ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ

Σας χαιρετώ!

Μοιραστείτε

κολλητήρης

Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2010

Σας χαιρετώ!

Δημοσίευση από κολλητήρης Την / Το Τετ Φεβ 24, 2010 3:14 pm

Γεια σας! Αγαπώ πάρα πολύ τον Καραγκιόζη και θα ήθελα σιγά-σιγά να αρχίσω να παρουσιάζω παραστάσεις Θεάτρου Σκιών ερασιτεχνικά. Γι'αυτό λοιπόν θα ήθελα τη βοήθειά σας για να στήσω μέσα στο σπίτι μου έναν πρόχειρο μπερντέ και να φτιάξω φιγούρες του Καραγιόζη, Χατζιαβάτη κλπ.
    Ευχαριστώ!

κολλητήρης

Απ: Σας χαιρετώ!

Δημοσίευση από κολλητήρης Την / Το Πεμ Φεβ 25, 2010 1:43 pm

Ξέχασα να αναφέρω χτες ότι έχω στήσει έναν άκρως πρόχειρο "μπερντέ" με τέσσερα κομμάτια ξύλου και ένα σεντόνι... Οι διαστάσεις του, περίπου, είναι 85cm μήκος και 57cm πλάτος. Πρέπει να τον "εμπλουτίσω" με κάτι;
    Fig

Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
    Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Fig Την / Το Δευ Μαϊος 03, 2010 1:35 pm

κολλητήρης έγραψε:Γεια σας! Αγαπώ πάρα πολύ τον Καραγκιόζη και θα ήθελα σιγά-σιγά να αρχίσω να παρουσιάζω παραστάσεις Θεάτρου Σκιών ερασιτεχνικά. Γι'αυτό λοιπόν θα ήθελα τη βοήθειά σας για να στήσω μέσα στο σπίτι μου έναν πρόχειρο μπερντέ και να φτιάξω φιγούρες του Καραγιόζη, Χατζιαβάτη κλπ.
    Ευχαριστώ!

Γεια σου Κολλητήρι.

1.Άμα μένεις στην Αθήνα μπορείς να αγοράσεις ζελατίνα από τον Λίλα που είναι κοντά στο μετρό μοναστηράκι (νομίζω, κάπου Πολυκλείτου, στην Ευριπίδου).

2.Τρούκ θα πάς γύρω από την πλατεία Ψυρή θα είναι ένα μαγαζί ονόματι Καρανάσος (είναι τσαγκάρικο).

3.Πήγαινε σε χαρτοπολείο και αγόρασε ανεξίτιλους χοντρόυς σε όλα τα χρώματα.

4. Πήγαινε σε ένα βιβλιωπολείο και ζήτα το: Φτίαχνο το δικό μου θέατρο σκιών του Τάσου Κώνστα.

........................

1. Βάλε την ζελατίνη πάνω στο πρώτο πατρόν και με τον μαύρο ανεξίτιλο ξεπατίκωσέ την.

2.Μετά γύρνα τούμπα την ζελατίνα και άρχισε να χρωματίζεις με χρώματα που προτιμάς εσύ.

3.Πάρε ένα ψαλίδι και κόψε ΓΥΡΩ από το περίγραμμα.

4.Κάνε τρύπες με διακορευτή εκεί που δείχνει.

5.Μετά ένωσε τα κομάτια με τα τρούκ.

6.Η Φιγούρα είναι έτοιμη!

..........

Για σούστες βάλε καλαμάκια (πορτοκαλάδας) ή πάρε τηλ. τον Βασίλη Ταυλάτο τηλ:210 4952219

!!!Καλή επιτυχία!!!

Fig

Δημοσίευση από Fig Την / Το Δευ Μαϊος 03, 2010 1:39 pm

κολλητήρης έγραψε:Ξέχασα να αναφέρω χτες ότι έχω στήσει έναν άκρως πρόχειρο "μπερντέ" με τέσσερα κομμάτια ξύλου και ένα σεντόνι... Οι διαστάσεις του, περίπου, είναι 85cm μήκος και 57cm πλάτος. Πρέπει να τον "εμπλουτίσω" με κάτι;

Γεια σου!

Στείλε μου σε παρακαλώ μια φωτογραφία του μπερντέ να την δώ. Για να σου πώ τι να προσθέσεις! (μπρός, πίσω και από το πλάϊ.)

το e-mail karagiozisinfo@gmail.com

Ευχαριστώ

κολλητήρης

Δημοσίευση από κολλητήρης Την / Το Τρι Μαϊος 04, 2010 3:50 pm

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Επίσης, δεν ξέρω να ανεβάζω φωτογραφίες. Ο μπερντές είναι πρόχειρος με 4 κομμάτια ξύλου γύρω γύρω και ένα πανί στερεωμένο με καρφιά πάνω τους.
    Fig

Δημοσίευση από Fig Την / Το Τρι Μαϊος 04, 2010 3:58 pm

κολλητήρης έγραψε:Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Επίσης, δεν ξέρω να ανεβάζω φωτογραφίες. Ο μπερντές είναι πρόχειρος με 4 κομμάτια ξύλου γύρω γύρω και ένα πανί στερεωμένο με καρφιά πάνω τους.

Βάλε ένα ίδιο κομάτι με μπλέ πανί από κάτω για να μην φαίνονται τα πόδια σου!
    και φτιάξε δυο μικρά τελάρα χωρίς πανί και στερέωσέ τα πίσω από τον μπερντέ στα πλάγια (και βάλτους βίδες για να κρεμάς φιγούρες!)

κολλητήρης

Δημοσίευση από κολλητήρης Την / Το Πεμ Μαϊος 06, 2010 3:20 pm

ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
    Ιωάννης

Αριθμός μηνυμάτων : 1241
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Τετ Μαϊος 12, 2010 11:42 pm

Παιδιά καλησπέρα! Ερχομαι με ενα χαμό απο νεα!!! Ομως πριν μπω στο θέμα μπορει καποιος να μου πει τι εχασα ολο αυτο το καιρο που ελειπα απο το forum? Για βαλτε με στο νοημα.. Επισης θα ηθελα να ανακοινωσω πως οποιος θελει τη Παρασκεύη 14 Μαϊου σε μια περιοχη της Αθηνας μπορει να ερθει μαζι μου να δουμε παράσταση απο ενα φιλο μου που παιζει. Οποιος ειναι απο Αθηνα και μπορει να ερθει να μου στειλει μήνυμα παρακαλω. Οσοι πιστοι προσελθετε!
    Side21

Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/03/2010
    Τόπος : ΣΑΜΟΣ

Δημοσίευση από Side21 Την / Το Τρι Μαϊος 18, 2010 1:21 pm

Προσκύνημα στον τάφο του Καραγκιόζη στην Προύσσα ...
    [img:9e30]http://karagiozis.forumgreek.com/forum-f1/[/img]

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Αυγ 18, 2017 5:36 pm