ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


+3
Ιωάννης
Tilemachos
Γιάννης
7 απαντήσεις

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 10, 2009 1:29 pm

    Tilemachos
    Tilemachos


    Αριθμός μηνυμάτων : 35
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2009

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από Tilemachos Παρ Ιουλ 10, 2009 7:54 pm

    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Σπανιότατο βίντεο απο τον Ευγενιο Σπαθαρη τον Ιουνιο του 2008

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Ιουλ 22, 2009 11:42 pm

    Εδω σας παραθετω για downloading ενα βιντεο που κατεγραψα με τη ψηφιακη μου μηχανη περσι τον Ιουνιο σε μια εκδηλωση που εγινε προς τιμην του κ.Σπαθάρη. Το βίντεο μπορει να είναι εξαιρετικα μικρο σε διαρκεια αλλα η συγκινηση ειναι μεγαλη βλεποντας το. Λογω της χαμηλης αναλυσης δε θα καταλαβετε ακριβως τι συμβαινει, απλα ο κ.Σπαθαρης συνοδευομενος απο 2 άτομα πηγαινει προς τον άνθρωπο που θα του παραδωσει τη τιμητικη πλακετα. Ο κοσμος απλά χειροκροτεί μαζικά μεσα σε ενα κλιμα χαράς και συγκίνησης. Προς το τελος του βιντεο δειτε το videowall που εχω μαγνητοσκοπησει, θα διακρινετε το κ.Σπαθαρη αναμεσα σε μια κυρια και τέρμα δεξιά θα δειτε και τη σκηνη οπου ειχε παιξει προηγουμένως.



    http://rapidshare.com/files/258846175/100_0915.MOV.html
    Tilemachos
    Tilemachos


    Αριθμός μηνυμάτων : 35
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2009

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από Tilemachos Παρ Αυγ 28, 2009 10:24 am

    Φίλε το κατεβάζω για να το δω, πάντως αν δεν είναι πολύ μεγάλο θα έλεγα να το ανεβάσεις και στο youtube.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Σεπ 29, 2009 12:37 am

    Δείτε αυτο το εκπληκτικό βίντεο.. Τα σχόλια περιτευουν....


    https://www.youtube.com/watch?v=3utoycqK8JU
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Μια παλια ιστορια..

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Νοε 04, 2009 11:45 pm

    Μηπως θυμαται κανεις ενα πακετο που ειχε κυκλοφορησει καπου το 1998 με το τιτλο "Φτιαξε μονος σου το Καραγκιόζη και το θεατρο σκιων του Ευγενιου Σπαθαρη'? Ηταν απο τις εκδοσεις Καμπανά και τοτε γνωρισε μεγαλη επιτυχια. Ειχα φαει τους δικους μου τοτε να μου το παρουν (καθ'οτι παιδι του δημοτικου εκεινη την εποχη) και μετα απο μεγαλη προσπαθεια μου το πηραν..! Μεσα ειχε και μια φανταστικη βιντεοκασσετα που διαρκουσε γυρω στα 45 λεπτα και εδειχνε πλανα απο το Σπαθαρειο μουσειο και επειτα τον ιδιο τον Ευγενιο Σπαθαρη να μιλαει με συγκινηση καθισμενος σε μια καρεκλα μεσα στο μουσειο μπροστα σε πολλα παιδια για τη ζωη του και το θεατρο σκιων. Επειτα προετρεπε ολους οσους αγαπουν τη τεχνη να προσπαθησουν και να αρχισουν να μαθαινουν σιγα-σιγα. Μετα αφου τελειωνει το λογο πηγαινει πισω απο το μπερντε και παρουσιαει τα βασικα μιας παραστασης και τη παρουσιαση ολων των φιγουρων του θιάσου. Αυτη τη βιντεοκασσετα λοιπον εγω ο ανόητος την έγραψα με αλλα πραγματα υστερα απο καποια χρονια με ανοησιες της τηλεορασης και τωρα τραβάω τα μαλλιά μου! Ηθελα ομως να το μοιραστω μαζι σας. Προσπαθησα να ξαναβρω το συγκεκριμενο πακετο αλλα εχει εξαντληθει φυσικα. Η μονη ελπιδα ειναι να βρεθει καποιος που να την εχει ακομα στα χερια του και να τη κανει dvd δινοντας σε ολους αυτο το δυσευρετο και σπανιο υλικο..
    avatar
    Nικόλας


    Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2009

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από Nικόλας Πεμ Νοε 05, 2009 3:26 pm

    φιλε ιωαννη εχω αυτη την κασετα αλλα δεν γνωριζω πως να την μετατρεψω σε dvd γτ δεν κατεχω και πολλα απο υπολογιστες..
    Πάγκαρος
    Πάγκαρος


    Αριθμός μηνυμάτων : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/09/2009
    Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από Πάγκαρος Πεμ Νοε 05, 2009 5:30 pm

    file ioanni tin exo metatrepsi se dvd aftin tin kaseta alla xanonte kapia komatia logo kakis metatropis...na xeris pos to paketo afto kikloforise se 2 epanegdosis apla to deftero ixe komenes tis figoures kai allo exofilo!
    avatar
    Nικόλας


    Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2009

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από Nικόλας Πεμ Νοε 05, 2009 5:37 pm

    ontos!
    ntinos
    ntinos


    Αριθμός μηνυμάτων : 22
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/03/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Χαλκίδα

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από ntinos Πεμ Αυγ 11, 2011 5:15 pm

    file iwannh leei pws den uparxh tha se parakalousa na mou to estelnes dioti me ton eugenio spathari eixa kai exw mia idieterh ektimish pros to prosopo tou ean thes ksana bale to se parakalw
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Παρ Αυγ 12, 2011 12:31 am

    Μα αναφερω πιο πανω πως δε το εχω το συγκεκριμενο υλικο.. Το ψαχνω ομως! Μακαρι καποια στιγμη να μας το δωσει καποιος!
    ntinos
    ntinos


    Αριθμός μηνυμάτων : 22
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/03/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Χαλκίδα

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από ntinos Παρ Ιαν 24, 2014 3:40 pm

    Εδω σας παραθετω για downloading ενα βιντεο που κατεγραψα με τη ψηφιακη μου μηχανη περσι τον Ιουνιο σε μια εκδηλωση που εγινε προς τιμην του κ.Σπαθάρη. Το βίντεο μπορει να είναι εξαιρετικα μικρο σε διαρκεια αλλα η συγκινηση ειναι μεγαλη βλεποντας το. Λογω της χαμηλης αναλυσης δε θα καταλαβετε ακριβως τι συμβαινει, απλα ο κ.Σπαθαρης συνοδευομενος απο 2 άτομα πηγαινει προς τον άνθρωπο που θα του παραδωσει τη τιμητικη πλακετα. Ο κοσμος απλά χειροκροτεί μαζικά μεσα σε ενα κλιμα χαράς και συγκίνησης. Προς το τελος του βιντεο δειτε το videowall που εχω μαγνητοσκοπησει, θα διακρινετε το κ.Σπαθαρη αναμεσα σε μια κυρια και τέρμα δεξιά θα δειτε και τη σκηνη οπου ειχε παιξει προηγουμένως.



    rapidshare.com 100_0915.MOV.html

    φίλε Γιάννη καλησπέρα !!το συγκεκριμένο δεν μου το ανοίγει μπορείς να μου το στείλεις στο email (konstantinosntoumpas1993@hotmail.gr) αλλιώς αν μπορείς ξανά ανεβασέτω !!
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ Empty Απ: ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ

    Δημοσίευση από Αντώνης Παρ Ιαν 24, 2014 9:42 pm




    *Ένα αφιέρωμα στα παιδιά που θέλουν να γίνουν νεοι Καραγκιοζοπαίκτες και σε οσους ξεχασαν αυτα που επρεπε να θυμούνται..*
    Παρακολουθείστε ενα σπάνιο ντοκουμέντο που θα σας συγκινήσει τρομερά.. Προκειται για μια βιντεοκασσέτα που κυκλοφόρησε μαζι με ενα πακέτο χαρτοκοπτικής το 1997 με τιτλο "Φτιάξε μόνος σου τον Καραγκιόζη του Ευγένιου Σπαθάρη" που περιλάμβανε ενα σετ απο χαρτινες φιγούρες του Ευγένιου Σπαθάρη κι ενα συναρμολογούμενο μπερντέ.. Ο μεγάλος και αξέχαστος Έλληνας Καραγκιοζοπαίκτης μιλά μεσα απο το Σπαθάρειο μουσείο σχετικά με τη ζωή του και το πως γνωρισε κι αγάπησε το θεατρο σκιών.. Στη συνέχεια παροτρύνει τα παιδιά να αγαπήσουν το Καραγκιόζη και τη τέχνη του θεάτρου σκιών κι επειτα παίζει μια παράσταση που παρουσιάζει ολους τους κεντρικούς χαρακτήρες του θιάσου..


    Το πρώτο μου έναυσμα για να ασχοληθώ με τον Καραγκιόζη.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 10:33 pm