ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


+3
Τάσος Γεωργίου
Ιωάννης
Γιάννης
7 απαντήσεις

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Γιάννης Σαβ Αυγ 01, 2009 5:20 pm

    Όπως διαβάζουμε και σε αυτό το μήνυμα του φίλου
    Νικολάου:
    Nικόλας έγραψε:Ο Διονύσης Λέντερης μεγάλωσε στην Πελοπόννησο. Γνώρισε τον Καραγκιόζη από τον Βασίλαρο και πήγε κοντά του, όπως και σε άλλους μάστορες της εποχής. Όμως μαστοράς του έγινε ο Αντώναρος. Ακολούθησε το παίξιμό του και έμαθε τα μυστικά της τέχνης. Ο Λέντερης είχε στήσει και το θεατράκι του στο Λουτράκι όπου από παλιά ήταν στέκι πολλών καραγκιοζοπαικτών. Εκεί ψυχαγωγούσε πολλούς θεατές όλο το καλοκαίρι με πλούσιο ρεπερτόριο παραστάσεων. Το 2000 έκανε μια σειρά παραστάσεων στο High TV όπου είχε παίξει 120 παραστάσεις απο τις οποίες προβλήθηκαν μόνο οι 80! Αγαπούσε πολύ τους νέους καραγκιοζοπαίκτες και τους βοηθούσε. Πέθανε το 2001.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Αυγ 01, 2009 5:35 pm

    Το δυσαρεστο ειναι πως ο άνθρωπος εφυγε απο τη ζωη εξαιτιας της επαρατης νοσου οπως και αρκετοι αλλοι Καραγκιοζοπαικτες οπως ο Σταματης Γενεράλης, ο Σωτηρης Τάγκαλος και ο Σπύρος και Θέμης Καράμπαλης. Αλλιως ολοι θα ηταν ακομη μαζι μας..
    avatar
    Τάσος Γεωργίου


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2009

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Τάσος Γεωργίου Παρ Σεπ 18, 2009 3:10 pm

    Καλησπέρα! Ο Διονύσης Λέντερης υπήρξε ένας από τους δασκάλους μου στη Τέχνη του Καραγκιόζη.Δεν μαθήτευσα πολύ καιρό κοντά του όμως επηρεάστηκα από το παιξιμό του και τις ''χαρισματικές'' του φωνές.Στο κανάλι high tv έκανε 2 κύκλους παραστάσεων.Η πρώτη περίοδος ήταν το ΄94-΄95 και η 2η το 2000.Στη 2η σειρά παραστάσεων είχα την τύχη να είμαι βοηθός του στις περισσότερες παραστάσεις.Οι παραστάσεις που μαγνητοσκοπήθηκαν και στις 2 περιόδους ήταν 120.Όλες οι παραστάσεις έχουν παιχτεί απο το κανάλι.
    Φιλικά!
    Τάσος Γεωργίου Καραγκιοζοπαίχτης
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Γιάννης Παρ Σεπ 18, 2009 4:40 pm

    Κ. Τάσο Γεωργίου, καλωσορίσατε στο forum! Είναι μεγάλη χαρά και τιμή για μας να έχουμε κοντά μας πρόσωπα σαν εσάς που διαπρέπουν στο χώρο. Αν έχετε τη διάθεση, θα χαρούμε να μας παρουσιάσετε και το δικό σας έργο, δείγμα του οποίου επίσης προβάλλεται καθημερινά από το High TV, όπως και εμπειρίες από τους σπουδαιότατους δασκάλους όπου κατά καιρούς μαθητεύσατε!

    Παρεμπιπτώντως, μας ενημερώσατε πως όλες οι παραστάσεις του Λέντερη έχουν προβληθεί από το κανάλι. Επειδή, δυστυχώς, δεν το πιάνουμε εδώ στη Βόρειο Ελλάδα και μόλις τον τελευταίο καιρό το έχω εντοπίσει μέσω Internet, γνωρίζετε μήπως αν εξακολουθεί να προβάλλεται ο 1ος κύκλος; Το ρωτώ διότι μέχρι τώρα, όποτε πετυχαίνω παραστάσεις του Λέντερη, γράφουν στους τίτλους χρονολογία 2000.
    avatar
    Τάσος Γεωργίου


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2009

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Τάσος Γεωργίου Παρ Σεπ 18, 2009 5:23 pm

    Καλώς σας βρήκα λοιπόν και χαίρομαι που επιτέλους έγινε κάτι πιο επίσημο για το Καραγκιόζη που μπορούν όλοι να καταθέσουν τις απόψεις τους!
    Οι πρώτες παραστάσεις του Λέντερη που γυρίστηκαν στο κανάλι τη περίοδο 1994-1995 προβλήθηκαν μέχρι το 2002.Οι παραστάσεις ήταν παραγωγή κάποιας εταιρείας Leon films η οποία είχε τα δικαιώματα και έδωσε τις παραστάσεις και στο Αθήνα tv από όπου μετά κυκλοφόρησαν σε dvd.Από το 2005 μέχρι σήμερα το κανάλι high tv παρουσιάζει καθημερινά τις δικές μου παραστάσεις,66 τον αριθμό, και τις παραστάσεις του Διονύση Λέντερη που γυρίστηκαν τη περίοδο 2000.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Γιάννης Παρ Σεπ 18, 2009 5:50 pm

    Επομένως, δηλαδή, να είμαστε σίγουροι πως αυτά που θα πετύχουμε στο κανάλι δεν πρόκειται να τα βρούμε σε DVD και το αντίστοφο, έτσι; Επομένως, όσοι συλλέκτες, έχετε το νου σας να παρακολουθείτε το κανάλι!
    avatar
    Τάσος Γεωργίου


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2009

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Τάσος Γεωργίου Παρ Σεπ 18, 2009 6:16 pm

    Το πιό σίγουρο είναι πως οπι παραστάσεις που υπάρχουν στο κανάλι δεν κυκλοφορούν στο εμπόριο..ακόμη..Απ'όσο γνωρίζω τους ανθρώπους στο κανάλι δεν θέλουν να εμποριοποιήσουν τις παραστάσεις.Υπάρχει όμως περίπτωση οι παραστάσεις που ήδη κυκλοφορούν απο την πρώτη περίοδο 94-95 να ξαναπαιχτουν από το κανάλι.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Παρ Σεπ 18, 2009 10:06 pm

    Η συγκίνηση και η χαρα μου δε περιγράφεται με λόγια... Κ.Γεωργίου καλωσορίσατε και απο μενα στο forum! Η χαρα ειναι απεριγραπτη πραγματικα! Σιγουρα στο μελλον θα εχουμε να μοιραστουμε πολλες αποψεις και ιστοριες γυρω απο τη τεχνη που τοσο αγαπησαμε. Σημερα το πρωϊ το καναλι high tv προβαλλε μια παρασταση απο το Σάκη Λέντερη (τη πετυχα προς το τελος, εδειχνε το Μπαρμπαγιωργο που ζητησε απο το Καραγκιοζη να του πουλησει ενα σπιτι στη τιμη των 5 λιρών και μετα απο λιγο ξυλο ο Καραγκιοζης του το πουλησε. Μολις ο Μπαρμπαγιωργος μπηκε στο σπιτι ο Χατζηαβατης σε συννενοηση με το Καραγκιοζη εβαλε μια τρομακτικη μασκα και φοβισε το Μπαρμπαγιωργο αναγκαζοντας τον να εγκαταληψει το σπιτι. Επειτα μετα τη "φαρσα" αυτη ο Χατζηαβατης βγηκε εξω και γελουσε μαζι με το Καραγκιοζη με το κατορθωμα που σκαρωσε στο Μπαρμπαγιωργο. Ομως καθως το εξιστορουσε παρουσιαζεται αποτομα ο Μπαρμπαγιωργος απο πισω και ακολουθησε απιστευτο ξυλο..) Μετα τη παρασταση το καναλι για να γεμισει το προγραμμα εβαλε ως συνηθως χαζομαρες με τηλεμαρκετινγκ και τραγουδια. Κατα το μεσημερι εβαλε και μια παρασταση δικη σας με ενα ξενοδοχειο που ειχε ο Καραγκιοζης. Θα ηθελα να σας παρακαλεσω αν θα μπορουσατε να ανεβασετε στο forum καποια φωτογραφια απο το Διονυση Λέντερη, αν εφοσον ειναι αυτο εφικτο. Προκειται για εναν απο τους πιο αγαπημενους μου Καραγκιοζοπαικτες μετα το Βαγγο Κορφιάτη. Ηθελα πολυ να τον γνωρισω και θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για εκεινον. Τωρα οσο για τη Leon film ειχα παει στα γραφεια της που στεγαζονται στην οδο Ακαδημιας και ειχα δει απο κοντα τον παραγωγο Γιάννη Λεοντσίνη που εκανε της παραστασεις του κ.Λέντερη. Το μονο που μου ειπε ηταν πως τα dvd "σκιζουν" στο εμπόριο και οτι αν καποιος τα αγορασει απο εκει τα παιρνει στα 10 ευρω αντι των 13 που πωλουνται στα καταστηματα. Παντως οι παραστασεις που εκανε το 2000 ειναι καλυτερες απο εκεινες που εκανε το 94-95 για λογαριασμο της Leon film. Αυτα προς το παρων απο μενα.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Γιάννης Σαβ Σεπ 19, 2009 2:20 am

    Επειδή έτυχε να μεταδίδει μέσω Internet, είδα κι εγώ την παράσταση. Ήταν «το στοιχειωμένο σπίτι». Μου κέντρισε, όμως, την προσοχή αυτό που είπατε για τη μεσημεριανή παράσταση. Κοίταξα στο πρόγραμμα του σταθμού και δεν είδα να προβλέπεται κάτι τέτοιο. Βάζει κι άλλες φορές ο σταθμός τέτοιες παραστάσεις και, αν ναι, τι ώρα περίπου;
    avatar
    Τάσος Γεωργίου


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2009

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Τάσος Γεωργίου Σαβ Σεπ 19, 2009 3:15 am

    Καλησπέρα! Την περίοδο που έκανα τα γυρίσματα είχαν ένα ''στάνταρ'' πρόγραμμα που έβαζαν τις παραστάσεις το οποίο τήρησαν για αρκετό καιρο.Τον τελευταίο 1 χρόνο το μόνο που ισχύει απο το προγραμμά τους είναι το 7.00 π.μ. Κατά τη διάρκεια της ημέρας βάζουν αλλά εκτος προγράμματος.Έχω πετύχει και στις 8 το βράδυ αλλα και στις 3 τη νύχτα...
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Γιάννης Δευ Σεπ 21, 2009 10:37 pm

    Παρεμπιπτώντως, μιας και μιλάμε για τον Λέντερη, πότε περίπου είναι γεννηθείς; Δηλαδή, στις παραστάσεις του πόσο περίπου ήτανε;
    avatar
    Τάσος Γεωργίου


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2009

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Τάσος Γεωργίου Παρ Σεπ 25, 2009 3:13 pm

    Καλησπέρα παιδιά! Ο Διονύσης Λέντερης γεννήθηκε στο Βαρθολομιό Ηλείας,το πιό πιθανό το 1936.Έφυγε από κοντά μας την Μεγάλη Δευτέρα του 2001 και κηδεύτηκε στο νεκροταφείο Περιστερίου.
    avatar
    Τάσος Γεωργίου


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2009

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Τάσος Γεωργίου Παρ Σεπ 25, 2009 3:14 pm

    Ηταν 65 χρονών
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Δευ Σεπ 28, 2009 11:48 pm

    Μαλιστα.. Θα σας παρακαλουσα παντως για ακομη μια φορα να δημοσιευατε αν μπορουσατε μια φωτογραφια του. Τωρα θα ηθελα να σας παρουσιασω ενα σχεδιο που εκανα πριν λιγες μερες, προσπαθησα να φτιαξω τη φιγουρα του Καραγκιοζη του Λέντερη. Πιστευω πως το αποτελεσμα ηταν ικανοποιητικο.. Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας.



    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Bp86m56pyb29j2objkls
    To αρχικό σχέδιο.



    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ 5n9jhfqifawuj6jksic1
    Ολοκληρωμένο και έγχρωμο.
    avatar
    Τάσος Γεωργίου


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2009

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Τάσος Γεωργίου Πεμ Οκτ 08, 2009 4:46 pm

    Καλησπέρα σε όλους.Ψάχνω εδώ και μέρες να δω πώς μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες και γενικά πράγματα χρήσιμα για το φόρουμ και για τους νέους Καραγκιοζοπαίχτες.
    Αν θέλετε εποικηνωνήστε μαζί μου στο theatro_skiwn@yahoo.gr προκειμλενου να σας αποστείλω πράγματα τα οποία οι γνώστες μπορούν να ανεβάσουν.
    (Γράφω σε αυτή την ενότητα λόγω του αιτη΄ματος του μέλους Ιωάννης για την φωτογραφία του Διονύση Λεντερη)
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Οκτ 21, 2009 3:02 am

    Κατ' αρχήν να σας ζητήσω συγγνώμη για την τόσο μεγάλη καθυστέρηση της απάντησης. Είδα πως οι παραπάνω φωτογραφίες που ανέβασε ο Ιωάννης δεν φαίνονται λόγω προβλήματος του server που ανέβηκαν και δε μου 'κοψε νωρίτερα να ψάξω για άλλον, οπότε περίμενα να αποκατασταθεί το πρόβλημα εκείνο...

    Λοιπόν, έγραψα μια απάντηση εδώ. Ελπίζω να την βρίσκετε κατατοπιστική. Σε αντίθετη περίπτωση, ζητήστε μου περισσότερες διευκρινίσεις στο θέμα εκείνο, ώστε να είναι εύκολα προσβάσιμες και στα υπόλοιπα μέλη.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Πεμ Ιαν 28, 2010 11:29 pm

    Δειτε μια φωτογραφια του Λέντερη πισω απο το μπερντέ!

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ 1999
    Διονύσης Λέντερης, Λουτράκι 1999
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Σαβ Μαρ 13, 2010 12:06 am

    Σαν ανθρωπος ο Λέντερης ήταν πολυ λαϊκός και κάπνιζε πολυ. (Μια μικρη ανανεωση πληροφοριων!) Επίσης ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις κατι για τη συζυγο του, Άννα Λέντερη.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Μαρ 14, 2010 12:07 am

    Παιδια βρηκα πληρες βιογραφικο του Διονύση Λέντερη απο το site karagkiozis.com! Μπορω να πω πως πραγματικα με συγκινησε! Ποσο λυπαμαι που δε τον γνωρισα!


    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ
    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ 79065248

    Γεννήθηκα στο Βαρθολομιό Ηλείας το 1936
    Πρωτοείδα Καραγκιόζη από τον μεγάλο Ντίνο Θεοδωρόπουλο σε ηλικία 8 χρονών.
    Στη σκηνή του Θεοδωρόπουλου προτομπήκα σε ηλικία 15 χρονών του οποίου χρημάτισα βοηθός ένα χρόνο.
    Σε μια περιοδεία με τον Θεοδωρόπουλο γνωρίστηκα με τον μεγαλύτερο Καραγκιοζοπαίκτη όλων των εποχών τον «Βασίλαρο», όπου εργάστηκα σαν βοηθός για δύο χρόνια.
    Η γνωριμία μου με τον Αντώναρο σε ηλικία 18 χρονών ήταν αποφασιστική αφού έγινα το δεξί του χέρι και τον ακολούθησα μέχρι που στα 22 μου χρόνια όπου αποφάσισα να φτιάξω δικό μου μπερντέ.
    Έκτοτε άρχισα την περιοδεία μου χωριό σε χωριό, πολιτεία σε πολιτεία, στα χνάρια των δασκάλων μου.
    Το 1973 σε τροχαίο ατύχημα έχασα το αριστερό μου πόδι, πράγμα που με σταμάτησε από την τέχνη που αγαπώ για πέντε χρόνια.
    Το 1978 αρχίζω, με περισσότερες δυσκολίες λόγω του κινητικού μου προβλήματος να ξαναπαίζω, σε πόλεις και σε χωριά, ψάχνοντας να βρω ένα μόνιμο χώρο ώστε να μην έχω πολλές μετακινήσεις.
    Ώσπου το 1991 ο δήμος Λουτρακίου - Περαχώρας με προσέλαβε να παίζω στο μόνιμο θεατράκι που ήθελε να δημιουργήσει στην Παραλία Λουτρακίου.
    Εκεί παίζω μέχρι σήμερα κάθε καλοκαίρι.
    Παράλληλα εργάστηκα και στην Τηλεόραση, στο ιδιωτικό Κανάλι HIGΗ TV, στην Ιδιωτική τηλεόραση Αλιβερίου, και στην ΕΤ-2.
    Είμαι ενεργό μέλος του Πανελλήνιου Σωματείου Θεάτρου Σκιών.

    Ο «Σάκης» κι απ' το "γυαλί" ακόμα, πείραζε και αναφερόταν στους φίλους και συναδέλφους του - ιδιαίτερα στους νέους που αγαπούσε πολύ. Έφυγε νωρίς, (το 2000) ενώ είχε τόσο γέλιο ακόμη να μας δώσει.


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ιωάννης στις Τετ Νοε 30, 2011 12:24 am, 1 φορά
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Γιάννης Τρι Μαρ 16, 2010 12:56 am

    Να επισημάνουμε πως η ανάρτηση αυτή προέρχεται από την ιστοσελίδα του προέδρου του Πανελληνίου Σωματείου Θεάτρου Σκιών κ. Πάνου Καπετανίδη και, συγκεκριμένα, από εδώ. Τον ευχαριστούμε θερμά για όλες αυτές τις πληροφορίες και καταγραφές προσωπικών εμπειριών και συνεντεύξεων που μας παραθέτει!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Πρόσθετες πληροφορίες μαζι με σπάνια φωτογραφία!

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Ιαν 05, 2011 5:06 am

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ 99905534
    Διονύσης Λέντερης
    Πιθανη χρονολογια ληψης της φωτογραφιας 1999-2000.


    Έργα του Διονύση Λέντερη

    Εκτός από σημαντικό μέρος του κλασσικού ρεπερτορίου, το οποίο ερμήνευε, ο Διονύσης έγραψε και δικά του έργα, μεταξύ άλλων η κωμωδία "Ο κορμός του δέντρου" και το έργο μυστηρίου "Ο ιπτάμενος καρχαρίας". Και τα δύο προαναφερόμενα έργα ερμηνεύτηκαν από τον ίδιο στο HIGH TV το 2000.

    Συνεργάτες και μαθητές

    Ο Διονύσης είχε συνήθως βοηθό την γυναίκα του, Άννα Λέντερη. Επίσης μαθήτευσαν κοντά του οι Τάσσος Γεωργίου (ο οποίος και τον διαδέχτηκε στο HIGH TV το 2006 και το 2010 στο Λουτράκι) και ο Τάσος Δουρμούσογλου.

    Τελος θα ηθελα να σας ποσταρω ενα αποσπασμα απο αναφορα της εφημεριδας του πανελληνιου σωματειου θεατρου σκιων το 2000, σχετικα
    με το νεο κυκλο παραστασεων του Λέντερη το ιδιο ετος στο High TV.

    Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΤΟΥ ΛΕΝΤΕΡΗ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

    Ο καραγκιοζοπαίχτης Διονύσης Λέντερης, που χρόνια τώρα ψυχαγωγεί το κοινό στο μόνιμο Δημοτικό Θέατρο Σκιών στο Λουτράκι κάθε καλοκαίρι, έχει μια πλούσια δραστηριότητα και στην τηλεόραση.
    Μέσα από τη συχνότητα του High Channel μια σειρά πενήντα παραστάσεων μεταδίδεται κάθε πρωΐ 7.00 - 8.00.
    Ο άξιος καλλιτέχνης παρουσιάζει παλαιά έργα όπως: "Ο μαύρος ξιφομάχος","Ο Καπετάν Γαρέφης" "O Καραγκιόζης και ο διάβολος κουμπάροι" "Λησταρχοι Χατζηλιακαίοι" και "Θησέας και Μινώταυρος".
    Εμπλουτίζει όμως το ρεπερτόριο του και με καινούργιες παραστάσεις δικές του και συναδέλφων του που δημιουργούνται ειδικά για αυτή την τηλεοπτική σειρά.
    Αυτός ο κύκλος παραστάσεων είναι ο δεύτερος
    που παρουσιάζεται από το Διονύση Λέντερη στην τηλεόραση.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Αυγ 24, 2011 1:19 pm

    Αληθευει οτι ο Λέντερης κατα τη διαρκεια της παραστασης επινε μίλκ-σέϊκ για να εχει καλυτερο γρέζι στη φωνή?
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ορφέας Τετ Αυγ 24, 2011 2:42 pm

    Όλοι πρέπει να έχουν ακουστά τα ουζάκια που έπινε ο Μάνθος αλλά όχι και μιλκσέικ!!!!!
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Τετ Αυγ 24, 2011 3:19 pm

    Για τα ουζακια που επινε ο Μανθος Αθηναιος οντως ισχυει.. αλλα εγω μιλαω για το Λεντερη οτι επινε μίλκ-σέϊκ κατα τη διαρκεια των παραστασεων...
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ Empty Απ: ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΛΕΝΤΕΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ιωάννης Πεμ Αυγ 25, 2011 12:19 am

    Eσεις αληθεια παιδια οταν παιζετε παρασταση πινετε κατι συγκεκριμενο? Οπως π.χ. κανα νερακι η χυμο? Εγω λεω να πρωτοτυπησω και να πινω τιποτα γκαζόζες για να εχω και...γκάζι στο λαρύγγι!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 1:57 pm