει εργαλεία θα σου φαίνονταν σωστό? .6 Αυτά είναι γούστα εμένα π.χ μου άρεσε ο Βάγγος, ο Μάνθος κ ο Μίμης Μόλλας, σέβομαι το γούστο σου.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Γιάννης Δευ Απρ 02, 2012 11:18 am

    Δεν μπορώ να κατανοήσω αυτήν την τάση για φανατική προσκόλληση σε κάποιον καλλιτέχνη. Όλοι έχουν τα τρωτά τους, όλοι έχουν τα ατού τους, τουλάχιστον οι ονομαστοί (διότι οι ατάλαντοι μένουν στην αφάνεια). Γιατί αυτά τα τρωτά να μην τα στιγματίζουμε αλλά, αντιθέτως, να τα υποστηρίξουμε;

    Μεγάλος καλλιτέχνης ο Σπυρόπουλος, δε χωράει αμφιβολία γι' αυτό. Όταν εγώ πάω να δω Καραγκιόζη, όμως, θέλω να υπάρχει η αμεσότητα, ο καλλιτέχνης να δίνει παράσταση για το παρόν κοινό, να με σέβεται όπως τον σέβομαι, να πετάξει και μια ατάκα για την επικαιρότητα. Ο μέγας Αντώνης Μόλλας πήγαινε κάθε μέρα στην αγορά να μαθαίνει την επικαιρότητα και να σφιγμομετρά τον κόσμο ώστε να είναι πάντα επίκαιρος. Με την ίδια λογική, ας προβάλλει ένας βιντεοπροβολέας μια μαγνητοσκοπημένη παράσταση πάνω στο πανί αφού ο κόσμος πάλι πανί θα βλέπει. Σχετικά με τις καινοτομίες του, πιστεύω πως όταν κάποιος εισάγει νέα στοιχεία σε μια παραδοσιακή τέχνη ελέγχεται. Προσωπικά δε μου αρέσουν τα ηλεκτρονικά σκηνικά στην τηλεόραση, ούτε οι σκηνές που μπαίνουν για να παρατείνουν το έργο που δε θα παίζονταν ποτέ ζωντανά. Αυτά όμως είναι γούστα και, όπως εγώ δεν μπορώ να επιβάλλω σε κανέναν να δεχτεί τη θέση μου, έτσι και κανείς δεν μπορεί να με πιέσει να αρέσκομαι και να αποδεχτώ τις καινοτομίες του.

    Τα σχετικά με τη διαφήμιση του αμετροεπούς νέου με ξένισαν πολύ. Δηλαδή, επειδή βρίσκεται στην περιοχή του ο Σπυρόπουλος, αυτός πρέπει να δηλώσει παραίτηση, να μη δουλέψει, να μη διαφημίσει τη δουλειά του, τη στιγμή που από αυτό ζει;

    Επίσης, συμφωνώ απολύτως με τον Gio ότι ο καλλιτέχνης που προκρίνει ο καθένας δεν είναι κάτι το απόλυτο. Σε άλλον αρέσει ο Γιάνναρος και σε άλλον ο Σπυρόπουλος. Σε άλλον άρεζε ο Μάνθος Αθηναίος και σε άλλον ο Βάγγος Κορφιάτης. Άλλοι λάτρευαν το Σπαθάρη και άλλοι τον απεχθάνονταν. Το να προβάλλεται μόνο ένας είναι τουλάχιστον δογματικό.

    Ακόμη, πιστεύω πως αδικεί πολλούς σύγχρονους καλλιτέχνες οι οποίοι δίνουν άριστα δείγματα γραφής. Ενδεικτικά αναφέρω τους αφους Αθανασίου, τον Τάσο Γεωργίου, τον Χάρη Μπιλλίνη κλπ. Συμφωνώ πως ο Ηλίας Καρελλάς έχει τάλαντο. Βέβαια, τη φράση «και δεν μείνει με κάποιους άλλους να τσακώνεται με τους συναδέλφους του» δε θα ήθελα να τη διαβάσω, μου φαίνεται πολύ κίτρινη για να εμπεριέχεται σε ένα σοβαρό άρθρο...

    Κλείνοντας, πρέπει να πω πως σέβομαι απόλυτα το έργο και την προσφορά του κ. Τσίπηρα και όσα γράφω δεν τα γράφω με κάποια εμπάθεια, απλά λέω τη γνώμη μου.
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Δευ Απρ 02, 2012 11:52 am

    κατσαντωνης 1 έγραψε:1 Εγώ δεν γνωρίζω κάτι για τις φιγούρες του Μάνθου.2 δεν είμαι παπαγάλος κ ειλικρινά δε σε ξέρω για να σου μιλήσω με αυτόν τον τρόπο,νομίζω κάνουμε μια ωραία συζήτηση..3 Οπότε αν δεις τον Κολοκοτρώνη ή τον Κατσαντώνη να λέει"τρεχάτε κορίτσια μη μας τις βρέξει ο Αλής"" τι στιγμή που βλέπεις ένα Ηρωικό ΔΡΆΜΑ θα γελάσεις επαναλαμβάνω στο ΔΡΆΜΑ,γι' αυτό υπάρχει ο Καραγκιόζης για να αποσυμφορήσει την κατάσταση.4 Σωστό να προωθεί τον γιο του αλλά όπως είπες στα δικά του πόδια(την δικιά του φωνή θα έλεγα)γιατί κ εγώ θα μπορούσα να παίζω και να βάζω cd δεν νομίζω να ήμουν Καραγκιοζοπαίχτης.5 Δεν γνωρίζω από ποιόν τις πήρε αλλά είναι σίγουρο ότι έγινε τους λόγους στους εξήγησα-φαντάσου έναν οποιοδήποτε επαγγελματία να λέει ότι είναι χρόνια στη δουλειά κ να μην έχει εργαλεία θα σου φαίνονταν σωστό? .6 Αυτά είναι γούστα εμένα π.χ μου άρεσε ο Βάγγος, ο Μάνθος κ ο Μίμης Μόλλας, σέβομαι το γούστο σου.
    Δεν απευθύνθηκα σε 'σενα όταν λέω παπαγάλος
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Δευ Απρ 02, 2012 12:03 pm

    Γιάννης έγραψε:Δεν μπορώ να κατανοήσω αυτήν την τάση για φανατική προσκόλληση σε κάποιον καλλιτέχνη. Όλοι έχουν τα τρωτά τους, όλοι έχουν τα ατού τους, τουλάχιστον οι ονομαστοί (διότι οι ατάλαντοι μένουν στην αφάνεια). Γιατί αυτά τα τρωτά να μην τα στιγματίζουμε αλλά, αντιθέτως, να τα υποστηρίξουμε;

    Μεγάλος καλλιτέχνης ο Σπυρόπουλος, δε χωράει αμφιβολία γι' αυτό. Όταν εγώ πάω να δω Καραγκιόζη, όμως, θέλω να υπάρχει η αμεσότητα, ο καλλιτέχνης να δίνει παράσταση για το παρόν κοινό, να με σέβεται όπως τον σέβομαι, να πετάξει και μια ατάκα για την επικαιρότητα. Ο μέγας Αντώνης Μόλλας πήγαινε κάθε μέρα στην αγορά να μαθαίνει την επικαιρότητα και να σφιγμομετρά τον κόσμο ώστε να είναι πάντα επίκαιρος. Με την ίδια λογική, ας προβάλλει ένας βιντεοπροβολέας μια μαγνητοσκοπημένη παράσταση πάνω στο πανί αφού ο κόσμος πάλι πανί θα βλέπει. Σχετικά με τις καινοτομίες του, πιστεύω πως όταν κάποιος εισάγει νέα στοιχεία σε μια παραδοσιακή τέχνη ελέγχεται. Προσωπικά δε μου αρέσουν τα ηλεκτρονικά σκηνικά στην τηλεόραση, ούτε οι σκηνές που μπαίνουν για να παρατείνουν το έργο που δε θα παίζονταν ποτέ ζωντανά. Αυτά όμως είναι γούστα και, όπως εγώ δεν μπορώ να επιβάλλω σε κανέναν να δεχτεί τη θέση μου, έτσι και κανείς δεν μπορεί να με πιέσει να αρέσκομαι και να αποδεχτώ τις καινοτομίες του.

    Τα σχετικά με τη διαφήμιση του αμετροεπούς νέου με ξένισαν πολύ. Δηλαδή, επειδή βρίσκεται στην περιοχή του ο Σπυρόπουλος, αυτός πρέπει να δηλώσει παραίτηση, να μη δουλέψει, να μη διαφημίσει τη δουλειά του, τη στιγμή που από αυτό ζει;

    Επίσης, συμφωνώ απολύτως με τον Gio ότι ο καλλιτέχνης που προκρίνει ο καθένας δεν είναι κάτι το απόλυτο. Σε άλλον αρέσει ο Γιάνναρος και σε άλλον ο Σπυρόπουλος. Σε άλλον άρεζε ο Μάνθος Αθηναίος και σε άλλον ο Βάγγος Κορφιάτης. Άλλοι λάτρευαν το Σπαθάρη και άλλοι τον απεχθάνονταν. Το να προβάλλεται μόνο ένας είναι τουλάχιστον δογματικό.

    Ακόμη, πιστεύω πως αδικεί πολλούς σύγχρονους καλλιτέχνες οι οποίοι δίνουν άριστα δείγματα γραφής. Ενδεικτικά αναφέρω τους αφους Αθανασίου, τον Τάσο Γεωργίου, τον Χάρη Μπιλλίνη κλπ. Συμφωνώ πως ο Ηλίας Καρελλάς έχει τάλαντο. Βέβαια, τη φράση «και δεν μείνει με κάποιους άλλους να τσακώνεται με τους συναδέλφους του» δε θα ήθελα να τη διαβάσω, μου φαίνεται πολύ κίτρινη για να εμπεριέχεται σε ένα σοβαρό άρθρο...

    Κλείνοντας, πρέπει να πω πως σέβομαι απόλυτα το έργο και την προσφορά του κ. Τσίπηρα και όσα γράφω δεν τα γράφω με κάποια εμπάθεια, απλά λέω τη γνώμη μου.
    Κοίταξε Γιάννη συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες, απλά τα βρίσκω λίγο ... ρομαντικά (με την καλή πάντα έννοια για να μην παρεξηγηθώ). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο Τσιπήρας είναι όντως ένας αξιολογότατος ερευνητής του θεάτρου σκιών. Αυτό όμως δεν του δίνει το δικαίωμα να βγαίνει και να κατηγορεί ανώνυμα κάποιους ανθρώπους. Γιατί τότε, και φαντάζομαι συμφωνείτε μαζί μου, πρόκειται περί ξεκάθαρης συκοφαντίας. Και τουλάχιστον στη δική μου τη λογική δε χωράει το να κατηγορούμε και να μαυρίζουμε έναν καλλιτέχνη επειδή είναι "χειρότερος" από αυτόν της αρεσκείας μας ή επειδή δεν έχει τη δυνατότητα (οικονομική πολλές φορές) να παίξει σαν τον αγαπημένο μας. Γιατί με την ίδια λογική η μουσική δε θα έπρεπε να είχε προχωρήσει και να είχε διαφοροποιηθεί από την εποχή του Μπετόβεν που για την εποχή του ήταν τέλειος. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι αυτός ο αμετροεπής νέος; Και εν πάσει περιπτώσει εμένα με στενοχωρεί πιο πολύ το ότι όλοι και το ξαναλέω ΟΛΟΙ οι Καραγκιοζοπαίκτες δεν προσπαθούν να προβάλλουν ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΟ ΧΩΡΟ, ΕΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ, την Τέχνη και δεν μοιράζονται δημόσια το αρχείο τους (κυρίως το οπτικό), παρά μόνο το κρατούν κρυμμένο στα μπαούλα τους για πολύ ευνόητους λόγους.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Γιάννης Δευ Απρ 02, 2012 12:16 pm

    gio έγραψε:Κοίταξε Γιάννη συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες, απλά τα βρίσκω λίγο ... ρομαντικά (με την καλή πάντα έννοια για να μην παρεξηγηθώ). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο Τσιπήρας είναι όντως ένας αξιολογότατος ερευνητής του θεάτρου σκιών. Αυτό όμως δεν του δίνει το δικαίωμα να βγαίνει και να κατηγορεί ανώνυμα κάποιους ανθρώπους. Γιατί τότε, και φαντάζομαι συμφωνείτε μαζί μου, πρόκειται περί ξεκάθαρης συκοφαντίας. Και τουλάχιστον στη δική μου τη λογική δε χωράει το να κατηγορούμε και να μαυρίζουμε έναν καλλιτέχνη επειδή είναι "χειρότερος" από αυτόν της αρεσκείας μας ή επειδή δεν έχει τη δυνατότητα (οικονομική πολλές φορές) να παίξει σαν τον αγαπημένο μας. Γιατί με την ίδια λογική η μουσική δε θα έπρεπε να είχε προχωρήσει και να είχε διαφοροποιηθεί από την εποχή του Μπετόβεν που για την εποχή του ήταν τέλειος. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι αυτός ο αμετροεπής νέος; Και εν πάσει περιπτώσει εμένα με στενοχωρεί πιο πολύ το ότι όλοι και το ξαναλέω ΟΛΟΙ οι Καραγκιοζοπαίκτες δεν προσπαθούν να προβάλλουν ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΟ ΧΩΡΟ, ΕΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ, την Τέχνη και δεν μοιράζονται δημόσια το αρχείο τους (κυρίως το οπτικό), παρά μόνο το κρατούν κρυμμένο στα μπαούλα τους για πολύ ευνόητους λόγους.
    Δεν καταλαβαίνω τα περί ρομαντισμού. Συμφωνώ όμως με τα υπόλοιπα. Τα περί αμετροεπούς αναφέρονται στο άρθρο χωρίς να δίνεται όνομα, απλά είπα πως το θεωρώ μη κατακριτέα ενέργεια να διαφημίζει κάποιος τη δουλειά του, άσχετα από το αν στην περιοχή του παίζει ένα μεγαθήριο.

    Ακόμη, τα περί καινοτομίας, ασφαλώς και δεν υποστηρίζω το να μείνει η τέχνη μουσειακή αφού η παράδοση είναι ζωντανός οργανισμός και πρέπει να εξελίσσεται, όμως κάθε καινοτομία είναι στην κρίση του κοινού αν θα την αποδεχτεί ή αν δε θα του αρέσει, οπότε η αξιολόγηση δεν μπορεί να είναι αντικειμενική όταν υπάρχουν τέτοια στοιχεία αλλά υπεισέρχεται η προσωπική κρίση.
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Δευ Απρ 02, 2012 12:22 pm

    Γιάννης έγραψε:
    gio έγραψε:Κοίταξε Γιάννη συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες, απλά τα βρίσκω λίγο ... ρομαντικά (με την καλή πάντα έννοια για να μην παρεξηγηθώ). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο Τσιπήρας είναι όντως ένας αξιολογότατος ερευνητής του θεάτρου σκιών. Αυτό όμως δεν του δίνει το δικαίωμα να βγαίνει και να κατηγορεί ανώνυμα κάποιους ανθρώπους. Γιατί τότε, και φαντάζομαι συμφωνείτε μαζί μου, πρόκειται περί ξεκάθαρης συκοφαντίας. Και τουλάχιστον στη δική μου τη λογική δε χωράει το να κατηγορούμε και να μαυρίζουμε έναν καλλιτέχνη επειδή είναι "χειρότερος" από αυτόν της αρεσκείας μας ή επειδή δεν έχει τη δυνατότητα (οικονομική πολλές φορές) να παίξει σαν τον αγαπημένο μας. Γιατί με την ίδια λογική η μουσική δε θα έπρεπε να είχε προχωρήσει και να είχε διαφοροποιηθεί από την εποχή του Μπετόβεν που για την εποχή του ήταν τέλειος. Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι αυτός ο αμετροεπής νέος; Και εν πάσει περιπτώσει εμένα με στενοχωρεί πιο πολύ το ότι όλοι και το ξαναλέω ΟΛΟΙ οι Καραγκιοζοπαίκτες δεν προσπαθούν να προβάλλουν ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΟ ΧΩΡΟ, ΕΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ, την Τέχνη και δεν μοιράζονται δημόσια το αρχείο τους (κυρίως το οπτικό), παρά μόνο το κρατούν κρυμμένο στα μπαούλα τους για πολύ ευνόητους λόγους.
    Δεν καταλαβαίνω τα περί ρομαντισμού. Συμφωνώ όμως με τα υπόλοιπα. Τα περί αμετροεπούς αναφέρονται στο άρθρο χωρίς να δίνεται όνομα, απλά είπα πως το θεωρώ μη κατακριτέα ενέργεια να διαφημίζει κάποιος τη δουλειά του, άσχετα από το αν στην περιοχή του παίζει ένα μεγαθήριο.

    Ακόμη, τα περί καινοτομίας, ασφαλώς και δεν υποστηρίζω το να μείνει η τέχνη μουσειακή αφού η παράδοση είναι ζωντανός οργανισμός και πρέπει να εξελίσσεται, όμως κάθε καινοτομία είναι στην κρίση του κοινού αν θα την αποδεχτεί ή αν δε θα του αρέσει, οπότε η αξιολόγηση δεν μπορεί να είναι αντικειμενική όταν υπάρχουν τέτοια στοιχεία αλλά υπεισέρχεται η προσωπική κρίση.
    Σωστός
    georgioskargr
    georgioskargr


    Αριθμός μηνυμάτων : 8
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/03/2012

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από georgioskargr Τρι Απρ 03, 2012 12:33 am

    Καλησπέρα σε όλους.Είμαι ενα πολυ νέο μέλος του forum και βρίσκω πολύ ενδιαφέρον τις κουβέντες και τις απόψεις που ανταλλάσονται εδώ μέσα και πήρα το θαρος να γινω μέλος.Σίγουρα το οτι κατασκευάζω δερμάτινες φιγούρες αλλα και απο άλλα υλικά είναι ενας ακόμα λόγος,δηλαδη να δείξω τη δουλεία μου μεσω του forum.
    Διάβασα κι εγω με προσοχή το άρθρο του Κώστα Τσίπηρα που ανέβασε ο Ιωάννης και θέλω να εκφράσω κι εγω τη γνώμη μου για το θέμα.Να πω εξ αρχης οτι δεν εχω δει και δεν εχω γνωρίσει τόσους καραγκιοζοπαίχτες οσους ο Κώστας Τσίπηρας αλλα απο όσους εχω παρακολουθήσει πιστεύω οτι ο Θανάσης Σπυρόπουλος είναι ένας ζωντανός θρύλος μαζί με το Γιάνναρο απο την Πάτρα θα έλεγα.
    Οι παραστάσεις του Θανάση Σπυρόπουλου είναι τόσο καλα σκηνοθετημένες,τόσο άρτια και ζωντανά παιγμένες που σε καθηλώνουν και ας μην δηλώνεις τόσο θαυμαστής αυτης της τέχνης.Πιστέυω μια παράσταση του Σπυρόπουλου σε κάνει αμέσως λάτρη αυτης της Τέχνης.
    Είναι η φοβερή γκάμα των φώνων του και φυσικά οι πολύ καλοσχεδιασμένες φιγούρες του που τόσο καλά χειρίζεται αυτός ο "Μάστορας".
    Τέλος να μην παρεξηγηθώ δεν έχω κανένα όφελος απο τον ιδιο το Θανάση Σπυρόπουλο και φυσικά ούτε κι αυτός απο εμένα,μόνο αρκετες φορές του εχω σφίξει το χέρι μετά από κάποια παράστασή του δινοντάς του συνγχαρητήρια και ευχές να συνεχίσει τόσο καλα αυτό που κάνει και στηρίζει τόσο αξιοπρέστατα αυτήν την Τέχνη.Φαντάζομαι το ίδιο θα έχετε κάνει και πολλοί απο εσάς.

    Φιλικά Παπαδολιάκος Γεώργιος

    ΥΓ:Θα ήθελα να μου πει κάποιο παλαιό μέλος η καποιος που να γνώριζει,αν κάποια ρεκλάμα που θέλω να φτάξω μπορεί να μπεί για λίγο καιρό εστω στην κεντρική σελίδα του forum!Κάπου διάβασα μια πρόταση του Ιωάννη οτι καλό και ενδιαφέρον θα ήταν να ανανεωνονται οι ρεκλάμες από διαφορους φίλους.Ετσι παίρνω το θάρρος και προτέινω και γω αυτό!

    Καληνύχτα σε όλους!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Απρ 03, 2012 2:59 am

    Eπιτρέψτε μου για την ωρα να μην απαντησω στο φλέγον ζήτημα που συζητάτε αλλα να ανεβασω ενα νεο βιντεο που προβάλλει το εργαστήριο φιγούρας του Θανάση Σπυρόπουλου.. Πολυ καλο το βιντεο αλλα δυστυχως αυτο οπως και σχεδον ολα, γινονται για διαφημιστικους και μονο λογους και οχι για να "δειξουν" κατι ουσιαστικο στο κοσμο.. πρεπει να υποστηριξουμε και να βαλουμε τα δυνατα μας δινοντας με την αγαπη και τη προσοχή μας στήριξη στο τεράστιο καλλιτέχνη Θανάση Σπυρόπουλο. Τετοιοι άνθρωποι πραγματικά λείπουν απο το να προβάλλονται απο τη (τρισάθλια πλεον) ελληνική τηλεόραση που το μονο που κανει ειναι να προωθει δηθεν τραγουδιστάκια της πλάκας, δήθεν προσωπικότητες που εχουν αποψη για ολα και αδερφές.. Πανε οι εποχες που καποτε σε πρωινες εκπομπες καλούσαν Καραγκιοζοπαικτες οπως την εποχη 1992-93 οπως π.χ. ο δημοσιογραφος Γιαννης Δημαράς που ειχε καλέσει το Πανο Καπετανίδη στην εκπομπη «Πρωινό Παράθυρο» οπου και ειχε βαλει μπερντε στο στουντιο και επαιξε ενα μικρο αποσπασμα παραστασης! ειναι απιστευτο το ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε..

    georgioskargr
    georgioskargr


    Αριθμός μηνυμάτων : 8
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/03/2012

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από georgioskargr Τρι Απρ 03, 2012 11:19 am

    Καλημέρα σε όλους!

    Ιωάννη είναι πολύ καλό το βιντεό σου σ'ευχαριστούμε.Δεν πειράζει Ιωάννη αν και δεν συμφωνώ με το διαφήμηση(με την εννοια οτι μονο το συμφέρον του θέλει ο καθένας) απόλυτα,δηλαδή εννοώ οτι ο καθένας θέλει κι εχει ανάγκη να διαφημίσει και να προβάλλει τη δουλέια του.Φτάνει όμως να την αγαπάει πολύ,να την κάνει καλά και έτσι στην προκειμένη περίπτωση της Τέχνης του Θεάτρου Σκιών να προσελκύσει κι άλλα άτομα να φτάσει ετσι αυτη η Τέχνη στο επίπεδο που της αξίζει.Αυτό πιστέυω κανει ότι κι αν προβάλλουμε για την Τένχη αυτή.Να σαι καλα Ιωάννη.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Απρ 22, 2012 11:18 pm

    Θέατρο Σκιών / Ο Καραγκιόζης στο γεφυρι της Άρτας
    ΄΄ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ ΓΕΦΥΡΙ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ ΄΄
    Ένα έργο του Θανάση Σπυρόπουλου (1966-67)
    Απόσπασμα...

    Από συνέντευξη του Θανάση Σπυρόπουλου στον Σπύρο Μαντά το 2003.

    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ


    Αριθμός μηνυμάτων : 82
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2009
    Ηλικία : 45
    Τόπος : Ξάνθη

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Δευ Απρ 23, 2012 11:47 am

    Τις προάλλες καθώς σέρφαρα στο διαδίκτυο βρήκα το παρακάτω βίντεο :


    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Μάης 12, 2012 5:16 pm

    Nεο βιντεο απο το μουσειο του Θαναση Σπυροπουλου το οποιο ανεβηκε πριν λιγες μερες στο youtube. Στο αποσπασμα αυτο θα δειτε πλανα απο εργαλεία του Θανάση Σπυρόπουλου οπως σκαλιστές φιγούρες, δερμάτινες, σκηνικά, ρεκλάμες απο τον ιδιο το Θαναση Σπυροπουλο αλλα και απο παλιους Καραγκιοζοπαικτες οπως του Νιόνιου Αλεξόπουλου και του Βασίλαρου.. Πραγματικα βλεπεις κατι τετοια εργαλεία και σου φευγει το καφάσι που λεμε! Πραγματικος χαμος παιδια!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Μάης 20, 2012 6:39 pm

    Νεα διαφήμιση για γνωστη αλυσίδα ηλεκτρονικών συσκευων με τη συμμετοχή του Θανάση Σπυρόπουλου.. Τα σχόλια δικα σας.. εμενα δε μου άρεσε παντως..

    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Ιουν 02, 2012 2:47 am

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 41137237432280926935614
    Ο Καραγκιόζης γραμματικός. Φοβερή ρεκλάμα που χρησιμοποιουσε ο Θανασης Σπυροπουλος αλλα δε ξερω αν ειναι σχεδιασμένη απο τον ιδιο.. (Κάντε κλικ πανω στην εικονα για να τη δειτε ολοκληρη)
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Γιάννης Σαβ Ιουν 02, 2012 10:01 pm

    Πράγματι, εκπληκτική ρεκλάμα! Ευχαριστούμε!
    avatar
    Nικόλας


    Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2009

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Nικόλας Κυρ Ιουν 03, 2012 2:08 am

    Αυτή η ρεκλάμα είναι απο μια σειρά που είχε κάνει ο Φώτης Πλέσσας στον Θανάση Σπυρόπουλου με διάφορα έργα του θεάτρου σκιών ! δεν είναι πολύ μεγάλα στο μέγεθος αλλα είναι πράγματι εκλπηκτικά!
    avatar
    vmic


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2012

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από vmic Τετ Ιουν 06, 2012 12:30 am

    παιδιά καλησπερα.
    Είμαι καινούργιος στο forum και πραγματικά έχω συγκινηθεί! Διαβάζοντας τις διάφορες συζητήσεις μου ήρθαν στο μυαλό αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια! Έχω μπεί λοιπόν στη διαδικασία, μιας και ο ίδιος μπαμπάς πλέον, να κατασκευάσω τις δικές μου φιγούρες αλλά και σούστες (μιας και έχω την τεχνογνωσία)! Μήπως υπάρχουν dvd με τον Σπυρόπουλο τα οποία μπορώ να αντιγράψω ή να κατεβάσω; Προσπάθησα να μπω σε κάποια links αλλά μάλλον δεν είναι τα αρχεία διαθέσιμα για κατέβασμα. Κάθε βοήθεια δεκτή! Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το forum!
    Babitos
    Babitos


    Αριθμός μηνυμάτων : 235
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : Αθήνα

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Babitos Δευ Φεβ 18, 2013 2:03 pm

    Παιδιά οι φιγουρες του σπυροπουλου πόσο περίπου ύψος είχανε ?
    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ορέστης Πεμ Φεβ 28, 2013 8:15 pm

    Εγώ πάντως αυτό που θαυμάζω πιο πολύ στον Σπυρόπουλο είναι το πλήθος των φιγούρων του που είχε κατασκευάσει! Exclamation
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 3 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Αντώνης Κυρ Μαρ 03, 2013 1:11 pm

    Έχεις δίκο.Αν προσπαθήσει κανείς να τις υπολογίσει δεν θα το καταφέρει.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 7:41 pm