ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


+7
kelekelekele84
gio
Τάσος Γεωργίου
Nικόλας
BARBOS
Ιωάννης
george plessas
11 απαντήσεις

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    BARBOS
    BARBOS


    Αριθμός μηνυμάτων : 109
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2009
    Ηλικία : 33
    Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από BARBOS Πεμ Ιουν 09, 2011 11:11 pm

    george plessas έγραψε:καπεταν απεθαντος φιγουρα διωρθομενη κ κατασκευασμενη απο τον
    Φ. Πλεσσα βασισμενη σε σχεδιο αγκυρας το υψος της συγκςκριμενης φιγουρας ειναι 1.08cm!

    ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΥΠΕΡΟΧΗΣ ΦΙΓΟΥΡΑΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΤΟΥ Φ. ΠΛΕΣΣΑ...ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ TOPIC ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΖΕΛΑΤΙΝΑ, ΕΝΝΟΕΙΣ PVC ΤΟΥ 1 ΧΙΛΙΟΣΤΟΥ ΠΑΧΟΥΣ Η' Κ 1,5 M.M ΤΡΙΜΕΝΟ ΜΕ ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟ 100ΑΡΙ??? ) ΒΑΜΜΕΝΕΣ ΜΕ ΑΝΕΛΙΝΕΣ Η' ΜΕ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟΥΣ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑΤΟΣ?? ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΥΨΟΣ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΤΟΥ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΕΔΩ... Smile
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Ιουν 11, 2011 3:26 am

    Επειδη βλεπω πως ολα τα εργαλεια του Χ.Καλπουζανη ειναι Πλεσσέϊκα αποφασισα να ανεβασω εδω αυτο το βιντεο απο παρασταση του Χρηστου Καλπουζανη να δειτε και ολοι..

    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Σαβ Ιουν 11, 2011 7:32 pm

    καλησπερα παιδια, Βarbo η ζελατινα που σου ειχα πει ειναι το πλαστικο που ανεκαθεν χρησιμοποιουσαν οσοι ζωγραφιζαν κ εμεις την μαθαμε σαν ζελατινα που αρχικα το παχος ηταν συνηθως 0,6 η 0,8 κ μετεπειτα εγινε 1,00 κ 1,5mm ειναι τελειως διαφορετικο υλικο απο το pvc βγαινει σε πλακες (φυλλα) που ειναι 3,00μ επι 1,20μ κ κοστιζει αρκετα η καθε πλακα περιπου στα 50Ε επειτα η διαδικασια ειναι γνωστη αφου σκιτσαρεις κ κοψεις τριβεις τις επειφανειες με γιαλοχαρτο η σμυρνοχαρτο συνηθως 80αρι η 100αρι τωρα συγκεκριμενα οι πλεσσαιοι ζωγραφιζουν αυστηρα μονο με ανεληνες!
    του πατερα μου του αρεσαν παντα οι μεγαλες φιγουρες κ γιαυτο ο μεσος ορος του υψους πλεον σε ολες τις φιγουρες ειναι αρκετα καλος!
    προλογος, κοριτσια, γεροι, νεαροι, μπεηδες ειναι απο 65εκ εως 80 κ πασαδες καπετανεους απο 80εκ εως 1.10μ!
    Ιωαννη ο Καλπουζανης εχει οντως πολλες φιγουρες απο τον αδερφο μου κ καλα εκανες κ ανεβασες το βιντεακι οτι ανεβαινει ειναι θετικο πιστευω!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Ιουν 11, 2011 7:47 pm

    Παρα πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες για τις φιγουρες! Πασαδες και καπεταναιοι μεχρι 1,10 ε? θηρια οχι αστεια! αυτα ειναι!! Very Happy Γιωργο απο Χ.Καλπουζανη μονο αυτο το βιντεο βρηκα, τιποτε αλλο..
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Σαβ Ιουν 11, 2011 7:52 pm

    δεν πρεπει να υπαρχουν κ πολλα φιλε οπως κ απο τον αδερφο μου λιγα εχω προ το παρον το παλευω να σας ανεβασω ενα αποσπασμα απο τον απανχονισμο του γρηγοριου του Ε που ειχα τραβηξει με την ψηφιακη περισυ στην κουρουτα ερασιτεχνικο τελειως βεβαια αλλα θατο ανεβασω να παρετε γευση απο Φ. Πλεσσα!
    BARBOS
    BARBOS


    Αριθμός μηνυμάτων : 109
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2009
    Ηλικία : 33
    Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από BARBOS Σαβ Ιουν 11, 2011 8:42 pm

    george plessas έγραψε:Βarbo η ζελατινα που σου ειχα πει ειναι το πλαστικο που ανεκαθεν χρησιμοποιουσαν οσοι ζωγραφιζαν κ εμεις την μαθαμε σαν ζελατινα που αρχικα το παχος ηταν συνηθως 0,6 η 0,8 κ μετεπειτα εγινε 1,00 κ 1,5mm ειναι τελειως διαφορετικο υλικο απο το pvc βγαινει σε πλακες (φυλλα) που ειναι 3,00μ επι 1,20μ κ κοστιζει αρκετα η καθε πλακα περιπου στα 50Ε

    ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ..ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΟΝΟ PVC ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΡΟΠΥΛΕΝΙΟ (ΤΑΠΕΡ ΕΩΣ ΚΑΙ 2 ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΠΑΧΟΣ) ΕΙΧΑ ΥΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΝ ΘΕΣ ΜΟΥ ΛΕΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ Η' ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΊΛΩ ?? ΓΙΑΤΙ ΔΙΧΝΕΙ ΦΟΒΕΡΗ Η ΥΦΗ ΤΟΥ Η' ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ....

    ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ 2 ΗΤΑΝ ΤΑ ΣΤΕΚΙΑ ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ: http://www.duroflex.gr/

    http://www.lilas.gr/Catalog-%CE%A6%CE%A5%CE%9B%CE%9B%CE%91-PVC_7.aspx
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Σαβ Ιουν 11, 2011 8:49 pm

    φιλε εμεις το προμηθευομαστεαπο μια αποθηκη πλαστικων αν θυμαμαι σωστα ειναι στον πειραια καπου πισω απο το χωρο που γινεται ενα παζαρι καθε κυριακη νομιζω λεγεται Σπακουρης μυκαλης 29 ειναι η διευθυνση!
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Σαβ Ιουν 11, 2011 8:55 pm

    εκανα μια προσπαθει να ανεβασω ενα αποσπασμα απο τον απανχονισμο του γρηγοριου του Ε απο τον Φ. Πλεσσα οποιος φιλος το κατεβασει κ ειναι οκ ας ενημερωσει!



    http://www.mediafire.com/?t69671cq8dc85kx
    BARBOS
    BARBOS


    Αριθμός μηνυμάτων : 109
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2009
    Ηλικία : 33
    Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από BARBOS Σαβ Ιουν 11, 2011 9:54 pm

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΣΠΕΥΣΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΛΑΣΤΙΚΟ....ΦΟΒΕΡΟ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ, ΚΑΙ ΘΡΥΛΙΚΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ ΤΩΝ ΦΙΓΟΥΡΩΝ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ...ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΦΟΤΟ ΤΟΝ ΑΡΑΠΗ Η' ΤΟΥΣ ΠΑΣΑΔΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΤΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ Smile
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Τετ Ιουν 15, 2011 6:55 pm

    Αποκομμα απο την εφημεριδα πελοποννησο.

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 0013fy




    εισητηριο απο θεατρο ΑΠΟΛΛΩΝ.ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 0028tm



    Εισητηριο απο θεατρο ΡΕΚΟΡ.
    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 0030w




    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Κυρ Ιουν 19, 2011 9:14 pm

    ΠΑΣΑΣ ΣΧΕΔΙΟ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ Φ.ΠΛΕΣΣΑ.



    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Dsc00667r

    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Ιουν 19, 2011 10:13 pm

    'Αψογος ο Πασάς! Μου αρεσει παρα πολυ! Ειναι το ιδιο τακιμι με τον αλλο Πασα με τα ασπρα γενια και την ιδια μπερτα αν καταλαβα καλα.. Συγχαρητηρια αγαπητε Γιωργο! Απο τη πλευρα μου σ'ευχαριστω θερμα για το ανεβασμα της φιγουρας! Απο βασιλια βουνων εχεις τιποτα?
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Δευ Ιουν 20, 2011 8:01 pm

    οταν λες απο βασιλια των βουνων φιλε Ιωαννη τι εννοεις!
    Μια γνωστη φιγουρα πασα του Αβρααμ σε διασκευη κ ζωγραφικη Φ Πλεσσα!

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Dsc01016dy

    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Δευ Ιουν 20, 2011 8:18 pm

    Ο Πασας που ανεβασες ειναι απο τους πιο αγαπημενους μου σαν σχεδιο! Αν και τον προτιμω στην εκδοχη με τα μαυρα μαλλια.. Νομιζω οτι ο βασιλιας των βουνων ειναι συγκεκριμενη φιγουρα και οχι καποιος τυχαιος καπετανιος! Εχω δει και εχω διαβασει οτι στο μπρατσο του επανω εχει ενα σημαδι.. κατι τετοιο.. παντως μιας και λεμε για βασιλια των βουνων μου ειχε εμπιστευθει ενας φιλος μου Καραγκιοζοπαικτης ενα dvd που εχει μεσα την εν λογω παρασταση με το βασιλια των βουνων (και επισης το εργο "Ο αετος του Ολυμπου") απο Φωτη Πλεσσα στο καμπινγκ της Κουρουτας και οφειλω να ομολογησω οτι εχω παθει..Πλεσσομανία! για πρωτη φορα ειχα την ευκαιρια να δω το παιξιμο του κ.Φωτη Πλεσσα εννοοωντας οτι εκει ειναι σε πληρη ελευθερια (οχι οπως στο και μιλαει και λαλαει που ειναι μονο 30 λεπτα η παρασταση, γιατι στη περιπτωση της Κουρουτας ειναι πανω απο 45 λεπτα..) και εχω κυριολεκτικα λατρεψει και αφομοιωσει αρκετες απο τις ατακες που λεει ο κ.Πλεσσας κατα τη διαρκεια της παραστασης οπως το "μπραβ'ωραια ωραια μπραβο και κοντρα μπραβ'ωραια" που λεει στην αρχη ο Καραγκιοζης, το "μουρλο εισαι ρε" που σαν εκφραση το λεει αρκετα συχνα στη παρασταση,και το "αλλα?" που το λεει ο Καραγκιοζης με ενα πολυ χαρακτηριστικο τροπο οταν εχει απορια για κατι.. μου αρεσει παρα πολυ και την φευγατη και αποτομη κινηση που κανει στο Καραγκιοζη, οταν μιλαει..επισης διεκρινα εξαιρετικα πλουσιο και μεστο λογο καθ'ολη τη διαρκεια του εργου.. εχω μεινει με τις καλυτερες εντυπωσεις και εχω βαλει στοχο να κατεβω τον Αυγουστο στη Κουρουτα να δω επιτελους απο κοντα παρασταση του κ.Πλεσσα. Οσο για τον αετο του Ολυμπου ειναι ενα εργο που το εχω αγαπησει παρα πολυ και παλευω να το μαθω.. με εχει συγκινησει παρα πολυ! Ιδιαιτερα οταν κατεβαινει ο καπεταν-Ανδρονικος απο τον Ολυμπο και συναντα μετα απο 10 χρονια την αδερφη του την Ελενη οταν μαθαινει οτι θα τη παντρεψει με το ζορι ο πατριος της με το βεζυροπουλο..
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Δευ Ιουν 20, 2011 8:46 pm

    Ιωαννη εν πρωτης ελπιζω να καταφερεις να κατεβεις κ ειμαι σιγουρος οτι θα μαθεις αρκετα κ θα δεις αρκετα απο τον φωτη κ απο τον χρηστο κ οχι μονο.
    ειναι πολλα τα νεα παιδια που ηρθαν σπιτι μας κ ο πατερας μου τους αντιμετωπησε ως συναδελφους αλλαξε αποψεις μαζι τους τους αφηγηθηκε ιστοριες κ γεγονοτα απο παλιους καραγκιοζοπαικτες τους συμβουλευσε τους εδειξε τα εργαλεια του κ το υλικο του, αλλα παιδια εχουν ακομα κ σημερα την ευγενια οταν καταβαινουν στα μερη μας να τηλεφωνουν στον φωτη κ αλλα καβαλησαν το καλαμι κ το κακολογησαν εγω σε αυτους τους καλλιτεχνες εχω να αφιερωσω εναν στιχο <αν τους αντεξει το σχοινι θα φανει στο χειροκροτημα> ολο αυτο το λεω για τον εξης απλουστατο λογο ολοι περιμενουμε να γινει καποιο θαυμα κ ο καραγκιοζης να παρει την θεση που του αξιζει στην Ελλαδα μα πως θα γινει αυτο οταν νεοι κ παλιοι καραγκιοζοπαικτες κοιτανε να φαγοθουν κ να κρυβουν το καθετι που εχει σχεση με το θεατρο σκιων.
    ο φωτης εχει μια σταθερη πορεια εδω μια τριακονταετια κ αυτο γιατι παντα υπηρετει την τεχνη του κ τους θεατες του κ παντα κοιταει κατω κ δεν καβαλησε κανενα καλαμι γιαυτο κ εγω σαν γιος του δινω οτι δινω για κανει καποιος μια αρχη κ να βγει ο καραγκιοζης απο τα μπαουλα που ειναι κλειδωμενος!!!
    οσο για την παρασταση φιλε Ιωαννη ειναι κ η δικη μου αγαπημενη γιατι τα μυνηματα της ειναι πραγματικα κ αληθινα για οσους καταλαβαινουν η παραστασεις του φωτη στη κουρουτα διαρκουν κατα μεσο ορο 1 ωρα κ45 λεπτα
    κ οι ατακες πολλες πιστεψε με!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τρι Ιουν 21, 2011 1:23 am

    Ναι αμε βεβαιως και θα κατεβω, ετυχε να περασω χθες απο τα ΚΤΕΛ Κηφισου και στα εκδοτηρια προς Καμπο-Αμαλιαδα μου ειπαν οτι το εισητηριο ειναι 25 ευρω και κατι, ενω η διαρκεια του ταξιδιου ειναι γυρω στις 4 ωρες.. τελος παντων.. για το αλλο θεμα τωρα.. εγω κυριολεκτικα τρελαινομαι απο χαρα οταν γνωριζω απο κοντα τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες του θεατρου σκιων, τους αγαπημενους μου Καραγκιοζοπαικτες δηλαδη, ευτυχως απο χρονια παρακολουθω τον Θαναση Σπυροπουλο και τον εχω δει και απο κοντα αμετρητες φορες λογω και του οτι ειναι στην Αθηνα, ο αλλος αγαπημενος μου ο Λεντερης δυστυχως δε ζει και δε προκειται να τον δω ποτε, ουτε και ο Αντωναρος, οποτε το να δω το Φωτη Πλεσσα ειναι για μενα ενα απο τα ονειρα ζωης για να σου δωσω να καταλαβεις.. εμενα η γνωμη μου φιλτατε Γιωργο ειναι οτι πλεον οταν στο κλαδο της τεχνης του θεατρου σκιων υπαρχει διασπαση μεταξυ των συναδελφων και ιδιαιτερα στην εποχη μας, μονο κακο μπορει να κανει αυτο.. καλο θα ειναι να αφησουν καποιοι τους εγωισμους και να ειναι ενωμενοι σαν μια γροθια.. αλλωστε πιστευω πως οι περισσοτεροι ειναι αγαπημενοι μεταξυ τους και οι υπολοιποι που κρατουν αρνητικη σταση αποτελουν τη μειοψηφια.. πολυ λιγοι, ελαχιστοι θα ελεγα μπορουν να εχουν εκ βαθεων αγνη καλοσυνη ο ενας προς τον αλλο και να χαιρονται μοιραζοντας και ανταλασσοντσας τις αποψεις τους πανω στη τεχνη που λατρεψαμε, το ελληνικο θεατρο σκιων. Ειμαστε εδω λοιπον, και εγω και ολοι, μιλαμε στο φορουμ, λεμε αυτα τα υπεροχα πραγματα, ο καθενας ο,τι μπορει προσφερει οπως κι εσυ και ειναι προς τιμην σου αυτο, ενω απο κει και περα οπως λεω παντα "ολοι κρινομαστε".. ο καθενας μπορει να πει τη κακία και τη χαζομαρα του αλλα οσοι εχουν τη γλωσσα για οπλο συνηθως εχουν τα ποδια για αμυνα.. οι μακριες γλωσσες συνηθως κατοικουν σε αδεια κεφαλια χωρις μυαλο μεσα τους.. το dvd που εχω με το "Βασιλια των βουνων" και το "Ο αετος του Ολυμπου" ειναι χωρισμενα σε 2 δισκακια dvd που το καθενα περισχει απο μισο εργο για την εκαστοτε παρασυαση. Δηλαδη στο πρωτο dvd εχει τη μιση παρασταση απο το βασιλια των βουνων και μολις σταματαει στο μισο ξεκιναει η μεση του εργου "Ο αετος του Ολυμπου" ενω στο 2ρο dvd ξεκιναει με το φιναλε του βασιλια των βουνων και την αρχη του αετου.. παντως ο "Αετος του Ολυμπου" εχει και αρκετο γελιο (οπως με το ποδαροφιλημα, ο διαλογος του Καραγκιοζη με τον Ιταλο, ο Καραγκιοζης που στεκεται φοβισμενος μπροστα στο καπεταν-Ανδρονικο και τον αποκαλει χειρουργο) και φυσικα συγκλονιστικες δραματικες στιγμες οπως ο διαλογος του καπεταν-Ανδρονικου με το πατριο (εκει που του λεει αυστηρα ο καπετανιος "σηκω το κεφαλι σου οταν σου μιλαω" η εκει που του λεει να παει στο ψηλοτερο βουνο και να πεσει στο θεορατο γκρεμο κι ο γερος φευγει τραγικα ντροπιασμενος) Θα ασχοληθω με τις ατακες του εργου σε επομενο μηνυμα!
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Σαβ Ιουν 25, 2011 2:34 pm

    διαφημηστικη ρεκλαμα του Φ. Πλεσσα που συνηθιζει να πλαισιωνει τον μπερντε του δεξια κ αριστερα!

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Dsc00373n




    κ ακομα ενας μπερντες του Πλεσσα που τον χρησιμοποιει στις παραστασεις του στα σχολεια!


    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Dsc00357n

    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από gio Σαβ Ιουν 25, 2011 7:18 pm

    τα σκηνικα ειναι ζωγραφισμενα πανω στο πανι ;
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Δευ Ιουλ 04, 2011 8:37 pm

    τα συγκεκριμενα σκηνικα ειναι σε πανι οπως κ τα περισσοτερα!

    μια φιγουρα σχεδιο του Βασιλαρου
    επεξεργασμενη κ ζωγραφισμενη απο τον Φ. Πλεσσα δινοντας στοιχεια της τεχνης του!ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Dsc01173l

    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Πεμ Ιουλ 14, 2011 8:14 pm

    υπασπιστης σχεδιο κ ζωγραφικη Φ. Πλεσσα!


    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Dsc01139ka

    avatar
    kelekelekele84


    Αριθμός μηνυμάτων : 67
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2009
    Τόπος : Thessaloniki

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από kelekelekele84 Πεμ Ιουλ 14, 2011 10:01 pm

    Foveros...!!!!!!!!!!!!!!!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Παρ Ιουλ 22, 2011 12:03 am

    Μηπως εχεις Γιωργο τιποτα απο Κοπρίτη η Μιρικόγκο? Επισης ηθελα να πω οτι στο λοφο του Στρεφη ειδα καποια απο τα εργαλεια του Μιχαλη Ταυλατου απο το χερι του Φωτη Πλέσσα, και αυτο που μου εκανε σοκαριστική εντύπωση ηταν η φιγουρα του φαντάσματος του σαραγιού. Προκειται για φιγούρα η οποια ειναι αρκετα τρομακτικη σε στυλ gothic-γκροτέσκ.. Η κουκούλα του φαντάσματος αν αφαιρεθει αποκαλυπτει το προσωπο ενος βεζυροπουλου με κλειστα ματια (επειδη του τη βγαζουν απο το προσωπο ενω εχει πεθανει επειτα απο μαχη με το καπετανιο) Αυτο που μου εκανε περισσοτερο εντυπωση ομως ηταν το σπαθι που κρατουσε το φαντασμα, στο οποιο επανω ηταν γραμμενα κατι Τούρκικα γράμματα απο την εποχη του Ισλάμ. Μου ειπε ο βοηθος του Μιχαλη Ταυλατου οτι τα γραμματα αυτα που φερει το σπαθι του φαντασματος σημαινουν "Ο Αλλάχ είναι μεγάλος".. Σοκαριστικα πραγματα!
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Παρ Ιουλ 22, 2011 9:42 pm

    Ιωαννη θα σου ανεβασω αυτο που ζητησες συντομα! Οσον αφορα για τον μιχαλη εχει αγορασει αρκετα εργαλεια απο τον πατερα μου κ τον αδερφο κατα παραγγελια οσο για την συγκεκριμενη φιγουρα δεν νομιζω να εχει γραψει ο Φωτης τουρκικα στο σπαθι ειμαι σιγουρος για αυτο!
    george plessas
    george plessas


    Αριθμός μηνυμάτων : 196
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2011
    Ηλικία : 40
    Τόπος : ΑΜΑΛΙΑΔΑ

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από george plessas Παρ Ιουλ 22, 2011 9:43 pm

    φιλε kele ευχαριστω για το σχολειο κ κατι ακομα θοδωρης κελε!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΗ ΠΛΕΣΣΑ!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Παρ Ιουλ 22, 2011 11:17 pm

    george plessas έγραψε:Ιωαννη θα σου ανεβασω αυτο που ζητησες συντομα! Οσον αφορα για τον μιχαλη εχει αγορασει αρκετα εργαλεια απο τον πατερα μου κ τον αδερφο κατα παραγγελια οσο για την συγκεκριμενη φιγουρα δεν νομιζω να εχει γραψει ο Φωτης τουρκικα στο σπαθι ειμαι σιγουρος για αυτο!

    Ευχαριστω πολυ! Ξερεις μου λειπουν τα συγκεκριμενα σχεδια που ζητω παραπανω και σκεφτηκα αν μπορουσες να βοηθησεις! Παντως ναι, το σπαθι με τα τουρκικα δεν ειναι κατασκευη του κ.Φωτη αλλα του βοηθου του Μιχαλη Ταυλατου ο οποιος παλια εκανε αν θυμαμαι καλα και τατουαζ. Παντως αυτο το σπαθι το θελω! Θα κανω παραγγελια σε αυτο το παιδι να μου το φτιαξει γιατι θα παιξω το φαντασμα τον Αυγουστο!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μάης 03, 2024 1:37 am