ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


    Αυθεντικά έργα καραγκιόζη με ενήλικο περιεχόμενο

    avatar
    vhs


    Αριθμός μηνυμάτων : 0
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2014

    Αυθεντικά έργα καραγκιόζη με ενήλικο περιεχόμενο Empty Αυθεντικά έργα καραγκιόζη με ενήλικο περιεχόμενο

    Δημοσίευση από vhs Κυρ Μαρ 15, 2015 6:01 pm

    Καλησπέρα στο forum,
    εδώ και χρόνια προσπαθώ να εντοπίσω, βιβλία, ηχητικά ντοκουμέντα και κείμενα από έργα που στην αρχική τους μορφή περιείχαν βία, καλαμπούρια για ενήλικους και γενικά politically incorrect χιούμορ΄, χαρακτηριστικά του παραδοσιακού θεάτρου σκιών που χάθηκαν στην πορεία των χρόνων καθώς ο καραγκιόζης γινόταν όλο και πιο πολύ προσιτός για μικρά παιδιά.

    Αυτή τη στιγμή ακούω το ηχητικό "ο Καραγκιόζης στα λουτρά" του Αντώναρου και εχω ανατριχιάσει στην κυριολεξία από το έργο, και το πόσο εξαιρετικά ωμή η ιστορία του είναι.
    Παλαιότερα είχα πετύχει σε μια πατραϊκή εκπομπή που μιλούσαν για τον Γιάνναρο και κατά τη διάρκεια έπαιζαν αποσπάσματα από μια παράστασή του σε κάποιο μαγαζί της Πάτρας και πραγματικά θαύμασα τη σπιρτάδα των κειμένων του γεμάτα από ενήλικο χιούμορ και πολιτική σάτιρα.

    οπότε θα ήθελα να σας ρωτήσω που μπορώ να βρώ υλικό παραστάσεων με όσο το δυνατών άθικτα τα κείμενά τους. Μακάρι να μπορούσα να παρακολουθήσω τις παραστάσεις καραγκιόζη για ενήλικους του κ. Σπυρόπουλου αλλα είμαι πόλύ μακριά (αλήθεια για όσους έχουν πάει πώς είναι ?)

    Ήθελα χρόνια να βρώ κάπου να βγάλω τον καημό μου αυτό και πόσα θα έδινα να μεταφερόμουνα στο παρελθόν όπου ο καραγκιόζης ήταν ακόμα χάρτινος, προσπαθούσε να "απότουρκοποιηθεί" και να βρεί την ταυτότητα του, και η παράσταση παιζόταν με ασετυλίνες.


      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 9:52 am