ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


+3
BARBOS
Nικόλας
kouskouya
7 απαντήσεις

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    avatar
    kouskouya


    Αριθμός μηνυμάτων : 17
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2009
    Ηλικία : 51
    Τόπος : Πύργος Ηλείας

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από kouskouya Δευ Αυγ 03, 2009 11:26 am

    Καλημέρα σας. Ασχολούμαι με κοπιδιαστή φιγούρα από χαρτόνι εδώ και κάποια χρόνια, αφού ασχολήθηκα πριν με την κατασκευή από πλαστικό. Έχω φτιάξει μόνος σούστα για πλαστική φιγούρα από το μαλακό σίδερο πεντάρι. Αλλά για χάρτινη θα είναι μήπως βαριά η σούστα αυτή; Με ποιο τρόπο μπορώ να φτιάξω σούστα για χαρτόνι (1,5 χιλιοστό πάχος έχει το χαρτόνι) έτσι ώστε να μην πέφτει βαριά και τη σκίσει τη φιγούρα;
    Ευχαριστώ
    avatar
    Nικόλας


    Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2009

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από Nικόλας Δευ Αυγ 03, 2009 12:54 pm

    Φίλε kouskouya, Οι σούστες είναι ίδιες για όλα τα είδη της φιγούρας, δηλαδή δεν υπάρχει ξεχωριστεί σούστα για πλαστικό, για χαρτόνι, για δέρμα.. βέβαια θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο αλλά θα ήταν μπερδευτική και πολύπλοκη διαδικασία στον χώρο των καραγκιοζοπαικτών. Γιαυτό έχουν ένα κοινό είδος σούστας.
    avatar
    kouskouya


    Αριθμός μηνυμάτων : 17
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2009
    Ηλικία : 51
    Τόπος : Πύργος Ηλείας

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από kouskouya Δευ Αυγ 03, 2009 1:47 pm

    Ευχαριστώ πολύ . Άρα ίδια σούστα για όλα. Να' σαι καλά
    BARBOS
    BARBOS


    Αριθμός μηνυμάτων : 109
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2009
    Ηλικία : 33
    Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από BARBOS Δευ Αυγ 03, 2009 6:09 pm

    ΦΙΛΕ ΚOUSKOUYA ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΟΥΣΤΑ, ΕΣΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ Η' ΣΤΙΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ???
    avatar
    kouskouya


    Αριθμός μηνυμάτων : 17
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2009
    Ηλικία : 51
    Τόπος : Πύργος Ηλείας

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από kouskouya Δευ Αυγ 03, 2009 6:10 pm

    Όχι, μόνος μου. Μου έδειξε καραγκιοζοπαίκτης. Αφού χάλασα κάμποσα μέτρα σίδερο κατάφερα και πήρα τον αέρα.
    BARBOS
    BARBOS


    Αριθμός μηνυμάτων : 109
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2009
    Ηλικία : 33
    Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από BARBOS Δευ Αυγ 03, 2009 6:12 pm

    ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΠΕΝΤΕ, ΕΞΙ ΣΟΥΣΤΕΣ???.... ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ???
    avatar
    kouskouya


    Αριθμός μηνυμάτων : 17
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2009
    Ηλικία : 51
    Τόπος : Πύργος Ηλείας

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από kouskouya Δευ Αυγ 03, 2009 6:49 pm

    Μην το ξαναπεις αυτό. Δεν πουλάω ... Ερασιτέχνης ως εκεί που δεν παίρνει είμαι. Φτιάχνω φιγούρες μόνο για συλλογή και αργότερα να παίζω στο παιδάκι μου να μάθει τι εστί Καραγκιόζης. Από τον Πύργο είμαι ... Αν θες μπορώ να σου φτιάξω και όχι να σου πουλήσω.
    BARBOS
    BARBOS


    Αριθμός μηνυμάτων : 109
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2009
    Ηλικία : 33
    Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από BARBOS Δευ Αυγ 03, 2009 6:53 pm

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙΣ 6 ΣΟΥΣΤΕΣ...ΑΛΛΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΩ...ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΜΙΑ ΦΙΓΟΥΡΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΚΙΩΝ..ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ????
    avatar
    kouskouya


    Αριθμός μηνυμάτων : 17
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2009
    Ηλικία : 51
    Τόπος : Πύργος Ηλείας

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από kouskouya Δευ Αυγ 03, 2009 6:57 pm

    Δε χρειάζεται να ανταποδώσεις τίποτα. Το χόμπι είναι χόμπι είτε το κάνεις για τον εαυτό σου είτε το κάνεις για να εξυπηρετήσεις κάποιον άλλο. Λοιπόν μπορείς να επισκεφτείς τη σελίδα http://orchestra-pyrgou.blogspot.com (για να δεις και τις δραστηριότητές μας ως ορχήστρα [ να και η διαφήμηση Smile ]) και να μπεις στη φόρμα επικοινωνίας και να αφήσεις μήνυμα με το mail σου. Εγώ το διαχειρίζομαι και έτσι θα μιλήσουμε.
    BARBOS
    BARBOS


    Αριθμός μηνυμάτων : 109
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2009
    Ηλικία : 33
    Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από BARBOS Δευ Αυγ 03, 2009 7:13 pm

    ΟΚ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ ΕΓΡΑΨΑ ΜΥΝΗΜΑ ΣΤΟ WEB FORM ΤΟΥ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ ΣΟΥ...ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ MAIL...ΕΧΕΙΣ ΜΗΠΩΣ FACEBOOK??? ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΑΤ... ???
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Αυγ 04, 2009 1:16 am

    Μεθαυριο θα παω στο μαγαζι που ειναι στη Πλάκα και θα βγαλω φωτογραφιες απο τις φιγουρες και τις σουστες. Και φυσικα θα σας ενημερωσω σχετικα με το που ακριβως βρίσκεται.
    BARBOS
    BARBOS


    Αριθμός μηνυμάτων : 109
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2009
    Ηλικία : 33
    Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από BARBOS Τρι Αυγ 04, 2009 12:42 pm

    ΟΚ ΙΩΑΝΝΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ...!!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Αυγ 08, 2009 3:02 am

    Kατέβηκα σήμερα Μοναστηράκι αλλα δε πρόλαβα να παω στο εν λογω μαγαζι. Ομως ετυχε να βρεθω σε ενα σχετικα παλιο δισκοπωλειο που ολως τυχαιως ειδα μεσα οτι ειχε ενα πινακα και μεσα ειχαν βαλει 3 μεγάλες φιγούρες, του Καραγκιοζη και 2 Κολλητηριων. Ένα χαρτακι που ηταν κολλημενο επανω εγραφε "Σχεδιασμος Βασίλαρου".... Επαθα τη πλάκα μου και αμεσως εσπευσα να ρωτησω ποσο κοστιζε και η απαντηση ηταν οτι δεν πωλειται. Μου ειπε ο μαγαζατορας οτι ειναι φτιαγμενες απο δερμα και πως τις ειχε φτιαξει ενας παππους ο οποιος εχει πεθανει εδω και πολλα χρονια. (Το Βασιλαρο εννοούσε απλα δε τον ηξερε) Τις φιγουρες αυτες τις εχω τραβηξει φωτογραφια και θα σας τις ανεβασω αυριο!!!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από Ιωάννης Δευ Σεπ 21, 2009 10:50 pm

    Ιωάννης έγραψε:Kατέβηκα σήμερα Μοναστηράκι αλλα δε πρόλαβα να παω στο εν λογω μαγαζι. Ομως ετυχε να βρεθω σε ενα σχετικα παλιο δισκοπωλειο που ολως τυχαιως ειδα μεσα οτι ειχε ενα πινακα και μεσα ειχαν βαλει 3 μεγάλες φιγούρες, του Καραγκιοζη και 2 Κολλητηριων. Ένα χαρτακι που ηταν κολλημενο επανω εγραφε "Σχεδιασμος Βασίλαρου".... Επαθα τη πλάκα μου και αμεσως εσπευσα να ρωτησω ποσο κοστιζε και η απαντηση ηταν οτι δεν πωλειται. Μου ειπε ο μαγαζατορας οτι ειναι φτιαγμενες απο δερμα και πως τις ειχε φτιαξει ενας παππους ο οποιος εχει πεθανει εδω και πολλα χρονια. (Το Βασιλαρο εννοούσε απλα δε τον ηξερε) Τις φιγουρες αυτες τις εχω τραβηξει φωτογραφια και θα σας τις ανεβασω αυριο!!!



    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Hyjxwfzxt2frd93k5xx5
    Γι'αυτη τη φωτογραφία πρόκειται. Εκπλήκτικό έτσι?
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Σεπ 29, 2009 12:47 am

    Μιας και μιλαμε για καταστηματα δειτε και εναν μαγαζατορα που προσπαθει να παρουσιασει σε ξενους τουριστες τη τεχνη.......


    https://www.youtube.com/watch?v=2tN9u-zjx58
    avatar
    Τάσος Γεωργίου


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2009

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από Τάσος Γεωργίου Τρι Σεπ 29, 2009 1:10 am

    Καλησπέρα σε όλους!Η φωτογραφία που έχετε δημοσιέυσει είναι όντως πολύ όμορφη άλλα δεν δεν θέλω να σας στεναχωρήσω...δεν είναι του Βασίλαρου.Είναι του Τάκη Παλαιοθόδωρου! Ενός εξαιρετικού ζωγράφου και επίσης εξαιρετικού Καραγκιοζοπαίχτη. Ο Τάκης (Παναγιώτης) Παλαιοθόδωρος είναι γιός του μεγάλου Πατρινού τεχνίτη Κώσταρου! Οι φιγούρες που απεικονίζονται στη φώτο είναι από τις πρώτες φιγούρες που έφτιαξε και είναι από ζελατίνα.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Σεπ 29, 2009 9:45 pm

    Κ.Γεωργίου καλησπερα.. Ο καταστηματαρχης εμενα μου ανεφερε πως τις φιγουρες τις ειχε κατασκευασει ενας παππους ο οποιος λεει εχει φυγει απο τη ζωη εδω και πολλα χρονια.. Παντως πανω στο κάδρο υπάρχει ενα αυτοκόλλητο που γράφει "Σχεδιασμός Βασίλαρου"... Ειναι πασιφανες παντως οτι δεν ειναι δικης του κατασκευης γιατι η φυσιογνωμια του Καραγκιοζη δεν εχει καμια σχεση με το στυλ σχεδιασμου του Βασίλαρου..
    avatar
    MKgreek


    Αριθμός μηνυμάτων : 1
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2010

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από MKgreek Παρ Φεβ 26, 2010 12:00 pm

    Γειά σας και καλώς σας ...βρήκα!
    Έχω την αντικειμενική δυσκολία να ζώ στην Αγγλία, όπου τα υλικά για Καραγκιόζη, είναι ...ανύπαρκτα και πρέπει να βολευτούμε με ότι βρούμε. Εδώ, προσπαθούμε να μάθουμε στα ελληνόπουλα που ζούνε εδώ, πολλά πράγματα για την πατρίδα μας. Ένα από αυτά είναι και ο Καραγκιόζης.
    Εξ αποστάσεως, η κατασκευή της σούστας μου φαίνεται απλή ( Σούστες για χάρτινη φιγούρα Suspect ). Φαντάζομαι ότι ένας μικρός μεντεσές είναι αρκετός. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι με ένα απλό μεντεσέ, δεν θα είναι σταθερή η φιγούρα πάνω στον μπερντέ (θα "ξεκολλάει"). Με ποιά πατέντα δεν γίνεται αυτό?

    Επίσης, πιστεύω ότι από τα ακρογωνιαία στοιχεία του Καραγκιόζη, είναι η κίνηση του χεριού του με δεύτερη σούστα. Αυτή είναι η ίδια με την άλλη αλλά πιό μικρή?

    Φιγούρες έχουμε μερικές έτοιμες, αλλά πρέπει να φτιάξουμε και άλλες, και μάλλον από το πλαστικό.

    Ευχαριστώ πάρα πολύ.
    avatar
    lgeo7


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2010
    Ηλικία : 44
    Τόπος : kalavrita

    Σούστες για χάρτινη φιγούρα Empty Απ: Σούστες για χάρτινη φιγούρα

    Δημοσίευση από lgeo7 Παρ Φεβ 26, 2010 1:55 pm

    Το χέρι του Καραγκιόζη ενωσέ με την πλάτη με ένα κομματάκι πανί ή δερμα, έτσι θα περιστρέφεται εύκολα και δεν θα σκίζεται!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 6:02 pm