ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


2 απαντήσεις

    Ο Καραγκιόζης στο διάστημα

    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Ο Καραγκιόζης στο διάστημα Empty Ο Καραγκιόζης στο διάστημα

    Δημοσίευση από Ιωάννης Δευ Ιαν 13, 2014 4:36 am

    Παράσταση υπερπαραγωγή του Θανάση Σπυρόπουλου μεσα απο τη τηλεοπτική εκπομπή της ΕΡΤ2 "Χρόνια συντροφιά με το Καραγκιόζη" που παιζόταν τη δεκαετία του '80.. Το αρχειο της παράστασης που θα παρακολουθείσετε προέρχεται απο το dvd που ειχε δώσει το περιοδικό 0-6, dvd το οποιο ειχε πρόβλημα και ο ηχος ηταν μονοφωνικός οπως θα διαπιστωσετε κι εσεις αν παρακολουθεισετε το βιντεο φορώντας ακουστικά.. (Απορώ πως δε το διόρθωσαν οι υπέυθυνοι-ανευθυνοι του dvd..) Eνα εργο που εκτος απο τη τρομερή δράση περιλαμβάνει και πολλα μηνύματα για το περιβάλλον!
    Η παράσταση εχει και δευτερο μερος οπως μπορουμε να διαπιστώσουμε απο το τελος οπου εξωγηινοι απο τον Άρη απαγάγουν την Αφροδίτη και το Κοπρίτη απο τη σελήνη.. Αξίζει να σημειωθεί οτι η φωνή που κανει το Μπαρμπαγιώργο στο 31:25 του βίντεο ανήκει στο καραγκιοζοπαίκτη Φρίξο Γαζεπίδη!
    Βλεποντας τη συγκεκριμενη παράσταση μου ερχονται ξανα στο μυαλό σκέψεις για το πως στο καλο ειναι δυνατόν τετοιες απίστευτες παραγωγές να χάθηκαν στο βάθος του χρόνου οπου σε νορμάλ συνθήκες (νορμάλ με την εννοια οτι τα ηνία της τηλεόρασης να τα ειχαν σωστά στελέχη) θα επρεπε να επιβαλλόταν να προβάλλονται ακαταπαυστα απο το καιρό που ειχαν γυριστεί ωστε και η σημερινη γενιά να γαλουχηθεί απο τη μεγαλοπρέπεια της τέχνης του θεάτρου σκιών απο το Θανάση Σπυρόπουλο.. Ειναι πράγματι τραγικό που ολα αυτα χάθηκαν και θα ηθελα οι υπευθηνοι να τιμωρηθούν παραδειγματικά!
    avatar
    παρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 214
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : σφακια

    Ο Καραγκιόζης στο διάστημα Empty Απ: Ο Καραγκιόζης στο διάστημα

    Δημοσίευση από παρης Τρι Ιαν 14, 2014 10:43 pm

    Εγω παντω που εχω ηχεια το ακουω χωρις ακουστικα (δε ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ).

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Απρ 27, 2024 10:21 pm