ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


4 απαντήσεις

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από gio Δευ Ιαν 14, 2013 7:39 pm

    Καλησπέρα σας,


    είδα πρόσφατα μέσω του γνωστού δικτύου κοινωνικής δικτύωσης fb ένα σχόλιο από το πρόσφατο φεστιβάλ του Πανευρωπαϊκού Σωματείου Θεάτρου Σκιών του Θ. Σπυρόπουλου ένα σχόλιο σε μια φωτογραφία του γνωστού Καραγκιοζολόγου και κενολόγου κ. Τσιπήρα. Το σχόλιο αφορούσε ως γνωστό μία θριαμβευτική κριτική στο Θ. Σπυρόπουλο και τον Ορέστη και ταυτόχρονα έναν κακεντρεχή σχολιασμό κάποιων ανθρώπων και μάλιστα ορισμένων νεκρών. Εγώ θέλω να ρωτήσω με ποιο δικαίωμα ο κος Τσιπήρας αποτελεί καλλιτέχνη με "τουπέ" τον μεγάλο Βάγγο Κορφιάτη και ταυτόχρονα καταποντίζει οποιονδήποτε άλλον καλλιτέχνη πέραν του Σπυρόπουλου και της συνωμοταξίας του. Ειλικρινά αυτό αγγίζει τα όρια της τζάμπα διαφήμισης.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από Γιάννης Δευ Ιαν 14, 2013 9:59 pm

    Συμφωνώ με τον τρόπο που βλέπεις αυτά τα πράγματα καθώς οι αφορισμοί ποτέ δε μου άρεσαν. Θα μπορούσες να μας δώσεις και ένα σύνδεσμο για να δούμε την κριτική σην οποία αναφέρεσαι;
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από Ορφέας Τρι Ιαν 15, 2013 1:58 am

    Εδώ είναι ο σύνδεσμος για όσους ενδιαφέρονται να δουν. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=321362064640681&set=a.211470312296524.41822.210593262384229&type=1&relevant_count=1
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από gio Τρι Ιαν 15, 2013 4:47 pm

    Ορφέας έγραψε:Εδώ είναι ο σύνδεσμος για όσους ενδιαφέρονται να δουν. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=321362064640681&set=a.211470312296524.41822.210593262384229&type=1&relevant_count=1
    Σωστά αυτή είναι η φλωτο στην οποία αναφερόμουν.
    avatar
    κατσαντωνης 1


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Τετ Ιαν 16, 2013 3:02 pm

    apla merikoi san ayton ton tsipira briskoyn logo iparjis meso toy karagkiozi.aparadektos genika k sigkekrimena gia aytoys poy leipoyn apo th zoi.
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από gio Τετ Ιαν 16, 2013 7:55 pm

    κατσαντωνης 1 έγραψε:apla merikoi san ayton ton tsipira briskoyn logo iparjis meso toy karagkiozi.aparadektos genika k sigkekrimena gia aytoys poy leipoyn apo th zoi.
    Κοίτα γενικά δε διαφωνώ με την ένθερμη (αν και υπερβολική) προώθηση του Σπυρόπουλου. Εκείνο το οποίο ειλικρινά με κάνει έξω φρενών είναι ότι ο συγκεκριμένος "κύριος" σε κάθε φωτογραφία αντί να κάνει θετική κριτική στο Σπυρόπουλο για καλλιτεχνικούς και μόνο λόγους, την κάνει αποκλειστικά και μόνο μέσω αρνητικής σύγκρισης σε άλλους καραγκιοζοπαίκτες. Και εγώ θα ήθελα, εν πάσει περιπτώσει, να μάθω (όπως με τόση ευκολία συκοφαντεί νεκρούς ανθρώπους) να μάθω ποιοι είναι αυτοί οι τόσο απαράδεκτοι τεχνίτες που κατά καιρούς τον απειλούν τον εξυβρίζουν, κλπ. όπως ισχυρίζεται.
    avatar
    κατσαντωνης 1


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Πεμ Ιαν 17, 2013 12:20 am

    basika akoysa oti epese poly glycimo an moy eoitrepete h ekfrash....poly kalos o spyropylos alla an eixan ayto oi anuropoi poy brizoyn (baggos k sia )thn proboli toy spauari(iperektimimenos)k toy spyropoyloy de nomizv na milagame tora ( oxi mono emeis alla k anuropoi poy den asxoloyntai me ton karagkiozi)gia aytoys toys 2.
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από Ορφέας Πεμ Ιαν 17, 2013 12:42 am

    Δηλαδή βάζεις στο ίδιο καλάθι τον Σπυρόπουλο και τον Σπαθάρη; Δεν νομίζω οτί στέκει αυτό. Ο Θανάσης Σπυρόπουλος διαθέτει φωνές, ρεπερτόριο και δομή παράστασης που τον κατατάσσουν στην ίδια κατηγορία με καραγκιοζοπαίκτες όπως ο Βάγγος. Συνδιάζοντας τις καλλιτεχνικές του ικανότητες με μια πολύ καλή προβολή και διαχείρηση του ονόματός του έφτασε στο επίπεδο προβολής που έχει σήμερα. Με λίγα λόγια η προβολή του Σπυρόπουλου δεν βασίζεται σε "φούσκα" αλά Σπαθάρη αλλά σε πραγματικές ικανότητες. Οπότε τουλάχιστον άτοπο το σχόλιό σου.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από Γιάννης Πεμ Ιαν 17, 2013 2:06 am

    Φαντάζομαι, φίλοι μου, να καταλαβαίνετε πως ακολουθείτε την ίδια τακτική θάβοντας τον Σπαθάρη και τον Σπυρόπουλο. Δεν ξέρω αν ήταν υπερεκτιμημένος ο Σπαθάρης, ή μάλλον ξέρω πως ήταν, όμως δεν ήταν και άχρηστος και δεν μπορούμε εμείς, οι τελευταίες τρύπες του ζουρνά, να τα χώνουμε με τόση ευκολία σε ανθρώπους που έζησαν τον Καραγκιόζη σε μια άλλη εποχή και γνώρισαν άλλους μαστόρους, ανθρώπους που προσέφεραν στην τέχνη και την προέβαλαν διεθνώς (με τον τρόπο του ο καθένας) και που μας έφεραν την παράδοση μέχρι τις μέρες μας. Γιατί, το να μη μου αρέσει ο α' ή ο β' είναι κατανοητό. Το να τον θάβω συμμεριζόμενος ένα δογματισμό εναντίον του, πως τίποτα καλό δηλαδή δεν έκανε, είναι για μένα αθέμιτο και μεμπτό.
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από gio Πεμ Ιαν 17, 2013 9:57 am

    Γιάννης έγραψε:Φαντάζομαι, φίλοι μου, να καταλαβαίνετε πως ακολουθείτε την ίδια τακτική θάβοντας τον Σπαθάρη και τον Σπυρόπουλο. Δεν ξέρω αν ήταν υπερεκτιμημένος ο Σπαθάρης, ή μάλλον ξέρω πως ήταν, όμως δεν ήταν και άχρηστος και δεν μπορούμε εμείς, οι τελευταίες τρύπες του ζουρνά, να τα χώνουμε με τόση ευκολία σε ανθρώπους που έζησαν τον Καραγκιόζη σε μια άλλη εποχή και γνώρισαν άλλους μαστόρους, ανθρώπους που προσέφεραν στην τέχνη και την προέβαλαν διεθνώς (με τον τρόπο του ο καθένας) και που μας έφεραν την παράδοση μέχρι τις μέρες μας. Γιατί, το να μη μου αρέσει ο α' ή ο β' είναι κατανοητό. Το να τον θάβω συμμεριζόμενος ένα δογματισμό εναντίον του, πως τίποτα καλό δηλαδή δεν έκανε, είναι για μένα αθέμιτο και μεμπτό.
    Σωστός
    avatar
    κατσαντωνης 1


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012

    ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ Empty Απ: ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΣΙΠΗΡΑ

    Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Πεμ Ιαν 17, 2013 4:14 pm

    ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΤΟΠΟ... ΝΑΙ ΜΕΝ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΠΑΘΑΡΗ Ο ΣΠΥΡΟΠ. ΑΛΛΑ ΑΛΛΟ ΒΑΓΓΟΣ ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ ΜΟΛΛΑΣ Κ ΑΛΛΟ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ. ΑΠΛΑ Ο ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΤΕΜΕ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΟΜΩΔΙΑ, ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ Κ ΣΕ ΔΡΑΜΑ Η ΗΡΩΙΚΟ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ ( ΠΧ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΚΟΠΡΙΤΗΣ Κ ΠΑΙΖΕΙ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΒΕΖΥΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ)- (ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΒΛΕΠΕΙς - ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙΣ, ΒΛΕΠΩ ΠΧ. ΗΡΩΙΚΟ ΟΛΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΒΑΡΥ Ε Κ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΠΑΓΟ ΝΑ JΣΟΡΠΕΙΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ) Η Ο ΣΠΑΘΑΡΗΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ DVD ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΣΤΟΝ ΔΙΑΚΟ Κ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΓΕΛΑΝΕ ΟΛΟΙ ) EKOINEI LOIPON OI ΠΑΛΙΟΙ ΠΕΖΑΝ ΔΡΑΜΑ ΣΑΝ ΔΡΑΜΑ , ΚΟΜΩΔΙΑ ΣΑΝ ΚΟΜΩΔΙΑ ΚΤΛΜΗ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ. Κ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΘΑΨΑ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ Κ ΑΠΟΨΗ.. ΘΑΨΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΥΡ.
    ΤΣΙΠΗΡΑΣ

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μαρ 28, 2024 3:41 pm