ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


5 απαντήσεις

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από george plessas Παρ Ιουν 03, 2011 8:53 pm

    ηχιτικο ντοκουμεντο απο ΑΝΤΩΝΑΡΟ ο καραγκιοζης στα λουτρα!
    ηχογραφηση στο σπιτι του απο τον ιδιο κ μπουζουκι του!!!
    http://www.mediafire.com/?vw3teq7s62wcfew


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την george plessas στις Παρ Ιουν 03, 2011 9:35 pm, 1 φορά
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από Γιάννης Παρ Ιουν 03, 2011 9:23 pm

    Πολύ ωραίος! Ευχαριστούμε θερμότατα!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Ιουν 05, 2011 11:57 pm

    Eγω με το ηχητικο του Αντώναρου με το Καραγκιοζη στα λουτρα ομολογω πως επαθα μεγαλη πλακα. Ειμαι συγκλονισμενος! Πραγματικα! Δεος! Δεος και ξανα δεος! Τι να πω? Αισθανθηκα πως σιγα σιγα μπαινουν καποια κομματια του παζλ στη θεση τους.. Κι οτι ολοκληροι κοσμοι φωτιζονται.. κι αυτο γιατι τετοιους καλλιτεχνες δεν ειχαμε ακουσει ποτε σε τετοιο ευρος ηχητικου ντοκουμεντου, μιας και ολοκληρη τη ζωη μας βομβαρδιζομασταν απο "Σπαθαρικη" επιδημια.. Χιλια συγχαρητηρια που το ανεβασες! Εγω εχω ακουσει πως υπαρχει κι ο "Μαυρος ξιφομαχος" σε ηχητικο απο τον Αντωναρο, και νομιζω οτι ειναι απο ζωντανη παρασταση, ενω μαλιστα ειναι και η πιο βιαιη εκδοχη του εργου με το Πασα να γευεται το σπαθι του ξιφομαχου με το αιμα του Νιόνιου.. Επισης εχω ακουσει και για μια ηχογραφημενη συνεντευξη του Αντωναρου και μεσα αναφερει ο ιδιος ο Αντωναρος οτι εχει 150 φιγουρες.. Πραγματικα εισαι τρομερή λεβεντια που το ανεβασες! (το μονο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι η υποθεση ειχε κακο τελος εδω.. μα ο Καραγκιοζης να σκοτωσει την Αγλαϊα?)


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ιωάννης στις Τρι Ιουν 07, 2011 12:30 am, 1 φορά
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από Ορφέας Δευ Ιουν 06, 2011 11:24 am

    Θα συμφωνήσω με τον Ιωάννη σε όλα!! Και εμένα με λύπησε το φινάλε, και με ενθουσίασε όλη η υπόλοιπη παράσταση (και φυσικά τα τραγούδια!). Από Αντώναρο ξέρω οτί υπάρχουν, σε σπιτικές ηχογραφήσεις, ο μάγειρας και η κρεμάλα του Πατριάρχη (θεική!), και τα εντάλματα που δεν ξέρω αν είναι "σπιτική" ή ζωντανή ηχογράφηση! Παίρνοντας από εδώ αφορμή θέλω να ευχαριστήσω εκ βάθους καρδιάς τον Γιώργο Πλέσσα για τα όσα έχει ανεβάσει τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ.
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από george plessas Δευ Ιουν 06, 2011 4:32 pm

    ειναι χαρα μου θα πω για αλλη μια φορα να μαθενετε κ να βλεπετε την δουλεια των πλεσσαιων γιατι απο οσο ξερω λιγα πραγματα γνωριζατε, κ πολλα εργαλεια του παππου του πατερα κ του αδελφου μου τα ειχαν οικιοποιηθει αλλοι, ευχαριστω για οσα γραφονται απο καποια μελη ειναι τιμη μου να γινονται τοσο κολακευτικα σχολια για την οικογενεια μου!

    Τωρα οσον αφορα την παρασταση που ακουσατε απο τον Αντωναρο ημουν σιγουρος οτι θα σας προβληματιζε το τελος της παραστασης, φιλοι μου λιγο πολυ ολοι γνωριζετε την ιστορια του ξυπολητου φιλου μας.
    κατα την ταπεινη μου αποψη ο καραγκιοζης εινα ενα θεαμα καθαρα παραδοσιακο κ απο τα πρωτα θεαματα που διασκεδαζε ο απλος κοσμος κ οχι μονο, γνωριζετε επισης οτι ο πατρινος καραγκιοζης με τον αθηναιο καραγκιοζη εχουν αρκετες διαφορες κ στις δυο περιπτωσεις ομως ειναι ιστορικος, σατυρικος σε σημειο που πολλες φορες γινεται ενοχλητικος ειναι κοινωνικος κ περισσοτερο γιατι ετσι τον θελουν στις ημερες μας κωμικος!
    τι θελω να πω με αυτα, εως κ τα τελη της δεκαετιας του 80 οπου κ μας κατεβαλε σαν λαο η ξενομανια πληρως, οι καλλιτεχνες που διατηρουσαν θεατρα κ καθε βραδυ εδιναν την ψυχη τους στην παρασταση τους δεν επαιζαν μονο τον κωμικο καραγκιοζη, μεσα στο ρεπερτοριο τους υπηρχαν οι ηρωικες σαφος παραστασεις που εως τοτε συγκινουσαν τον κοσμο του θημιζαν οτι ειναι ελληνας υπηρχαν οι ρομαντικες με ιστοριες αγαπης βασισμενες σε πραγματικα γεγονοτα τις περισσοτερες φορες υπηρχαν οι σατυρικες οπως κ σημερα αλλωστε κ υπηρχαν κ οι κοινωνικες, μια τετοια παρασταση ηταν κ αυτη που ακουσατε απο τον παππου μου κ γραφω ηταν γιατι πλεον δεν παιζεται!
    αυτου του ειδους οι παραστασεις στην εποχη λοιπον που παιζονταν εβρισκαν την θεση τους γιατι οι ηθικες αξιες κ ο σεβασμος υπηρχαν κ δεν ειχαν καταπατηθει κ καταργηθει οπως σημερα καταλαβενεται τι εννοω τελος να σας πω οτι ο καραγκιοζης ειναι θεατρο σκιων ειναι θεατρο ομως που οι παραστασεις του εχουν αρχη, μεση κ τελος. ειναι πολλες παραστασεις που δεν γνωριζουμε που κατα την γνωμη μου οσες μου εχει αφηγηθει ο πατερας μου ειναι θησαυροι κ περνοντας τα χρονια ειναι ποιο επικαιρες απο αυτες που παιζονται απλα ενοχλουν το κοινο!
    αν ολα πανε καλα το καλοκαιρι θα ζητησω απο τον φ. Πλεσσα να παιξει καποιες παραστασεις που δεν γνωριζουν οι νεοι καλλιτεχνες κ να τις καταγραψω σε καμερα κ αθα καταλαβετε για τι θησαυρο μιλαω!

    φιλοι μου ξερετε οτι η καθε παρασταση εχει κ ενα συμπερασμα κ αυτο στη παρασταση που ακουσατε ειναι οτι την εποχη που βγηκε αυτη η παρασταση η μοιχια απο παντρεμενη γυναικα ητν σοβαρο σφαλμα (βλεπετε αγλαϊα) κ τιμωρηθηκε, μια νεα κοπελα (κορη χαντζεηβατη) οντας ελευθερη ειχε καθε δικαιωμα να παιζει!
    τελος ετσι παιζοταν η παρασταση απο τους πατρινους καραγκιοζοπαικτες ετσι την επαιζε κ ο ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ κρατηστε το σαν αρχειο γιαυτο κ το ανεβασα για να δειτε κ τις διαφορες των εποχων μας!!!
    avatar
    Nικόλας


    Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2009

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από Nικόλας Δευ Ιουν 06, 2011 5:42 pm

    εχεις απολυτο δικιο φιλε Γιωργο! και εγω απο οσα γνωριζω ειναι οτι περνωντας τα χρονια καποιες παραστασεις διαφοροποιηθηκαν στο περιεχομενο τους, ειτε επειδη ηταν βιαιες ειτε για καποιον αλλο λογο. Μπορει και την συγκεκριμενη παρασταση παλια να την επαιζαν κατα αυτο το τροπο(με το θανατο της αγλαϊας) και σιγα σιγα να αλλαξε το τελος για να γινει ως εργο πιο αρεστο στο κοινο! παρ'ολα αυτα η ερμηνεια ηταν καταπληκτικη!
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από george plessas Δευ Ιουν 06, 2011 7:27 pm

    Νικολα δυστηχως ετσι ειναι, εγω θα συμβουλευα τους νεους να κρατανε τον καραγκιοζη σε παραδοσιακα επιπεδα γιατι οι παραδοσεις μας γενικα ειναι αυτες που μας διαχωριζουν απο τους αλλους λαους κ μας βοηθουν να πορευομαστε ανα τους αιωνες!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Ιουν 07, 2011 12:40 am

    Εγω χτες το βραδυ που καθομουν και "ζυμωνα" στη σκεψη μου αυτο το κακο φιναλε, διαπιστωσα και βλεπω οτι επεσα μεσα διαβαζοντας τα ανωθεν σχολια του Γιωργου. Πραγματικα η σχολη της Πατρας ειναι αλλη "φάση".. Παρατηρησα επισης οτι το χαχανητό που κάνει ο Αντωναρος στο Καραγκιόζη (οταν βλεπει τους εραστες να μπαινουν στο σπιτι του Χατζηαβατη) ειναι παρομοιο και σχεδον ιδιο με εκεινο που κανει και ο Πανος Καπετανιδης στο Καραγκιοζη του! Θα το διαπιστωσετε κι εσεις αν το προσεξετε! Επιπλεον θεωρω πως ο Αντωναρος εχει τη πιο χορταστική λαρυγγοφωνή, πλήρως "τουρμπάτη" και με φούλ γρέζι!!! Σαν μια καραμπινα συνεχως γρασομένη ενα πραγμα! Aυτο το θαυμαζω παρα πολυ. Εγω παντως εχω χαρακτηριστει απο τους κοντινους μου φιλους ως "Πλεσσικός" κι αυτο γιατι οι φιγουρες μου κατα 80% ειναι σχεδια Φωτη Πλεσσα, καθως και το στυλ που παιζω ειναι κατα 40% Αντωναρος και 60% Λέντερης..
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από george plessas Τρι Ιουν 07, 2011 9:29 pm

    χαιρομαι Ιωαννη για τον χαρακτηρισμο που παιρνεις απο φιλους κ θα ηταν χαρα μου να σε ακουσω κ εγω.
    κατι συμπληρωματικο που μου ειπε ο πατερας μου για τον καραγκιοζη στα λουτρα που θα σας λυσει τις αποριες, η παρασταση αυτη ειναι του ΜΙΜΑΡΟΥ κ ειναι επιρεασμενη κ απο την εβραικη θρησκεια που την μοιχια την τιμωρουσαν με λιθοβολισμο γεγονος που συμβαινει κ στον 20ο αιωνα απο οτο γνωριζετε, κ γιαυτο ο καραγκιοζης στο τελος δαγκωνει την αγλαϊα μεχρι θανατου!

    Σας ανεβαζω μια φιγουρα απο τα εργαλεια του ΑΝΤΩΝΑΡΟΥ κατασκευασμενη απο τον Σ. ΑΣΠΙΩΤΗ που εχει στην συλλογη του ο Φ. ΠΛΕΣΣΑΣ!
    Μπαρμαγιωργος (μισος).

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Dsc01336dq

    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 08, 2011 12:40 am

    Και ο Μίμης ο Μόλλας αναφέρει στο βιβλίο του «ο Καραγκιόζης μας» τη διασκευή του Μίμαρου. Εκείνος, όμως, λέει πως, αφού λιώσει στο ξύλο ο Καραγκιόζης τον Εβραίο που είναι στο στρώμα, η γυναίκα του εκνευρίζεται και φεύγει, οπότε παίρνουν διαζύγιο. Ωραία η προφορική παράδοση, όμως μόνο τα γραπτά μένουν αναλλοίωτα... Εκτός κι αν ο Μίμαρος παρουσίασε και τις δύο εκδοχές.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ Empty Απ: ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ - Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΑ ΛΟΥΤΡΑ

    Δημοσίευση από Γιάννης Σαβ Ιουν 18, 2011 8:17 am

    Επειδή έτυχε να πρόσφατα να μου περιγράψουνε πώς έπαιζε αυτό το έργο ο Ορέστης, να σας πω πως το μπορεί να παιχτεί και με μια άλλη βάρβαρη εκδοχή, με άλλο φόνο. Η Αγλαΐα παρατάει τον Καραγκιόζη μετά τον φόνο του Εβραίου που είναι στο στρώμα. Ακολουθεί μια σκηνή όπου το πτώμα μεταφέρεται μια στην πόρτα του Χατζηαβάτη και μια στου Καραγκιόζη, θέλοντας ο ένας να ρίξει την ευθύνη στον άλλο, μέχρι που εκβιάζει ο ένας τον άλλο με απειλές (πως θα τον καταδώσει και αποφασίζουν να μην αλληλοκατηγορηθούνε. Έπειτα, έρχεται ο Εβραίος, που είναι αδελφός του σκοτωμένου, και ο Καραγκιόζης απ' το φόβο του τον σκοτώνει νομίζοντάς τον για τον πεθαμένο, αλλά μετά εξηγεί στο πτώμα ότι έκανε λάθος και ζητάει συγγνώμη που το σκότωσε... Το έργο τελειώνει με τον Καραγκιόζη και τον Χατζηαβάτη να παιδαγωγούν την κόρη του Χατζηαβάτη και τον Καραγκιόζη να αναλαμβάνει όλες τις ευθύνες του σπιτιού του.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 11:45 am