ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


+2
Έλληνας
ntinos
6 απαντήσεις

    akousate akousate !!!

    ntinos
    ntinos


    Αριθμός μηνυμάτων : 22
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/03/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Χαλκίδα

    akousate akousate !!! Empty akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από ntinos Δευ Νοε 07, 2011 9:38 pm

    loipon paidia stin ert probalonte parastaseis tou eugeniou spatharh opws thuseas kai minotauros ,perseas kai andromeda !!! seires epeisodeiwn ! parakalw opoios mporei na ta grapsei kai na ta anebasei!!!!
    Έλληνας
    Έλληνας


    Αριθμός μηνυμάτων : 21
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2011
    Ηλικία : 49
    Τόπος : Ελλάδα

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Έλληνας Δευ Νοε 07, 2011 10:23 pm

    Φίλε Ντίνο τι να γράψουμε και να ανεβάσουμε; Μήπως είναι και τίποτα δυσεύρετο οι παραστάσεις του Σπαθάρη; Η ΕΡΤ μια ζωή τα ίδια και τα ίδια... όχι ότι δεν πρόσφερε στην τέχνη ο Σπαθάρης ούτε ότι δεν τον σέβομαι αλλά όπου ρωτήσεις μόνο αυτό το όνομα εμφανίζετε συνώνυμο του Καραγκιόζη, δηλαδή οι τόσοι άλλοι Καραγκιοζοπαίχτες παλιοί και νέοι μύδια ανοίγανε; Δεν παίζανε Καραγκιόζη; Και μάλιστα με περισσότερο ζήλο και καινοτομίες από τον Σπαθάρη.
    Τάσσομαι αντισπαθαρικός πέρα για πέρα.
    Εκείνες οι όμορφες παραστάσεις με το τραγουδάκι ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ... με τον Θ. Σπυρόπουλο που βρίσκονται;
    Αααχ ΕΡΤ...... (ΕΡΤ = Εδώ Ρημάζουν Τομάρια) τι περιμέναμε άλλο να υπάρχει σε αυτή την σαχλαμάρα που λέγεται Ελληνική Τηλεόραση;
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Δευ Νοε 07, 2011 10:48 pm

    Έλληνας έγραψε:Φίλε Ντίνο τι να γράψουμε και να ανεβάσουμε; Μήπως είναι και τίποτα δυσεύρετο οι παραστάσεις του Σπαθάρη; Η ΕΡΤ μια ζωή τα ίδια και τα ίδια... όχι ότι δεν πρόσφερε στην τέχνη ο Σπαθάρης ούτε ότι δεν τον σέβομαι αλλά όπου ρωτήσεις μόνο αυτό το όνομα εμφανίζετε συνώνυμο του Καραγκιόζη, δηλαδή οι τόσοι άλλοι Καραγκιοζοπαίχτες παλιοί και νέοι μύδια ανοίγανε; Δεν παίζανε Καραγκιόζη; Και μάλιστα με περισσότερο ζήλο και καινοτομίες από τον Σπαθάρη.
    Τάσσομαι αντισπαθαρικός πέρα για πέρα.
    Εκείνες οι όμορφες παραστάσεις με το τραγουδάκι ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ... με τον Θ. Σπυρόπουλο που βρίσκονται;
    Αααχ ΕΡΤ...... (ΕΡΤ = Εδώ Ρημάζουν Τομάρια) τι περιμέναμε άλλο να υπάρχει σε αυτή την σαχλαμάρα που λέγεται Ελληνική Τηλεόραση;

    Δε θα μπορουσε να με καλύψει περισσότερο αυτη η απάντηση. Συμφωνω Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Α! Συντομα θα σας κανω μια εκτενή ανάλυση σχετικα με αυτο το θεμα που θίγει ο φίλος Έλληνας στο προηγουμενο μήνυμα του.. Θα τα πω πολυ χύμα και έξω απ'τα δόντια.. καιρος να μπουν καποια πραγματα στη θεση τους.. καιρος καποιοι να μιλήσουν επιτελους!
    ntinos
    ntinos


    Αριθμός μηνυμάτων : 22
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/03/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Χαλκίδα

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από ntinos Τρι Νοε 08, 2011 12:26 pm

    re paidia egw aplos anefera ti kai pws !!kai eseis thuksate ena thema gurw apo to onoma tou spathari ok den lew uphrksan kai alloi spoudaioi paixtes opws uparxoun alla kalo einai na min sigkrinoume o kathe enas ti kampoura tou allou kalo tha einai na doume emeis ti dikia mas gt ekeinei ok tin kratisan tin texnh emeis omws tha mporesoume h tha mas parei o diabolos !! twra na kratame bentetes opws oi palioi einai kapws kai den mas enonei alla antithetos mas xwrizei kai kanoume oti kanoun kai ekeinoi ginomaste exthrikoi !!! egw apla anefera oxi to onoma mono alla kai ta erga ta opoia ok mporei na min einai duseureta alla exoun kai auta tin aksia tous twra eseis kserete eseis apofasizete kai krinete alla kalo einai na mhn tous tarazoume efigan kai den einai edw kai einai krima na meletame nekrous dioti o nekros dedikaiwte !!
    Έλληνας
    Έλληνας


    Αριθμός μηνυμάτων : 21
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2011
    Ηλικία : 49
    Τόπος : Ελλάδα

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Έλληνας Τρι Νοε 08, 2011 7:21 pm

    Φίλε Ντίνο.
    Δεν έχω βεντέτα με κανένα και δεν με ενδιαφέρει να αποκτήσω αν και δεν θα έξανα πίσω αν πρόκειτε να υποστηρίξω το δίκιο μου. Όπως ακούγονται τα υπέρ πρέπει να ακούγονται και τα κατά τα τελευταία δε δείχνουν και την μεγαλύτερη εκτίμηση στο σχολιαζόμενο πρόσωπο γιατί είναι περισσότερο ειλικρινά από ότι τα υπερ και περισσότερο αληθές. Το σημαντικότερο δεν τα έβαλα μαζί σου και ούτε είμαι κανένας ιδανικός γνώστης της τέχνης του καραγκιόζη αλλά είμαι ένας απλός και αγνός φίλος της και τίποτα παραπάνω όπότε εκφράζω μόνο την γνώμη μου που δεν θα αρνηθώ να παραδεχθώ ότι είναι λάθος αν πρώτα βρεθεί κάποιος που να με πείσει για το αντίθετο με στοιχεία και όχι με λόγια. Ξαναγράφω λοιπόν και μέσα από αυτό αναρωτιέμαι γιατί όλος ο λόγος για το Θέατρο Σκιών γίνετε γύρω από τον Σπαθάρη, πως αυτός ο καλλιτέχνης κατάφερε να γίνει συνόνυμο του Καραγκιόζη την ίδια ώρα που η ζωγραφική, η τεχνική, οι καινοτομίες και πολλά άλλα στοιχεία πολλών εν ζωή και μη καραγκιοζοπαιχτών είναι κλάσεις ανώτερα από τα του Σπαθάρη; Παράδειγμα η οικογένεια Πλέσσα (και ελπίζω να μην τους ενοχλεί που χρησιμοποιώ το όνομά τους) είναι ένα όνομα που προσέφερε και προσφέρει πολλά, όπως και οι Χαρίδημοι, Ο Σπυρόπουλος, Ο Μόλλας και πολοί άλλοι που δεν αναφέρω για λόγους χώρου και χρόνου δώσανε πάρα πολλά πράγματα, αλλά μήπως το να γίνεις συνόνυμο μιας τέχνης δεν αρκεί μόνο η αγάπη και η προσφορά για αυτή; Προσωπικά και εκτιμώ και σέβομαι όχι μόνο τον Σπαθάρη αλλά και όποιον επαγγελματία ή ερασιτέχνη Καραγκιοζοπαίχτη γιατί ο καθένας με τον τρόπο του προσφέρει έστω και ένα μικρό λιθαράκι και αυτό είναι πολύ σπουδαίο για τον Καραγκιόζη μας, δεν τα έχω λοιπόν με τον Σπαθάρη και κανέναν άλλο απλά στεναχωριέμαι με την κλειστή σκέψη όλων των φίλων της τέχνης αυτής που δεν πλατένουν την γνώση τους αλλά μένουν σε στενά περιθώρια εγκλοβισμού και θεοποίησης των δεδομένων. Ελπίζω να έδωσα στον φίλο Ντίνο και σε όλους τους αναγνώστες να καταλάβουν τις προθέσεις μου και αν έτυχε να με παρεξηγήσουν να λύθηκε αυτή η παρεξήγηση.
    ntinos
    ntinos


    Αριθμός μηνυμάτων : 22
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/03/2010
    Ηλικία : 30
    Τόπος : Χαλκίδα

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από ntinos Τρι Νοε 08, 2011 8:32 pm

    den uphrkse kamia pareksigisei !
    avatar
    λαϊκός


    Αριθμός μηνυμάτων : 10
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2011

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από λαϊκός Τρι Νοε 08, 2011 9:28 pm

    θα παρακαλούσα να αποφεύγονται τα γκρίκλις είναι πολύ κουραστικά και δεν βγαίνει νόημα στην συζήτηση που μπορεί να είναι ενδιαφέρουσα. Ευχαριστώ. Very Happy
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Γιάννης Πεμ Νοε 10, 2011 10:35 pm

    Έλληνας έγραψε:Φίλε Ντίνο τι να γράψουμε και να ανεβάσουμε; Μήπως είναι και τίποτα δυσεύρετο οι παραστάσεις του Σπαθάρη; Η ΕΡΤ μια ζωή τα ίδια και τα ίδια... όχι ότι δεν πρόσφερε στην τέχνη ο Σπαθάρης ούτε ότι δεν τον σέβομαι αλλά όπου ρωτήσεις μόνο αυτό το όνομα εμφανίζετε συνώνυμο του Καραγκιόζη, δηλαδή οι τόσοι άλλοι Καραγκιοζοπαίχτες παλιοί και νέοι μύδια ανοίγανε; Δεν παίζανε Καραγκιόζη; Και μάλιστα με περισσότερο ζήλο και καινοτομίες από τον Σπαθάρη.
    Αγαπητέ φίλε, καλώς ή κακώς, αυτά μόνο υπάρχουν πλέον στην ΕΡΤ. Ε, μην τα αφήσουμε και αυτά να χαθούνε. Τον τελευταίο καιρό παίζουν υλικό που έχουν να το παίξουν από όταν κινηματογραφήθηκε. Ας στηρίξουμε αυτήν την προσπάθεια.

    Σπυρόπουλος δεν υπάρχει, Κολλητήρια δεν υπάρχουν, Καραγκιόζης δεν υπάρχει, ας δούμε τουλάχιστον αυτά πυο απέμειναν!

    Την ευθύνη για να δούμε το επισήμως χαμένο υλικό έχουν όσοι το μαγνητοσκόπησαν. Είναι παραγωγές με τα χρήματα των φορολογουμένων και πρέπει να είναι σε κοινή πρόσβαση. Έχουν χρέος όσοι τα κατέγραψαν να τα επαναφέρουν στη δημοσιότητα, είτε μέσω Internet, είτε προσπαθώντας να ανακτήσουν τα δικαιώματα και να τα κυκλοφορήσουν ανεπεξέργαστα και εις κοινόν όφελος.
    Έλληνας
    Έλληνας


    Αριθμός μηνυμάτων : 21
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2011
    Ηλικία : 49
    Τόπος : Ελλάδα

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Έλληνας Παρ Νοε 11, 2011 3:40 pm

    Γιάννη δεν είμαι αντίθετος στην προβολή οποιουδήποτε θέματος για το Θέατρο Σκιών ούτε και για τον Σπαθάρη, αυτό που είπα είναι ότι γιατί μόνο Σπαθάρης, Σπαθάρης, Σπαθάρης.... δεν χτίστηκε και δεν επιβίωσε ο Ελληνικός Καραγκιόζης μόνο από αυτόν τον Καραγκιοζοπαίχτη και πάλι με σεβασμό στο όνομά του και την πορεία του.
    Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με τους υπεύθυνους της απώλειας του αρχειακού υλικού της ΕΡΤ. Νομίζω όμως ότι έστω κι αν δεν μπορούν να σημαζέψουν τα ασυμάζευτα θα μπορούσαν να δώσουν ένα μεροκάματα στους εν ζωή καλιτέχνες παλιούς και νέους για να γίνουν νέες εκπομπές και θέματα για το Θέατρο Σκιών αλλά η ΚΑΡΕΚΛΑ και η ΚΟΥΤΑΛΑ δεν αφήνουν κάτι τέτοιο να καρπίσει.
    Μέσα στα τόσα ΤΑΛΕΝΤ ΣΟΟΥ του κ_ _ _υ που μας περιπέζουν καθημερινά θα μπορούσε να γίνει και μια εκπομπή για να προβάλει τις γνήσιες λαϊκές τέχνες και τον Καραγκιόζη.
    Τι να λέμε... το θέμα κατάντησε <<οι γνωστοί άγνωστοι...>>
    Και πρέπει να πω ότι το ο Καραγκιόζης δεν χάνετε μόνο γιατί είναι σε αδράνεια η πολιτεία αλλά γιατί είναι αδρανείς και οι Καραγκιοζοπαίχτες (επαγγελματίες - αν όχι όλοι οι περισσότεροι) μιας και κανένας δεν σκέφτετε να προβάλει τον καραγκιόζη σωστά παρά μόνο για τα φράγκα - ευρώ και αυτό το λέω γιατί πριν το forum του Καραγκιόζη στο παρόν, κανέναν άλλο δεν είδα να κάνει μια παρόμοια κίνηση για να βγεί ο Καραγκιόζης από την γυάλα, πόσο λοιπόν να έκαναν και τίποτα περισσότερο. Μάλιστα όταν πλησίασα κάποιον Καραγκιοζοπαίχτη από κοντά σε μια παράσταση στο χωριό μου πρίν 2-3 χρόνια για να ρωτήσω κάποια πράγματα με αποπείρε και με θεώρησε υποψήφιο Καραγκιοζοπαίχτη άρα επίφοβο για να του φάω την δουλειά, φανταστείτε ότι το δικό μου αντικείμενο καμία σχέση δεν έχει επαγγελματικά με τον καραγκιόζη.
    Τι να πω όλα είναι δεμένα μεταξύ τους και όπως λένε στο χωριό μου για να ζητήσεις βοήθεια από την Παναγία πρέπει να κουνήσεις και τα χέρια σου.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Γιάννης Σαβ Νοε 12, 2011 10:37 am

    Έλληνας έγραψε:Μέσα στα τόσα ΤΑΛΕΝΤ ΣΟΟΥ του κ_ _ _υ
    Του... κήπου;;; Πλάκα κάνω. Ευχής έργο είναι να γίνουν εκ νέου τέτοιες παραγωγές που να αναδείξουν το έμψυχο υλικό που υπάρχει στις μέρες μας, και πιστεύω πως υπάρχει πάλι άνθιση στο χώρο. Αλλά μέχρι τότε, ας μην παραθεωρούμε και ό,τι μπορούμε να βρούμε από αρχειακό υλικό!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Νοε 13, 2011 5:36 am

    Εμενα η αποψη μου ειναι η ιδια με εκεινη του μέλους Έλληνα. Και θα μιλησω με βαση τις δικες μου εμπειριες και τα δικα μου βιωματα.. Προσωπικα εγω απο μικρο παιδι εμαθα και λάτρεψα το Καραγκιοζη απο μεγαλειώδεις παραγωγές της ΕΡΤ οπως το "Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη" του Θανάση Σπυρόπουλου, εκπομπή η οποια εχει γινει θρυλος και το χαρακτηριστικο τραγουδι της έναρξης "Ειμαι εγω ο Καραγκιοζης" ηταν τοσο όμορφο και νοσταλγικό που με έκπληξη πολλοι 30ρηδες που εκεινη την εποχη ηταν παιδια, το θυμουνται ακομα και σημερα! Ηταν απιστευτη εκεινη η εισαγωγη που σου μετάγγιζε πληρως ολη τη μαγεία και τη γλυκιά νοσταλγία της χρυσής του ελληνικού θεάτρου σκιών! Και ο Θανασης Σπυροπουλος μεσα απο αυτη την αξεπέραστη εκπομπή παρουσίασε επι 10 χρόνια στην ΕΡΤ2 σχεδον ολα τα έργα του Ελληνικού θεατρου σκιών με μοναδικό τρόπο. Έργα ηρωικά, ληστρικά, κωμωδίες, έργα απο τη βυζαντινη εποχη και την αρχαιότητα παιγμένα μοναδικά και αρχοντικά καθώς και με σοκαριστικη ποικιλία σε φιγούρες και σκηνικά, καθως και σε διαφορετικες εναλλαγες τραγουδιων ειδικα απο το Φρίξο Γαζεπιδη που πολλους απο τους αμανέδες τους τραγουδούσε ζωντανά στη μαγνητοσκόπηση της παραστασης.. ολα αυτα εκαναν τις εκπομπές του Σπαθάρη να μοιάζουν μονομιάς σαν κακόγουστη και αδιάφορη χαλκομανία... Oι παραγωγες του Σπαθάρη πάντα καταπιάνονταν με έργα light θεματολογίας οπως κωμωδιούλες μεσα σε 20 λεπτά και αλλες κλασσικες ιστοριες που δεν ελεγαν και πολλα.. Παντα με τα ιδια φτωχα σκηνικα, παντα με τα ιδια τραγουδια και παντα με τις ιδιες φιγούρες. Ουδεμία σχεση και ομοιότητα με τις golden παραγωγες "Τα κολλητηρια" με παρουσιαστή το γνωστο ηθοποιο Σταυρο Παράβα που χάσαμε πρόσφατα, οπου εκει οχι μονο υπηρχε και ζωντανη μουσικη απο το Θέμη Καράμπαλη και την ορχηστρα του αλλα βλεπαμε και μοναδικά εργα απο θρυλικους και κορυφαίους λαϊκούς Καραγκιοζοπαίκτες οπως οι τιτάνες της τέχνης Ευαγγελος Κορφιάτης και Μάνθος Αθηναίος, Γιάνναρος, Θανασης Σπυροπουλος, Ορέστης, Φρίξος αλλα και οχι μονο αυτο μιας και σε καθε εναρξη της εκπομπης μαθαιναμε και διάφορες πληροφοριες για τη τεχνη και την ιστορια του ελληνικου θεατρου σκιων! Για τις ρεκλάμες, τη διάλεκτο των διαφορων χαρακτηρων, τη τέχνη της σκιάς καθως και διεξαγωγη με διαγωνισμους απο μαθητές σε δικες τους παραστασεις!! Δηλαδη τετοιες παραγωγες ηταν άθλος!!! Που πηγαν αυτα? ΠΟΥ? Έφυγαν τετοια διαμάντια και έμειναν οι μετριοτητες του Σπαθαρη? Ειναι τραγικο!!! Τραγικο πραγματικα! Πρεπει καποιος να το πει ρε γαμωτο! Ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ!!! Το μονο καλο ειναι οτι εμεινε το "Και μιλαει και λαλαει" που η ΕΡΤ θυμηθηκε να το βαλει σε επαναληψη μετα απο 14 χρόνια! Οι άνθρωποι εκει στην ΕΡΤ παίζει να είναι τελείως καμμένοι, πρεπει να παίρνουν ναρκωτικά! Τελειως για τα μπάζα μιλάμε! Τι αλλο να πω μετα? Για τη σειρα "Καραγκιοζης" του 1989 1990? Αλλη απίστευτα μαγική εκπομπη για το θεατρο σκιων! Η εκπομη ηταν περιπου σα τα "Κολλητηρια" αλλα περισσοτερο αναβαθμισμενη.. Μετα ειχαμε το "Και μιλαει και λαλαει" οπου εκει ειχα παθει τρελή πλακα με τις φιγούρες και τα σκηνικά του Πάνου Καπετανίδη! Ηταν ο,τι καλυτερο ειχα δει ποτε μου σε εργαλεία! Θυμηθείτε το σκηνικό της παράγκας με το βουνό κολλημένο απο πισω και τα σπίτια που ειχε στο εργο "Ο Καραγκιοζης φούρναρης!". Για να μη κουρασω, θελω να πω οτι οι παραγωγες οπως το "Και μιλαει και λαλαει" αλλα και περισσοτερο το "Χρόνια συντροφιά με τον Καραγκιόζη" ηταν παραγωγες που παρουσιαζαν το θεατρο σκιων σε ολη τη λαμπροτητα και το μεγαλειο του χωρις να κανουν "εκπτώσεις" σε ρεπερτόριο και αρχοντιά εργαλείων! Σε κουβεντα που ειχα με διαφορα ατομα δεν ηξεραν καν οτι υπαρχουν ηρωικα εργα στο θεατρο σκιων! Ο Σπυροπουλος καποτε επαιζε στην ΕΡΤ μεσα σε 6 επεισοδια εργάρες οπως "Ο Κατσαντώνης" και "Ο Αθανάσιος Διάκος".. Τι να λεμε τωρα? Ο μεσος Έλληνας νομιζει οτι το θεατρο σκιων ειναι το "Ωπα ωπα γεια σου μπαμπάκο" και το "Θα φαμε θα πιουμε και νηστικοι θα κοιμηθουμε".. Με τη συνεχη προβολη των παραγωγων του Σπαθαρη δεν εμαθε το νεο κοινο οτι θα επρεπε να μαθει για το Καραγκιοζη.. Εχει γινει μέγα σφάλμα εδω.. και φταινε πολλοι γι'αυτο.. Αν θελει καποιος να δει τι πραγματικα εστί "Ελληνικο λαικο θεατρο σκιων" θα πρεπει να δει εργα απο σειρες οπως "Χρόνια συντροφια με τον Καραγκιοζη" "Κολλητήρια" "Και μιλάει και λαλάει" και "Καραγκιόζης".. Κι επιτελους να αρχισουν να βγαινουν στο φως παραστασεις απο το πραγματικά εξαίσιο Γιώργο Χαρίδημο! Φτάνει πια τα ιδια και τα ιδια! Ας κανουμε κι εμεις κατι ρε παιδια! Φωναχτε λιγο παραπανω!
    Έλληνας
    Έλληνας


    Αριθμός μηνυμάτων : 21
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2011
    Ηλικία : 49
    Τόπος : Ελλάδα

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Έλληνας Κυρ Νοε 13, 2011 2:38 pm

    Φίλε μου Ιωάννη συμφωνώ μαζί σου α π ό λ υ τ α!!!
    Αλλά στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις κοπανίσου...
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Γιάννης Κυρ Νοε 13, 2011 3:15 pm

    Παίδες, συμφωνώ κι εγώ απολύτως. Όταν όμως η απάντηση είναι ψυχρή και αφοριστική, «δεν υπάρχουν πλέον», τι μπορείς να κάνεις; Ιωάννη, δες σε λίγο για PM.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Νοε 13, 2011 8:03 pm

    Αγαπητοι φιλοι μου να ξερετε οτι αυτα τα λεω με σεβασμο προς σε εσας που αγαπω και εκτιμω αλλα και γενικα στο κοσμο εκει εξω που εχει τα ιδια ερωτηματα και σκέψεις! Μη με παρεξηγειτε δηλαδη.. (Θα επανέλθω!)
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    akousate akousate !!! Empty Απ: akousate akousate !!!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Δευ Νοε 21, 2011 12:23 pm

    Γενικα το θεμα ειναι οτι ας παιζεται Καραγκιοζης κι ας ειναι οι παραγωγες του Σπαθάρη... Το παιδικο προγραμμα της δεκαετιας του '80 και των αρχων του '90 μεγαλωσε με Καραγκιοζη, Φρουτοπία, του κουτιού τα παραμύθια, μαριονετες του Λάκη Αποστολίδη, εκπαιδευτικες εκπομπες με χειροτεχνιες οπου μεγαλωσαν παιδια αλλα και...ενηλικες με χιουμορ ανατρεπτικο και ευρηματικό.. ειναι έγκλημα που τα σημερινά παιδιά μεγαλώνουν με εναν "φιόγκο" (για να μη πω χειροτερη λεξη σε ..άκας) που τον λενε σφουγκαράκη ή Μπεν τεν η δε ξερω εγω τι αλλο, η με τα μικρομεγαλα ζουζουνια του Άλτερ (σκουπίδι του βίντεο..) η με εκπομπες και "ηρωες" για ΗΛΙΘΙΟΥΣ η για παιδια που τα θεωρουν χαζοβιόλικα..
    Χεχε.. Very Happy μου φαινεται κατι πρεπει να γινει.. πρεπει να κυνηγησουμε τους υπευθηνους και να τους σαπίσουμε στις φάπες!!! ΡΕ ΞΥΛΟ ΛΕΜΕ!!!! Στο νοσοκομειο!!!! Οχι αστεια!! Να τους πατήσουμε κάτω!
    avatar
    παρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 214
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : σφακια

    akousate akousate !!! Empty ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥς ΕΣΧΟς

    Δημοσίευση από παρης Τρι Νοε 26, 2013 10:04 pm

    Τωρα που εκλεισε η ΕΡΤ το αρχειο το εχει η δτ. Δε νομιζω να ξαναβρομε κατι  απο τα διεγραμμενα. Παντως οι τεχνικοι της ερτ τα εχουν αυτα 100%. Ενας γνωστος μου δουλευε στην ερτ θα το κοιταξω το θεματακι μηπως και μπορεσω να βρω τα διαμαντια γιατι αυτα τα πληρωσαμε εμεις ποιο ειναι αυτοι να τα διαγραφουν. Επισης ο Κ. ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟς οταν αγορασε την σειρα θα επρεπε να αφησει ενα αντιγραφο τουλαχιστον στην τηλεοραση ηιατι αμα αγοραζαν ολοι τις παραγωγες, ταινιες,σειρες κ.ο.κ δε θα  εδειχναν τιποτε αλλο εκτος απο δελτια ειδησεων, καιρο, ποδοσφαιρο , αθλητικα κ.τ.λ. Παντως θα κοιταξω μεσω του γνωστου μου μηπως και μεσω των τεχνικων γινει κατι γιατι ειναι πραγματτικο ξεφτιλισμα βρε παιδια τωρα. Ξερετε γιατι ολοι τωρα λενε (ο σπαθαρης ηταν ο καλυτεροσ καραγκιοζοπαικτης και σε αυτον αξιζουν ολλα); Λοιπον δε φταινε αυοι. Εαν η ΕΡΤ εβαζε αυτες τις χρυσες παραγωγες κατι θα γινοταν. εΓΩ ΠΟΥ δεν τις προλαβα ομως το εψαξα το θεματακι απο εκει που νομιζα οτι μπροσ στο σπαθαρη δεν υπαρχει κανεις τωρα ξερω τα μεγαλλα ονοματα π.χ.(βαγγος,αντωναρος,μιχοπουλος,μολλας και γιος, μιχοπουλος, θεοδοροπουλος,ορεστης,αντωναρος,χαριδημος γιωργος και χρηστος, μανθος,γιανναρος,λεντερης,σπυροπουλος)κ.α.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Απρ 28, 2024 7:38 am