ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


4 απαντήσεις

    Σας χαιρετώ!

    avatar
    κολλητήρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2010

    Σας χαιρετώ! Empty Σας χαιρετώ!

    Δημοσίευση από κολλητήρης Τετ Φεβ 24, 2010 3:14 pm

    Γεια σας! Σας χαιρετώ! Icon_smile Αγαπώ πάρα πολύ τον Καραγκιόζη και θα ήθελα σιγά-σιγά να αρχίσω να παρουσιάζω παραστάσεις Θεάτρου Σκιών ερασιτεχνικά. Γι'αυτό λοιπόν θα ήθελα τη βοήθειά σας για να στήσω μέσα στο σπίτι μου έναν πρόχειρο μπερντέ και να φτιάξω φιγούρες του Καραγιόζη, Χατζιαβάτη κλπ. Σας χαιρετώ! Icon_question
    Ευχαριστώ! Σας χαιρετώ! Icon_biggrin
    avatar
    κολλητήρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2010

    Σας χαιρετώ! Empty Απ: Σας χαιρετώ!

    Δημοσίευση από κολλητήρης Πεμ Φεβ 25, 2010 1:43 pm

    Ξέχασα να αναφέρω χτες ότι έχω στήσει έναν άκρως πρόχειρο "μπερντέ" με τέσσερα κομμάτια ξύλου και ένα σεντόνι... Οι διαστάσεις του, περίπου, είναι 85cm μήκος και 57cm πλάτος. Πρέπει να τον "εμπλουτίσω" με κάτι;
    Σας χαιρετώ! Icon_question
    Fig
    Fig


    Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Σας χαιρετώ! Empty Απ: Σας χαιρετώ!

    Δημοσίευση από Fig Δευ Μάης 03, 2010 1:35 pm

    κολλητήρης έγραψε:Γεια σας! Σας χαιρετώ! Icon_smile Αγαπώ πάρα πολύ τον Καραγκιόζη και θα ήθελα σιγά-σιγά να αρχίσω να παρουσιάζω παραστάσεις Θεάτρου Σκιών ερασιτεχνικά. Γι'αυτό λοιπόν θα ήθελα τη βοήθειά σας για να στήσω μέσα στο σπίτι μου έναν πρόχειρο μπερντέ και να φτιάξω φιγούρες του Καραγιόζη, Χατζιαβάτη κλπ. Σας χαιρετώ! Icon_question
    Ευχαριστώ! Σας χαιρετώ! Icon_biggrin

    Γεια σου Κολλητήρι.

    1.Άμα μένεις στην Αθήνα μπορείς να αγοράσεις ζελατίνα από τον Λίλα που είναι κοντά στο μετρό μοναστηράκι (νομίζω, κάπου Πολυκλείτου, στην Ευριπίδου).

    2.Τρούκ θα πάς γύρω από την πλατεία Ψυρή θα είναι ένα μαγαζί ονόματι Καρανάσος (είναι τσαγκάρικο).

    3.Πήγαινε σε χαρτοπολείο και αγόρασε ανεξίτιλους χοντρόυς σε όλα τα χρώματα.

    4. Πήγαινε σε ένα βιβλιωπολείο και ζήτα το: Φτίαχνο το δικό μου θέατρο σκιών του Τάσου Κώνστα.

    ........................

    1. Βάλε την ζελατίνη πάνω στο πρώτο πατρόν και με τον μαύρο ανεξίτιλο ξεπατίκωσέ την.

    2.Μετά γύρνα τούμπα την ζελατίνα και άρχισε να χρωματίζεις με χρώματα που προτιμάς εσύ.

    3.Πάρε ένα ψαλίδι και κόψε ΓΥΡΩ από το περίγραμμα.

    4.Κάνε τρύπες με διακορευτή εκεί που δείχνει.

    5.Μετά ένωσε τα κομάτια με τα τρούκ.

    6.Η Φιγούρα είναι έτοιμη!

    ..........

    Για σούστες βάλε καλαμάκια (πορτοκαλάδας) ή πάρε τηλ. τον Βασίλη Ταυλάτο τηλ:210 4952219

    !!!Καλή επιτυχία!!!


    Fig
    Fig


    Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Σας χαιρετώ! Empty Απ: Σας χαιρετώ!

    Δημοσίευση από Fig Δευ Μάης 03, 2010 1:39 pm

    κολλητήρης έγραψε:Ξέχασα να αναφέρω χτες ότι έχω στήσει έναν άκρως πρόχειρο "μπερντέ" με τέσσερα κομμάτια ξύλου και ένα σεντόνι... Οι διαστάσεις του, περίπου, είναι 85cm μήκος και 57cm πλάτος. Πρέπει να τον "εμπλουτίσω" με κάτι;
    Σας χαιρετώ! Icon_question

    Γεια σου!

    Στείλε μου σε παρακαλώ μια φωτογραφία του μπερντέ να την δώ. Για να σου πώ τι να προσθέσεις! (μπρός, πίσω και από το πλάϊ.)

    το e-mail karagiozisinfo@gmail.com

    Ευχαριστώ
    avatar
    κολλητήρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2010

    Σας χαιρετώ! Empty Απ: Σας χαιρετώ!

    Δημοσίευση από κολλητήρης Τρι Μάης 04, 2010 3:50 pm

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Σας χαιρετώ! Icon_lol Επίσης, δεν ξέρω να ανεβάζω φωτογραφίες. Ο μπερντές είναι πρόχειρος με 4 κομμάτια ξύλου γύρω γύρω και ένα πανί στερεωμένο με καρφιά πάνω τους.
    Σας χαιρετώ! Icon_biggrin Σας χαιρετώ! Icon_biggrin Σας χαιρετώ! Icon_biggrin
    Fig
    Fig


    Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
    Τόπος : Αθήνα

    Σας χαιρετώ! Empty Απ: Σας χαιρετώ!

    Δημοσίευση από Fig Τρι Μάης 04, 2010 3:58 pm

    κολλητήρης έγραψε:Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Σας χαιρετώ! Icon_lol Επίσης, δεν ξέρω να ανεβάζω φωτογραφίες. Ο μπερντές είναι πρόχειρος με 4 κομμάτια ξύλου γύρω γύρω και ένα πανί στερεωμένο με καρφιά πάνω τους.
    Σας χαιρετώ! Icon_biggrin Σας χαιρετώ! Icon_biggrin Σας χαιρετώ! Icon_biggrin

    Βάλε ένα ίδιο κομάτι με μπλέ πανί από κάτω για να μην φαίνονται τα πόδια σου!
    και φτιάξε δυο μικρά τελάρα χωρίς πανί και στερέωσέ τα πίσω από τον μπερντέ στα πλάγια (και βάλτους βίδες για να κρεμάς φιγούρες!)
    avatar
    κολλητήρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 4
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2010

    Σας χαιρετώ! Empty Απ: Σας χαιρετώ!

    Δημοσίευση από κολλητήρης Πεμ Μάης 06, 2010 3:20 pm

    ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Σας χαιρετώ! Icon_biggrin
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Σας χαιρετώ! Empty Απ: Σας χαιρετώ!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Μάης 12, 2010 11:42 pm

    Παιδιά καλησπέρα! Ερχομαι με ενα χαμό απο νεα!!! Ομως πριν μπω στο θέμα μπορει καποιος να μου πει τι εχασα ολο αυτο το καιρο που ελειπα απο το forum? Για βαλτε με στο νοημα.. Επισης θα ηθελα να ανακοινωσω πως οποιος θελει τη Παρασκεύη 14 Μαϊου σε μια περιοχη της Αθηνας μπορει να ερθει μαζι μου να δουμε παράσταση απο ενα φιλο μου που παιζει. Οποιος ειναι απο Αθηνα και μπορει να ερθει να μου στειλει μήνυμα παρακαλω. Οσοι πιστοι προσελθετε!
    Side21
    Side21


    Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/03/2010
    Τόπος : ΣΑΜΟΣ

    Σας χαιρετώ! Empty Απ: Σας χαιρετώ!

    Δημοσίευση από Side21 Τρι Μάης 18, 2010 1:21 pm

    Προσκύνημα στον τάφο του Καραγκιόζη στην Προύσσα ...
    [img:9e30]https://karagiozis.forumgreek.com/forum-f1/Σας χαιρετώ! Proyssa[/img]

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Μάης 11, 2024 6:28 am