ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


4 απαντήσεις

    Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη

    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη Empty Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη

    Δημοσίευση από Ιωάννης Παρ Μάης 21, 2010 11:36 pm

    Το "Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη" (1987) του Θανάση Σπυρόπουλου είναι αναμφισβήτητα η πιο μεγαλοπρεπής και καλύτερη παραγωγή για εκπομπή θεάτρου σκιών στην ελληνική τηλεόραση. Με συνεργάτη τον βετεράνο Καραγκιοζοπαίκτη Φρίξο Γαζεπίδη ο Θανάσης Σπυρόπουλος πετυχαίνει ο,τι δε πέτυχε κανενας μέχρι εκείνη την εποχή αλλα ούτε και μέχρι σήμερα. Να κάνει τη τέλεια τηλεοπτική εκπομπή για τον Καραγκιόζη. Απο που να αρχίσει κανείς; Απο τη συναρπαστική εισαγωγή της εκπομπής με το συγκινητικό και νοσταλγικό τραγούδι "Είμαι εγω ο Καραγκιόζης" το οποίο έγραψε, μελοποίησε και τραγούδισε ο ίδιος ο Φρίξος Γαζεπίδης; Απο τα πλάνα του Θανάση Σπυρόπουλου και του Φρίξου να ετοιμάζουν τη παράσταση; Η μήπως το χαιρετισμό και τη περιγραφή του έργου σε κάθε εκπομπή απο το Θανάση Σπυρόπουλο; Κι όμως όλα αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτή τη μεγαλειώδη παραγωγή. Η συγκεκριμένη παραγωγή είναι ιστορική, όχι μόνο επειδή βλέπουμε εκατοντάδες σπάνια έργα παιγμένα άριστα αλλα και οτι οργανώθηκαν απο τον ίδιο το Θανάση Σπυρόπουλο και το Φρίξο, 2 θρυλικούς Καραγκιοζοπαίκτες που πραγμάτωσαν στο ακέραιο την έννοια της "χρυσής συνεργασίας". Βλέποντας κανείς ενα επεισόδιο το διαπιστώνει αμέσως. Ακόμα θυμάμαι τη φιγούρα του Κοπρίτη να κουνάει το καμπανάκι στην αρχή της εισαγωγής (την εποχή που το έδειχνε ημουν παιδί του νηπιαγωγείου!) και η συγκεκριμένη σκηνή με ενθουσίαζε τόσο πολυ που αμέσως έτρεχα στο δωματιο μου, έπαιρνα τη χάρτινη φιγούρα του Κοπρίτη και τον έβαζα να κάνει παρόμοια κίνηση! Άλλες εποχές φίλοι μου.. Αναμνήσεις.. Νοσταλγία.. Τεράστια οργή για τη σημερινή τηλεοπτική πραγματικότητα.. Μα νομίζω πως η στιγμή έφτασε όλα να αλλάξουν! Fiat lux!* (Γεννηθήτω φως)

    Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη 64773825
    Πλάνα απο την εισαγωγή της εκπομπής.
    Uploaded with ImageShack.us
    avatar
    IOANNINA


    Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2010

    Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη Empty Απ: Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη

    Δημοσίευση από IOANNINA Σαβ Ιουν 11, 2011 3:02 am

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ....ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΣΑΣ.....ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΕ ΕΔΩ......ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΑΥΤΗ ΕΧΩ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΚΑΣΣΕΤΑ...ΤΟΝ ΛΗΣΤΑΡΧΟ ΔΕΛΗ...ΟΠΟΥ Ο ΛΗΣΤΑΡΧΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΠΑΠΑ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΩΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ...ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ....ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝ 14 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΑΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ....
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη Empty Απ: Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Ιουν 11, 2011 3:22 am

    Το εχω κι εγω αυτο το επεισοδιο σε dvd.. θα το ανεβασω αν με αφησει ο "Big boss"..
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη Empty Απ: Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη

    Δημοσίευση από Γιάννης Σαβ Ιουν 11, 2011 3:26 am

    Εγώ είμαι αυτός; Από εμένα, βάλτε ό,τι θέλετε, αρκεί να μην κυκλοφορεί στο εμπόριο και κάνουμε κακό...
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη Empty Απ: Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Ιουν 11, 2011 3:30 am

    Oχι! εννοω το παιδι που μου εδωσε το dvd! λογικα δε νομιζω να εχει προβλημα..
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη Empty Απ: Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη

    Δημοσίευση από Ιωάννης Παρ Αυγ 26, 2011 4:00 am

    Στη συγκεκριμενη εκπομπη ο Θανασης Σπυροπουλος παντα εκανε ενα μικρο προλογο σχετικα με το εργο που θα ακολουθουσε. Αληθευει οτι ορισμενες φορες σε αυτο το προλογο καλουσε Καραγκιοζοπαικτες οπως ο Ασπιωτης και ο Δωριζας? Αν ναι φανταστειτε για τι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ υλικο μιλαμε που παει χαμενο!
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη Empty Απ: Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη

    Δημοσίευση από Ορφέας Παρ Αυγ 26, 2011 9:43 am

    Και εγώ έτσι έχω ακούσει..Συγκεκριμένα ξέρω για τον καραγκιοζοπαίκτη Γιάννο Μπαλούρδο!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 4:16 pm