ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


+16
Αντώνης
Ορέστης
Babitos
vmic
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
georgioskargr
κατσαντωνης 1
Nικόλας
gio
george plessas
BARBOS
Σωκράτης Κοτσορές
Ορφέας
Dimitri
Γιάννης
Ιωάννης
20 απαντήσεις

    Θανάσης Σπυρόπουλος

    avatar
    kostassp


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/05/2013

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από kostassp Δευ Μάης 27, 2013 1:40 pm

    Βρε γατακια ποιοι είστε εσείς που θα κρίνετε τον Σπυροπουλο???σας πληροφορώ ότι τα έργα που αποκαλειτε εσείς "κονσέρβες" ο Σπυροπουλος τα έγραφε μέχρι πριν ένα μήνα και όχι πριν από 20 χρόνια όπως πιστεύουν μερικοί από εσάς......(επαιται συνέχεια......γατακια όλοι σας......)που νομίζετε ότι μπορείτε να κρίνετε τον ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ......
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Τρι Μάης 28, 2013 1:26 pm

    kostassp έγραψε:Βρε γατακια ποιοι είστε εσείς που θα κρίνετε τον Σπυροπουλο???σας πληροφορώ ότι τα έργα που αποκαλειτε εσείς "κονσέρβες" ο Σπυροπουλος τα έγραφε μέχρι πριν ένα μήνα και όχι πριν από 20 χρόνια όπως πιστεύουν μερικοί από εσάς......(επαιται συνέχεια......γατακια όλοι σας......)που νομίζετε ότι μπορείτε να κρίνετε τον ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ......
    Ίσα ρε μεγάλε!!!!! Κατούρα και λίγο!!!!!!!! Τσίγκινο βρακάκι θα βάλουμε στο τέλος!!!!!
    avatar
    kostassp


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/05/2013

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από kostassp Τρι Μάης 28, 2013 2:29 pm

    Φίλε....πήγαινε και παιξτο μάγκας κάπου αλλού όχι σε εμένα.....είσαι και ΚΟΤΣΑΝΙ....κι ΕΣΥ και όλοι σας.....κι όπως πολύ καλά ξέρεις τα κοτσανια ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ!!!!!.....εγώ έχω μεγαλώσει στον ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.....μακάρι να ξέρατε κι εσείς λίγο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ γιατί παίζεται ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ τα ίδια που έπαιζε ο Χρήστος Χαριδημος τη δεκαετία του '70...."μουτουλακα μουτουλακα....."και αλλά τέτοια ίδια......γι αυτό ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ.......γατακια.........
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Τρι Μάης 28, 2013 5:53 pm

    kostassp έγραψε:Φίλε....πήγαινε και παιξτο μάγκας κάπου αλλού όχι σε εμένα.....είσαι και ΚΟΤΣΑΝΙ....κι ΕΣΥ και όλοι σας.....κι όπως πολύ καλά ξέρεις τα κοτσανια ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ!!!!!.....εγώ έχω μεγαλώσει στον ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.....μακάρι να ξέρατε κι εσείς λίγο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ γιατί παίζεται ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ τα ίδια που έπαιζε ο Χρήστος Χαριδημος τη δεκαετία του '70...."μουτουλακα μουτουλακα....."και αλλά τέτοια ίδια......γι αυτό ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ.......γατακια.........
    Άχου καλέ σκιάχτηκα τώρα!!!!! Τα κοτσάνια δε μιλάνε όπως πολύ σωστά είπες. Με τη μόνη προσθήκη ότι δε μιλάνε και τα τούβλα! Οπότε εσύ γιατί μιλάς;;; Τώρα όσον αφορά το Χρίστο Χαρίδημο κλπ. ειλικρινά δε θα σου απαντήσω... Αλλά ειλικρινά να θεωρείς ότι μόνο ένας Καραγκιοζοπαίκτης υπάρχει και κανένας άλλος αυτό υποτιμά πρώτα από όλα εσένα (που νομίζω αυτοαποκαλείσαι Καραγκιοζοπαίκτης). Εγώ δε μίλησα για κονσέρβες και δεν ξέρω καν σε ποιον αναφέρεσαι. Αλλά ειλικρινά σαν επαγγελματίας πιστεύεις ότι έτσι κάνεις σωστή διαφήμιση στο θέατρό σου;;;;;;;
    Γιουβάν
    Γιουβάν


    Αριθμός μηνυμάτων : 141
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2012

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Γιουβάν Τρι Μάης 28, 2013 8:39 pm

    Μία διευκρίνιση. Το γατάκια και κοτσάνια πηγαίνει σε όλα τα μέλη του Forum ή σε συγκεκριμένα άτομα;;; Προσωπικά πιστεύω ότι τα περισσότερα μέλη όπως και εγώ δεν υποτιμούν καθόλου τον κ. Σπυρόπουλο ίσα ίσα που τον θαυμάζουν πόσο μάλλον όταν αυτό το topic ξεκινά λέγοντας στην πρώτη σελίδα: Θανάσης Σπυρόπουλος, ο καλύτερος εν ζωή καραγκιοζοπαίκτης. Δε νομίζω ότι αποκαλώντας όλα τα μέλη του Foroum γατάκια και κοτσάνια θα βοηθήσει κάπου. Προσωπικά δηλώνω μπροστά στο Θανάση Σπυρόπουλο γατάκι και κοτσάνι και για αυτόν το λόγο θα χαιρόμουν πολύ αν το μέλος kostassp το οποίο γνωρίζει το Σπυρόπουλο θα μπορούσε να με ξεστραβώσει ανεβάζοντας πολύτιμο αρχείο. Και αυτό το λέω εντελώς καλοπροαίρετα χωρίς ίχνος ειρωνίας ή εμπάθειας. Very Happy
    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ορέστης Τρι Μάης 28, 2013 8:54 pm

    Είσαι απολύτως σωστός Γιούβαν.Όπως και εγώ θαυμάζω από το δημοτικό τον κύριο Σπυρόπουλο.
    avatar
    kostassp


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/05/2013

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από kostassp Τρι Μάης 28, 2013 10:35 pm

    ΚΟΤΣΑΝΙΑ(ΟΠΩΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΕ Ο ΒΑΣΙΛΑΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΤΑΛΑΝΤΟΥΣ) ΑΠΟΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.......ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.........ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ!...ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ(!!!) ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΦΙΓΟΥΡΕΣ.....ΚΙ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!!!....ΚΑΙ ΦΙΛΕ ''gio''...ΕΙΣΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ...ΤΙ ΕΙΣΑΙ???ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ, ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΛΟΓΟΣ, ΚΡΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ...ΤΙ????ΤΙΠΟΤΕ ΑΠ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΕΙΣΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ....ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ...ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΙΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ....ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ.....ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΠΥΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ''ΠΟΥΛΑΕΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΚΑΛΗΣ''.....ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ Ο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΙΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΩΝ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '80......ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ''γερο-Θαναση''....ΓΕΡΟ-ΘΑΝΑΣΗΣ ΓΕΡΟ-ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ 83ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!!!.....ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ......
    ΧΑΡΗΚΑ,
    ΚΩΣΤΑΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
    Babitos
    Babitos


    Αριθμός μηνυμάτων : 235
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : Αθήνα

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Babitos Τρι Μάης 28, 2013 11:43 pm

    Πιστεύω πως κανείς δεν σκέφτεται έτσι. Οπως και να αποκαλούν τον Σπυροπουλο, ότι και να λένε για αυτον τον τεράστιο καραγκιοζοπαίκτη, είτε τον συμπαθούν είτε όχι, το έργο και η ζωή του Σπυροπουλου, δεν θα κριθούν απο αυτό. Κατα την γνώμη μου ο Θανάσης Σπυροπουλος ειναι ίσως ο μεγαλύτερος παίκτης που υπήρξε ποτέ και αυτο το λέω επειδή το πιστεύω και όχι γιατί θέλω να συμφωνήσω με κάποιον.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Μάης 29, 2013 12:32 am

    kostassp έγραψε:ΚΟΤΣΑΝΙΑ(ΟΠΩΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΕ Ο ΒΑΣΙΛΑΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΤΑΛΑΝΤΟΥΣ) ΑΠΟΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.......ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.........ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ!...ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ(!!!) ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΦΙΓΟΥΡΕΣ.....ΚΙ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!!!....ΚΑΙ ΦΙΛΕ ''gio''...ΕΙΣΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ...ΤΙ ΕΙΣΑΙ???ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ, ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΛΟΓΟΣ, ΚΡΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ...ΤΙ????ΤΙΠΟΤΕ ΑΠ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΕΙΣΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ....ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ...ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΙΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ....ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ.....ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΠΥΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ''ΠΟΥΛΑΕΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΚΑΛΗΣ''.....ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ Ο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΙΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΩΝ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '80......ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ''γερο-Θαναση''....ΓΕΡΟ-ΘΑΝΑΣΗΣ ΓΕΡΟ-ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ 83ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!!!.....ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ......
    ΧΑΡΗΚΑ,
    ΚΩΣΤΑΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
    Να καλωσορίσουμε το γιο του μεγάλου καραγκιοζοπαίχτη Θανάση Σπυρόπουλου στη διαδικτυακή προσπάθεια που κάνουμε φίλοι και εραστές της τέχνης του θεάτρου σκιών για να μοιραζόμαστε στοιχεία που αφορούν την πλούσια αυτή παραδοσιακή τέχνη! Είναι τιμή και χαρά μας η συμμετοχή ανθρώπων που προσφέρουν στο θέατρο σκιών!

    Θα επαναλάβω για άλλη μια φορά πως ο καθένας γράφει την προσωπική του άποψη και δεν ευθύνεται το forum γι' αυτήν. Σεβαστές όλες οι απόψεις όσο δεν υπερβαίνουν το όριο της κοσμιότητας και της προσβολής. Σε πολύ ακραίες περιπτώσεις έχουν γίνει και διαγραφές μηνυμάτων... Δε θεωρώ πως, για να διαμορφώσει κάποιος την όποια άποψη, πρέπει να γίνει αριστέας του είδους. Δηλαδή, το να πω πως δε μου αρέσει το α ή το β στοιχείο σε έναν καλλιτέχνη, με αιτιολόγηση και νηφαλιότητα, πιστεύω πως πρέπει να γίνεται σεβαστό παρά τις όποιες διαφωνίες. Άλλωστε, ουδείς αμφισβήτησε το καλλιτεχνικό τάλαντο του Θανάση Σπυρόπουλου, συγκεκριμένα στοιχεία ανέφεραν κάποια μέλη. Δεν θεωρώ, συνεπώς, τα λόγια τους ως ύβρη αλλά ως προσωπική τοποθέτηση.

    Έχω δηλώσει πολλές φορές ότι δεν παίζω Καραγκιόζη, μου αρέσει όμως πολύ να βλέπω. Ασχολούμαι, όμως, με κάποια άλλη παραδοσιακή τέχνη και βλέπω πάμπολλες αντιστοιχίες στις έριδες. Σε ποιο βαθμό επιδέχεται η καινοτομία σε μια παραδοσιακή τέχνη χωρίς να χάσει το παραδοσιακό της χρώμα είναι στοιχείο που διαφέρει στα αισθητήρια του κάθε καλλιτέχνη, ο οποίος εφόσον καινοτομεί εκτίθεται στην κρίση των φιλοτέχνων, θετική ή αρνητική. Ακόμη, καλώς ή κακώς, κάποιοι που επικεντρώνονται σε έναν μεμονωμένο καλλιτέχνη χάνουν την ποικιλία της παράδοσης, που είναι κατά κανόνα πολυπρόσωπη. Ο ενασχολούμενος με μια τέχνη σαν τη μέλισσα συλλέγει στοιχεία από πολλούς μαστόρους, τα αξιολογεί και τα αφομοιώνει ή τα απορρίπτει. Κάθε μάστορας έχει κάτι να δώσει, κάθε μάστορας έχει και τις αδυναμίες του. Μην απαιτούμε, λοιπόν, απόλυτη εξύψωση κάποιου μεμονωμένου γιατί έτσι υποβαθμίζουμε όλους τους άλλους και δεν μπορούμε παρά να γίνουμε εν τέλει μαγνητόφωνά του (δεν είναι προσωπικό το σχόλιο, γενικά το λέω). Ο ίδιος ο μέγας Θανάσης Σπυρόπουλος γνωρίζουμε πως έχει καταγράψει όλους τους μεγάλους του καιρού του σεβόμενος το έργο τους και εντάσσοντας στοιχεία τους στο παίξιμό του. Γιατί να μην ακολουθήσουμε το παράδειγμά του αυτό αλλά να τον απολυτοποιήσουμε απορρίπτοντας τους λοιπούς καλλιτέχνες;


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Γιάννης στις Τετ Μάης 29, 2013 4:42 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : συντακτικές λεπτομέρειες)
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Μάης 29, 2013 1:13 am

    Κωστα μου καταρχην καλησπερα και σε καλοσωρίζω κι εγω στο φόρουμ.. Ειμαι ο Γιάννης (παλιος γνωριμος απο το Μπούρτζι που επαιζε παλια ο μπαμπάς σου στο εξοχικο που ειχατε στη πλαζ Μάνικα στην Ευβοια και σε θυμαμαι απο παιδακι να βοηθας πισω απο το μπερντε) και τα εχουμε πει αρκετες φορες απο κοντα στο Σπυροπούλειο μουσειο τα τελευταια χρονια.. Καταρχην ξερεις ποσο πολυ αγαπω κι εγω οπως και σχεδον το 90% του κοσμου που ασχολειται με το θεατρο σκιων το σπουδαιο πατέρα σου.. Εγω τουλαχιστον μπορω να πω σαν ανθρωπος που εχω ζησει τη μεγαλη δοξα της εποχης του κ.Σπυροπουλου (ειδικά απο τη περιοδο που επαιζε στην ΕΡΤ με τη θρυλικη και ασυναγώνιστη εκπομπη "Χρονια συντροφια με το Καραγκιοζη" που εκανε καθε παιδι εκεινης της εποχης να λατρέψει το Καραγκιόζη) να πω και να διαβεβαιωσω σε ολους οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ιδεα τι εστι η μαγεία και η σπουδαιότητα που κουβαλάει το καλλιτεχνικό ιστορικό του Θαναση Σπυροπουλου.. και οσο για εκεινους που πολεμουν και λενε ασχημα λογια για το πατερα σου δε χρειαζεται να μπαινεις στο κοπο να απαντας γιατι οπως λεει και ο σπουδαιος συνθετης Γιωργος Κατσαρός "Στην Ελλαδα οταν εισαι παρα πολυ καλος σε κατι ειναι κακό και σε πολεμούν".. Νομιζω οτι θα πρεπει να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα και να αφησουμε απ'εξω τις διενέξεις..

    Μη ξεχναμε οτι πολλοι απο τους σημερινους νεους καραγκιοζοπαικτες οπως ο Τάσος Γεωργιου ο Σωτήρης Βυνιος ή Αντωνης Παντιώρας αγαπησαν τη τεχνη του θεατρου σκιων κι εγιναν Καραγκιοζοπαικτες χαρη στις κορυφαίες εκπομπες του κ.Σπυρόπουλου στην ΕΡΤ2..
    Σα μια προσωπικη κατάθεση ψυχής επετρεψε μου κι εσυ αλλα και τα υπολοιπα μέλη του φορουμ να εξομολογηθώ οτι ο κ.Σπυρόπουλος μεσα απο τις παραστασεις του και το σπιρτόζο παιξιμο του με εκανε να αναπτυξω στο μέγιστο την αγαπη μου προς το Καραγκιοζη με αποκορύφωμα τη χαρα που μου εδινε να αγοράζω τις θαυμασιες φιγουρες απο πλέξι γκλας που πωλουσε παλιοτερα στις παραστάσεις του, βιβλιαράκια με ιστοριες του Καραγκιοζη, χαρτοκοπτικές του Τοπάλη καθως και βιντεοκασσετες ή κασσετες με εργα του οπου με βυθιζαν ολοκληρωτικά στη μαγεία του θεάτρου σκιων δινοντας μου εμπνευση και φαντασία να στηνω τις δικες μου παραστάσεις σα παιδι..
    Σ'αυτες τις δυσκολες εποχες που περναμε σα κράτος (εκτος απο οικονομικη περναμε και καλλιτεχνικη-πνευματικη κριση) θεωρω πως πρεπει ολοι οσοι αγαπάμε αγνα τη τεχνη να ειμαστε παντα στις επάλξεις και να προσπαθουμε οσο μπορουμε να δινουμε αγωνα για να κρατηθει και παλι ο Καραγκιοζης στη κορυφη του ελληνικου λαικου θεάματος..
    Γιουβάν
    Γιουβάν


    Αριθμός μηνυμάτων : 141
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2012

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Γιουβάν Τετ Μάης 29, 2013 9:01 am

    Εγώ θέλω να πω κάτι άλλο. Κατοικώ στην ακριτική Αριδαία από όπου και κατάγομαι. Τελευταία φορά καραγκιόζης της προκοπής ήρθε πριν από δυο περίπου χρόνια από τον Κώστα Μακρή και η αμέσως προηγούμενη φορά ήταν πολλά χρόνια πριν από τον Γιάννη Χατζή. Ο μόνος που παίζει στην περιοχή σπάνια και βεβαία ερασιτεχνικά είμαι εγώ. Προσπαθώ να μαθαίνω συνεχώς πράγματα για να βελτιωθώ και να ανεβάσω όσο και αν μπορώ το επίπεδο της τέχνης στη περιοχή. Μέσο του Foroum έχω μαζέψει πολύ υλικό και προσπαθώ να το αξιοποιήσω. Κανένας δεν μου έδειξε και για αυτόν τον λόγο έκανα και κάνω άπυρα λάθει. Για αυτό τον λόγο θα παρακαλέσω ξανά τον Κώστα Σπυρόπουλο όντας γιος του μεγάλου Θανάση να με ξεστραβώσει και αυτός όσο μπορεί με το αρχείο του π.χ. παραστάσεις με παλιά έργα ή ηχογραφήσεις και βίντεο. Ξέρω ότι το να κατηγορούν τον πατέρα σου σε εξοργίζει και με το δίκιο σου ξέρω ότι τον κρίνουν και ακυρώνουν κάποιοι το έργο που έχει προσφέρει, αλλά το να μπαίνεις και εσύ σε αυτές τις διαδικασίες σε υποτιμά και σε μειώνει για αυτό το λόγο σου ζητάω να αφήσεις αυτούς να βράζουν στο ζουμί τους όποιοι και να είναι αυτοί και να στραφείς και συ όπως στράφηκε και ο πατέρας σου στην τέχνη του Καραγκιόζη. Δεν το λέω για να επωφελιηθώ αλλά γιατί πιστεύω πως άνθρωποι σαν τον Σπυρόπουλο που έδωσαν πάρα πολλά στην τέχνη δεν θα σταματήσουν να δίνουν. Ευχαριστώ και συγνώμη αν έγινα γραφικός.
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Αντώνης Τετ Μάης 29, 2013 9:55 am

    Ιωάννης έγραψε: Νομιζω οτι θα πρεπει να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα και να αφησουμε απ'εξω τις διενέξεις..

    Μη ξεχναμε οτι πολλοι απο τους σημερινους νεους καραγκιοζοπαικτες οπως ο Τάσος Γεωργιου ο Σωτήρης Βυνιος ή Αντωνης Παντιώρας αγαπησαν τη τεχνη του θεατρου σκιων κι εγιναν Καραγκιοζοπαικτες χαρη στις κορυφαίες εκπομπες του κ.Σπυρόπουλου στην ΕΡΤ2..
    Θα συμφωνήσω.Άλλωστε το έχουμε ξαναπεί οτι σε τίποτα δεν ωφελεί η διένεξη μεταξύ μας.Θα πρέπει να προτιμάμε τον διάλογο.Και όσο για τους δυσφημιστές του Σπυρόπουλου ενα έχω να πω : είναι άξιοι λύπησης.Και αυτό γιατι δεν έχουν ιδέα το ταλέντο του μπαμπά σου, φίλε kostassp.
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Αντώνης Τετ Μάης 29, 2013 9:56 am

    Γιουβάν έγραψε:Ξέρω ότι το να κατηγορούν τον πατέρα σου σε εξοργίζει και με το δίκιο σου ξέρω ότι τον κρίνουν και ακυρώνουν κάποιοι το έργο που έχει προσφέρει, αλλά το να μπαίνεις και εσύ σε αυτές τις διαδικασίες σε υποτιμά και σε μειώνει για αυτό το λόγο σου ζητάω να αφήσεις αυτούς να βράζουν στο ζουμί τους όποιοι και να είναι αυτοί και να στραφείς και συ όπως στράφηκε και ο πατέρας σου στην τέχνη του Καραγκιόζη. Δεν το λέω για να επωφελιηθώ αλλά γιατί πιστεύω πως άνθρωποι σαν τον Σπυρόπουλο που έδωσαν πάρα πολλά στην τέχνη δεν θα σταματήσουν να δίνουν. Ευχαριστώ και συγνώμη αν έγινα γραφικός.
    Δεν έγινες γραφικός Γιουβαν.Τα είπες πολύ ωραία.
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Τετ Μάης 29, 2013 2:25 pm

    kostassp έγραψε:ΚΟΤΣΑΝΙΑ(ΟΠΩΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΕ Ο ΒΑΣΙΛΑΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΤΑΛΑΝΤΟΥΣ) ΑΠΟΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.......ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.........ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ!...ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ(!!!) ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΦΙΓΟΥΡΕΣ.....ΚΙ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!!!....ΚΑΙ ΦΙΛΕ ''gio''...ΕΙΣΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ...ΤΙ ΕΙΣΑΙ???ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗΣ, ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΛΟΓΟΣ, ΚΡΙΤΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ...ΤΙ????ΤΙΠΟΤΕ ΑΠ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΕΙΣΑΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ....ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ...ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΚΑΙ ΜΙΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ....ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ.....ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΠΥΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ''ΠΟΥΛΑΕΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΚΑΛΗΣ''.....ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ Ο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΙΕΡΩΣΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΤΩΝ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '80......ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΕΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΝΑΣΗ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ ''γερο-Θαναση''....ΓΕΡΟ-ΘΑΝΑΣΗΣ ΓΕΡΟ-ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ 83ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!!!.....ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΕΙ ΤΟΝ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ......
    ΧΑΡΗΚΑ,
    ΚΩΣΤΑΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
    Εγώ δεν είμαι Καραγκιοζοπαίκτης, αλλά θύμισέ μου είσαι εσύ; Και αν ναι από πότε και με τίνος την κρίση; Όσο για τα λίγα ελληνικά (τα οποία προφανώς ξέρεις, γιατί έτσι δείχνεις την ασχετοσύνη σου) θα μου επιτρέψεις να σου υπενθυμίσω ότι ερασιτέχνης ορίζεται ως ο εραστής της τέχνης , κάτι το οποίο είναι και το ζητούμενο για την οποιαδήποτε τέχνη νομίζω (ψάξε σε όποιο λεξικό θέλεις, αν και για να σε διευκολύνω δες εδώ: http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7%CF%82&dq=).
    Τα περί Καραγκιοζολόγων να πας να τα πεις σε κάτι αστείους τύπου σαν τον Τσιπήρα που έχετε περιμαζέψει και τον έχετε κάνει άνθρωπο.
    Ίσως να μην υπάρχει εν ζωή καλύτερος καραγκιοζοπαίκτης από τον Σπυρόπουλο, αλλά σίγουρα η δυσφήμιση που του κάνεις αυτή τη στιγμή είναι το κάτι άλλο...
    Τώρα το σπίτι σου ειλικρινά δεν το θέλω, μπορείς να το κρατήσεις... Χάρισμά σου...
    ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΑ
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Αντώνης Τετ Μάης 29, 2013 10:19 pm

    kostassp έγραψε:Φίλε....πήγαινε και παιξτο μάγκας κάπου αλλού όχι σε εμένα.....είσαι και ΚΟΤΣΑΝΙ....κι ΕΣΥ και όλοι σας.....κι όπως πολύ καλά ξέρεις τα κοτσανια ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ!!!!!.....εγώ έχω μεγαλώσει στον ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.....μακάρι να ξέρατε κι εσείς λίγο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ γιατί παίζεται ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ τα ίδια που έπαιζε ο Χρήστος Χαριδημος τη δεκαετία του '70...."μουτουλακα μουτουλακα....."και αλλά τέτοια ίδια......γι αυτό ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ.......γατακια.........
    Αυτό σίγουρα δεν ισχύει για όλους.Γνωρίζω πολλούς επαγγελματίες καραγκιοζοπαίκτες οι οποίοι δεν παιζουν τα ίδια και τα ίδια.Όπως έχει γραφτεί κάθε νέος καραγκιοζοπαίκτης πρέπει να ενεργεί όπως η μέλισσα.Να μαζεύει απο όλους μονο το καλό υλικό.Και όταν μπορέσει να δημιουργήσει και δικές του ατάκες ή χαρακτήρες, έργα, φιγούρες κ.τ.λ.Και όχι να μιμείτε δουλικά τον δάσκαλό του.
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Δευ Ιουλ 15, 2013 9:21 pm

    kostassp έγραψε:Φίλε....πήγαινε και παιξτο μάγκας κάπου αλλού όχι σε εμένα.....είσαι και ΚΟΤΣΑΝΙ....κι ΕΣΥ και όλοι σας.....κι όπως πολύ καλά ξέρεις τα κοτσανια ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ!!!!!.....εγώ έχω μεγαλώσει στον ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ.....μακάρι να ξέρατε κι εσείς λίγο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟ  γιατί παίζεται ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ τα ίδια που έπαιζε ο Χρήστος Χαριδημος τη δεκαετία του '70...."μουτουλακα μουτουλακα....."και αλλά τέτοια ίδια......γι αυτό ΜΗΝ ΜΙΛΑΤΕ.......γατακια.........
    Θύμισέ μου λιγά κι, ο Ταυλάτος που έπαιξε στο φεστιβάλ σας μουτουλάκα μουτουλάκα δεν έπαιζε;
    avatar
    παρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 214
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : σφακια

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από παρης Τετ Ιουλ 17, 2013 8:55 pm

    εεεεεεεεεεε κωστακι τα παραλεμε ε τα παραλεμε. εΜΕΙς ΒΛΑΚΕΙΕς ΚΑΙ ΕΣΥ Ο ΑΛΑΝΘΑΣΤΟς
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από gio Κυρ Σεπ 01, 2013 3:19 pm

    Παρακολούθησα χτες το βράδυ μια παράσταση του κ. Θανάση Σπυρόπουλου. Ανήκω σε μια γενιά ανθρώπων ( το '87) γεννήθηκα τους οποίους κυριολεκτικά ο κ. Σπυρόπουλος τους μεγάλωσε! Χτες το βράδυ συμπέρανα κάτι! Η τέχνη μας κινδυνεύει από εμάς τους ίδιους! Η ηχογραφημένη παράσταση που άκουσα ήταν απαράδεκτη! Ακόμα και η συνοχή της δεν έβγαζε νόημα! Στερείτο κάθε λογικής και οργάνωσης μοτίβου παράστασης θεάτρου σκιών! Τα τελευτία 10΄ ο κ. Σπυρόπουλος έπαιξε με τη φωνή οτυ και ήταν εμφανέστατη η διαφορά! Είμαι ο πρώτος που θα υπερασπιστεί την αξία του σαν καλλιτέχνη και θα απομονώσει όποιον τον μειώνει! Αλλά πραγματικά ας σταματήσει αυτό το τσίρκο με τις ηχογραφημένες παραστάσεις! Κάνει κακό και στον ίδιο αλλά και στην τέχνη που αυτός μας δίδαξε και εμείς αγαπάμε!
    avatar
    παρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 214
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : σφακια

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από παρης Τετ Σεπ 04, 2013 10:56 pm

    συμφωνω απολυτα με εσενα gio. τΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΩΣ ΕΔΩ ΦΤΑΣΑΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? οΧΙ ΠΩς ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΗ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΑ. μΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΛΟΓΟς ΝΑ ΜΗ ΜΠΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙς ΦΩΝΕς ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ Ο ΛΑΙΜΟς ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΕΕΕΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙ. νΑ πει δε μπορω ακου να βαζουν παλιες ηχογραφημενες παραστασεις.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Μαρ 18, 2014 12:26 pm

    Mπορει καποιος να μου επιβεβαιωσει αν η παρακατω εικόνα ανηκει στο έργο "Ο Καραγκιόζης και ο φιδάνθρωπος"? Τη βρηκα απο την εκπομπή της κρατικής τηλεόρασης "Μονόγραμμα" που ειχε κανει πέρσι αφιέρωμα στο Θανάση Σπυρόπουλο.. Η εικόνα ανήκει φυσικά στη σειρά παραστάσεων που εδωσε ο κ.Σπυρόπουλος στην ΕΡΤ2 τη δεκαετία του '80 και ειναι κρίμα που τετοιο ρεπερτόριο εργων εξαφανίστηκε με τα χρόνια και δεν υπάρχει πλεον τιποτα.. Ειναι πραγματικά απιστευτο οσο και τραγικό ναι μην ειναι διαθέσιμο αυτο το αρχείο παραστάσεων!
    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Image
    print screen windows
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ορφέας Τρι Μαρ 18, 2014 12:35 pm

    Το επιβεβαιώνω εγώ. Και βέβαια οι παραστάσεις δεν έχουν εξαφανιστεί, τις έχει πάρει ο Σπυρόπουλος (και καλά έκανε γιατί αν είχαν μείνει στην ΕΡΤ κατά το 99% θα είχαν καταστραφεί ή θαφτεί....)
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Μαρ 18, 2014 12:49 pm

    Ορφέας έγραψε:Το επιβεβαιώνω εγώ. Και βέβαια οι παραστάσεις δεν έχουν εξαφανιστεί, τις έχει πάρει ο Σπυρόπουλος (και καλά έκανε γιατί αν είχαν μείνει στην ΕΡΤ κατά το 99% θα είχαν καταστραφεί ή θαφτεί....)

    Θυμαμαι ενα καλοκαίρι του 1997 ή 1998 που ειχα παει στο θερινό πάλκο του Θανάση Σπυρόπουλου στο Μπούρτζι Ευβοιας κι οτι μετα το τελος της παράστασης κοιτούσα τις κασσέτες που ειχαν προς πώληση διπλα απο το μπερντέ και η σύζυγος του κ.Σπυρόπουλου μου πρότεινε να πάρω τη παράσταση με το φιδάνθρωπο λέγοντας οτι ειχε πολυ γέλιο αλλα εγω τελικα αγορασα το Καραγκιοζη ποδοσφαιριστη! Παντως γνωριζα οτι το αρχειο των παραστάσεων αυτων της ΕΡΤ2 υπαρχει στο αρχείο του αλλα το γεγονός οτι κανεις απο το κοινό δεν εχει πρόσβαση σ'αυτες ειναι σα να μην υπάρχουν..
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    Θανάσης Σπυρόπουλος - Σελίδα 6 Empty Απ: Θανάσης Σπυρόπουλος

    Δημοσίευση από Ορφέας Τρι Μαρ 18, 2014 1:15 pm

    Ναι έχεις ένα point που λένε και στο χωριό μου... Πάντως η αλήθεια είναι οτί ο φιδάνθρωπος είναι μια πολύ περιπετειώδης και "γεμάτη" παράσταση "υπερπαραγωγή", σχεδόν κινηματογραφική θα την χαρακτήριζα, με εκατοντάδες αλλαγές σκηνικού αξιοποιώντας στο έπακρο τις δυνατότητες που δίνει η τηλεόραση. Βέβαια για αυτόν ακριβώς τον λόγο θα ήταν πρακτικά αδύνατο να παρουσιαστεί ζωντανά η περί ης ο λόγος παράσταση. Συνοψίζοντας, ένα έργο σίγουρα όχι για τους λάτρεις του απόλυτα παραδοσιακού καραγκιόζη, αλλά παρ' όλα αυτά ένα πολύ ιδιαίτερο και γουστόζικο έργο!!
    Βέβαια και για τον ποδοσφαιριστή θα μπορούσε κανείς να πει το ίδιο, με την διαφορα οτί είναι λιγότερο περιπετειώδες και περισσότερο κωμικό, ενώ επειδή έχει λιγότερες αλλαγές σκηνικού θα μπορούσε να παιχτεί απλοποιημένο σε ζωντανό ακροατήριο.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μαρ 28, 2024 9:54 pm