ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


3 απαντήσεις

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Τρι Ιουν 21, 2011 1:59 pm

    Δεν έχω λόγια να περιγράψω την αγανάκτησή μου. Όσο βρίσιμο και να ρίξω είναι λίγο. Και εξηγούμαι.

    Βρήκα στο e-bay τον δίσκο αυτό. Ο Καραγκιόζης στο τηλέφωνο. Χάρης Πατρινός, ηχογράφηση του 1930. Στην άλλη όψη του δίσκου είχε τον Καραγκιόζη υπηρέτη, όπως ξέρω από κάποιες λίστες. Δίσκος ανέκδοτος σε CD. Το χτύπησα, λοιπόν, και περίμενα μέχρι πριν λίγα λεπτά που έληξε η δημοπρασία. Δεν υπήρχε άλλος να το χτυπάει. 7'' πριν τη λήξη έβαλε ένας π@#$%@ς 0,5€ παραπάνω από μένα και το πήρε. Το παρακολουθούσα, αλλά δεν το πρόλαβα. Είμαστε άτυχοι όλοι μας, διότι ο δίσκος θα έβγαινε σε κοινό όφελος στο forum και το youtube. Μένει να περιμένουμε κάποια εταιρία να φιλοτιμηθεί να βγάλει και την υπόλοιπη δισκογραφία του γραμμοφώνου...
    Επισυνάπτω την απόδειξη... Το 3:42:05 είναι ώρα Αμερικής, ενώ εδώ είναι 13:42:05. Το δικό μου είναι το δεύτερο στη λίστα και το χτύπησα μέρες πριν...

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY 86208398
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Ιουν 21, 2011 4:38 pm

    Γιαννη καλωσηρθες στο club! Very Happy κι εγω ομοιοπαθης ειμαι και το συνηθισα πλεον! εχω χασει αρκετα πραγματα στο ebay.. καποιοι ειναι μεγαλα γατόνια και στη φερνουν τη τελευταια στιγμη με αποτομη στροφη! αχ.. λυπαμαι πολυ για ο,τι εγινε! εχεις τη θερμη συμπαρασταση μου! φρονω οτι ο συγκεκριμενος δισκος θα υπαρχει σε συλλογη των απογονων του καλλιτεχνη στη Πατρα!
    takaros
    takaros


    Αριθμός μηνυμάτων : 12
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2010
    Ηλικία : 57
    Τόπος : ΑΛΙΜΟΣ

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Για να μην χάνεις στο ebay

    Δημοσίευση από takaros Τρι Ιουν 21, 2011 4:54 pm

    Γιάννη εγω ειμαι αρκετα χρονια χρηστης του ΕΒΑΥ και πλέον για αντικειμενα που bidάρω και δεν θελω να χασω με τιποτα χρησιμποποιώ το e-snipe (μπες www.esnipe.com), το μικρο επιπλεον κόστος αξιζει για ανεκτιμητα αντικείμενα. Μπορεις να προγραμματισεις maximum bid σε Χ δευτερολεπτα πριν από τη λήξη, αυξανοντας σημαντικά τις πιθανοτητες να μην χασεις. Μηπως έτσι το έχασες?... Δοκιμασέ το.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Τρι Ιουν 21, 2011 4:57 pm

    takaros έγραψε:Γιάννη εγω ειμαι αρκετα χρονια χρηστης του ΕΒΑΥ και πλέον για αντικειμενα που bidάρω και δεν θελω να χασω με τιποτα χρησιμποποιώ το e-snipe (μπες www.esnipe.com), το μικρο επιπλεον κόστος αξιζει για ανεκτιμητα αντικείμενα. Μπορεις να προγραμματισεις maximum bid σε Χ δευτερολεπτα πριν από τη λήξη, αυξανοντας σημαντικά τις πιθανοτητες να μην χασεις. Μηπως έτσι το έχασες?... Δοκιμασέ το.
    Δεν αποκλείεται! Όμως γράφει πως παρουσιάζει μόνο τα bids που έγιναν από φυσικό πρόσωπο και όχι από πρόγραμμα. Λογικά θα υπάρχει κάποιος τρόπος να το ελέγχει.
    takaros
    takaros


    Αριθμός μηνυμάτων : 12
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2010
    Ηλικία : 57
    Τόπος : ΑΛΙΜΟΣ

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από takaros Τρι Ιουν 21, 2011 9:45 pm

    Γιάννη δεν εμφανίζεται αλλος στο bid, εσυ το κανεις, αυτο λειτουργει στην ουσια σαν το χρονομετρο/ξυπνητηρι σου, γι αυτο και δεν ελέγχεται. Εγγυημενα. Δοκιμασε και θα δεις. Πολύ πολύ σπανια λογω ασταθειας στο δικτυο μπορέι να χασει το bid για αυτο μη βαλεις 1 δευτερολεπτο πριν αλλά 6 και θα εισαι ΟΚ.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Τρι Ιουν 21, 2011 10:08 pm

    Ευχαριστώ! Θα το έχω υπόψη μου αν ξαναβρω τέτοια ευκαιρία!
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 22, 2011 12:16 am

    Ιωάννης έγραψε:Γιαννη καλωσηρθες στο club! Very Happy κι εγω ομοιοπαθης ειμαι και το συνηθισα πλεον! εχω χασει αρκετα πραγματα στο ebay.. καποιοι ειναι μεγαλα γατόνια και στη φερνουν τη τελευταια στιγμη με αποτομη στροφη! αχ.. λυπαμαι πολυ για ο,τι εγινε! εχεις τη θερμη συμπαρασταση μου! φρονω οτι ο συγκεκριμενος δισκος θα υπαρχει σε συλλογη των απογονων του καλλιτεχνη στη Πατρα!
    ...εάν είναι πράγματι ο περί ου ο λόγος.
    Πάντως απορώ γιατί δε συνέχισε την έκδοση η FM Records. Κάτι άκουσα πως υπήρχαν διαμαρτυρίες από την παραπάνω οικογένεια, όμως για 70 χρόνια μετά την κυκλοφορία ενος δίσκου χάνουν ακόμη και οι κληρονόμοι τα δικαιώματά τους και είναι σαφής η σχετική νομοθεσία. Ας αναλάβει επιτέλους κάποιος να τα βγάλει αυτά στο εμπόριο! Είναι δυνατό να έχουμε μόνο 2 ηχογραφήσεις του Μόλλα, τα δύο μέρη του ταξιδιού του Μπαρμπαγιώργου (συνημμένα στο CD της FM Records), και να μην μπορούμε να ακούσουμε την τέχνη του στις άλλες 5 ηχογραφήσεις που ξέρουμε πως υπάρχουν; Ή οι 25 δίσκοι στην Αμερική που αποδίδονται στον Θεοδωρόπουλο έγιναν για να καυχιούνται κάποιοι ότι τους έχουν στο αρχείο τους; Ο ένας από τους δύο δίσκους του Μανωλόπουλου βγήκε. Ο άλλος; Και πού είναι οι δίσκοι του Μώρου και του Χρήστου Χαρίδημου;
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Ιουν 22, 2011 12:55 am

    Μηπως η εταιρια δε συνεχισε επειδη νομιζαν οτι δεν υπαρχει ζητηση απο το κοινο? δε μπορω να το κατανοησω.. 25 δισκους εκανε ο Ντινος στην Αμερικη? αυτο δε το γνωριζα! μπολικο υλικο δηλαδη!! Επισης δεν ηξερα οτι ειχε κανει κι ο Μώρος δισκο! Μα Γιαννη εδω ακομα δε ξερουμε πως επαιζαν αλλοι σπουδαιοι παικτες.. Ξερουμε πως επαιζε ο Αβραά? ΟΧΙ. Ξερουμε πως επαιζε ο Βασιλαρος? ΟΧΙ. Ξερουμε πως επαιζε ο Νταμαδάκης? ΟΧΙ. Ξερουμε πως επαιζε ο Κουζαρος? ΟΧΙ. Ξερουμε πως επαιζαν οι Ασπιωταίοι? ΟΧΙ. Υπαρχει αχανες εδαφος σκοτεινο και ανεξερευνητο.. νομιζω πως καποιοι πρεπει να αναλαβουν δραση και να κινητοποιηθουν!
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 22, 2011 1:03 am

    Ιωάννης έγραψε:Μηπως η εταιρια δε συνεχισε επειδη νομιζαν οτι δεν υπαρχει ζητηση απο το κοινο? δε μπορω να το κατανοησω.. 25 δισκους εκανε ο Ντινος στην Αμερικη? αυτο δε το γνωριζα! μπολικο υλικο δηλαδη!! Επισης δεν ηξερα οτι ειχε κανει κι ο Μώρος δισκο! Μα Γιαννη εδω ακομα δε ξερουμε πως επαιζαν αλλοι σπουδαιοι παικτες.. Ξερουμε πως επαιζε ο Αβραά? ΟΧΙ. Ξερουμε πως επαιζε ο Βασιλαρος? ΟΧΙ. Ξερουμε πως επαιζε ο Νταμαδάκης? ΟΧΙ. Ξερουμε πως επαιζε ο Κουζαρος? ΟΧΙ. Ξερουμε πως επαιζαν οι Ασπιωταίοι? ΟΧΙ. Υπαρχει αχανες εδαφος σκοτεινο και ανεξερευνητο.. νομιζω πως καποιοι πρεπει να αναλαβουν δραση και να κινητοποιηθουν!
    25 είναι συνολικά οι δίσκοι του Χάρη Πατρινού, Mike Πατρινού, Χ. Σίλλα, Κ. Θεοδωρόπουλου που πολλοί τους αποδίδουν στον τελευταίο.

    Άντε, πες οι άλλοι δεν έβγαλαν κάτι στο ευρύ κοινό. Οι δίσκοι που βγήκαν γιατί δεν εκδίδονται τώρα;

    Η εταιρία δε συνέχισε γιατί, όπως άκουσα, υπήρχαν απειλές για δικαστήρια για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων, που τουλάχιστον τώρα δεν υφίστανται σε κανέναν από τους δίσκους αυτούς. Δηλαδή, πλέον μπορεί όποια εταιρία θέλει, αν βρει τους δίσκους (από συλλέκτες κλπ), να τους ψηφιοποιήσει και να τους κυκλοφορήσει.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Ιουν 22, 2011 1:17 am

    Ο Ντινος Θεοδωροπουλος ειχε πολλα ψευδωνυμα απ'οτι εχω διαβασει και μου εχουν πει.. ειχα δει μαλιστα και σε μια συλλογη cd με ρεμπετικα που εδινε γνωστη εφημεριδα, το Καραγκιοζη δικηγορο απο το Mike Πατρινο δηλαδη το Ντινο.. ελπιζω να συνεχιστει η αναζητηση του υλικου αυτου και να τσεκαρουμε συχνα τα διαφορα sites δημοπρασιων! Προσφατα ανακαλυψα κι ενα ελληνικο site που ενας πουλαει το δισκο του Παναγιωτη Μιχοπουλου "Ο Μεγας Αλεξανδρος και το καταραμενο φιδι" που δυστυχως διαπιστωσα σημερα πως η αγγελία δεν ειναι πλεον διαθεσιμη.. μα τι ατυχια ειναι αυτη!!!!

    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 22, 2011 1:26 am

    Ιωάννης έγραψε:Ο Ντινος Θεοδωροπουλος ειχε πολλα ψευδωνυμα απ'οτι εχω διαβασει και μου εχουν πει.. ειχα δει μαλιστα και σε μια συλλογη cd με ρεμπετικα που εδινε γνωστη εφημεριδα, το Καραγκιοζη δικηγορο απο το Mike Πατρινο δηλαδη το Ντινο.. ελπιζω να συνεχιστει η αναζητηση του υλικου αυτου και να τσεκαρουμε συχνα τα διαφορα sites δημοπρασιων! Προσφατα ανακαλυψα κι ενα ελληνικο site που ενας πουλαει το δισκο του Παναγιωτη Μιχοπουλου "Ο Μεγας Αλεξανδρος και το καταραμενο φιδι" που δυστυχως διαπιστωσα σημερα πως η αγγελία δεν ειναι πλεον διαθεσιμη.. μα τι ατυχια ειναι αυτη!!!!

    Ποια εφημερίδα; Να ξέρω να ψάξω! Δεν είναι το έργο στο CD της FM Records;
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Ιουν 22, 2011 1:34 am

    Ηταν με την εφημεριδα "ΤΑ ΝΕΑ". Ειχε βγει η συγκεκριμενη σειρα με τα ρεμπετικα πολυ προσφατα, πριν κανα 6μηνο περιπου. Σου παραθετω και το link:

    http://www.discogs.com/Various-%CE%A4%CE%B1-%CE%A1%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%AD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-01-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%82-%CE%91-1850-1922/release/2443547
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 22, 2011 1:39 am

    Είναι από το CD της FM Records.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Ιουν 22, 2011 1:44 am

    Σωστα, απ'τη βιασυνη μου κι εγω τωρα το προσεξα.. παω πασο..
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 22, 2011 1:49 am

    Απλά δύσκολο να πρωτοδημοσιευτεί κάτι σε συλλογή. Συνήθως βγαίνουν σε θεματικές ενότητες από κάποια εταιρία (ανά καλλιτέχνη, ανά περιοχή ηχογράφησης, ανά είδος κλπ) και από εκεί περνάνε έπειτα σε συλλογές.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Ιουν 22, 2011 2:19 am

    H αληθεια ειναι αυτη.. με την ευκαιρια μηπως γνωριζεις Γιαννη ποια εργα του Μανθου Αθηναιου ειχαν βγει σε αυτη τη παιδικη κασσετινα με τα διαφορα παραμυθια που διαφημιζε μεχρι προσφατα η ΕΤ1? θα καταλαβες φανταζομαι για ποια συλλογη αναφερομαι!
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 22, 2011 2:51 am

    Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε αυτόν το δίσκο. Από Μάνθο έχει τον μάγειρα, που υπάρχει και σε άλλα CD. Από Φρίξο έχει τον απένταρο εκατομμυριούχο, που επίσης υπάρχει και αλλού. Τα 2 έργα του Γενεράλη δε βγήκαν μόνο σε άλλο CD.

    Υπομονή, ετοιμάζω θέμα με τη γνωστή δισκογραφία του θεάτρου σκιών!!! Εκεί ο καθείς θα μπορεί να προσθέτει από τις γνώσεις του ολοένα και περισσότερες πληροφορίες.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Ιωάννης Πεμ Ιουν 23, 2011 11:05 pm

    Ακριβως, γι'αυτο το δισκο προκειται. Παντως Γιαννη εγω στο Μοναστηρακι εχω βρει σε βινυλιο το "Γαμο του Καραγκιοζη" απο Θαναση Σπυροπουλο και το "Ο Καραγκιοζης νυφη" απο Μανθο Αθηναιο, δισκους τους οποιους θελω πολυ να αποκτησω και να μοιραστω το υλικο μαζι σας.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Παρ Ιουν 24, 2011 7:20 am

    Ευχαριστούμε προκαταβολικά!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Σεπ 25, 2011 3:26 am

    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY Empty Απ: ΑΤΥΧΙΑ ΣΤΟ E-BAY

    Δημοσίευση από Γιάννης Κυρ Σεπ 25, 2011 8:20 pm

    Παίδες, εγώ τα χτύπησα τα δύο που δεν έχουμε αλλά τα έχασα... 5'' πριν το τέλος δεν τα χτυπούσε κανείς εκτός από μένα. Πήγα να το αυξήσω και ήμουν ήδη λιγότερο από τα άλλα 4 πονταρίσματα που έπεσαν στο τέλος... Έβαλα στο μάτι και άλλα, αλλά δεν πιστεύω να τα κερδίσω όπως πάει το πράγμα.

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τρι Μαρ 19, 2024 1:06 pm