ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


5 απαντήσεις

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Γιάννης Τετ Ιουν 10, 2009 8:12 am

    Κυκλοφορεί απ' τις Εκδόσεις Ακρίτας το βιβλίο της Eύης Tσιτιρίδου - Χριστοφορίδου "Εεε κολλητήρια παίζουμε;" το οποίο περιέχει κείμενα και συνοδευτικό CD με 4 παραστάσεις του Ευγενίου Σπαθάρη και συγκεκριμένα τα έργα:

    Ο Μέγας Αλέξανδρος και το καταραμένο φίδι
    Ο Καραγκιόζης γιατρός
    Ο γάμος του Καραγκιόζη
    Ο Καραγκιόζης μαέστρος

    Λεπτομέρειες για το βιβλίο καθώς και φόρμα παραγγελίας του θα βρείτε εδώ.


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Γιάννης στις Δευ Ιουν 10, 2013 5:56 am, 1 φορά
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Ιουν 14, 2009 2:06 am

    Το βιβλιο αυτο το αγορασα πριν απο αρκετο καιρο. Το cd δε περιλαμβανει ομως και τις 4 παραστασεις, έχουν αφησει εκτός cd τη παράσταση "Ο Καραγκιόζης μαέστρος" για άγνωστο λόγο.. Πραγματικά απαράδεκτο.. Το γενικοτερο στύλ του βιβλίου αφήνει να εννοηθεί ξεκάθαρα πως απευθήνεται στη νεα γενια των παιδιων που εχουν μεγαλώσει με "Πόκεμον" και "Playstation".. Στην ουσία ολες αυτες οι ιστοριες που υπαρχουν στο βιβλιο ειχαν κυκλοφορησει το 1997 απο τις ιδιες εκδοσεις ως αυτοτελη τευχη συνοδευομενα και απο μια κασσετα με την εκάστοτε παράσταση, οποτε ειναι μια καλη ευκαιρια να τα εχει κανεις ολα συγκεντρωμενα σε ενα βιβλιο.
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Γιάννης Κυρ Ιουν 14, 2009 3:01 am

    Σωστό! Γκάφα μου να το γράψω επειδή το CD μου το είχαν δώσει παλαιότερα. Αρκέστηκα να αντιγράψω το κείμενο από τη σελίδα του βιβλίου. Αλήθεια, γνωρίζετε μήπως αν το CD αυτό περιέχει τις ίδιες ηχογραφήσεις που είχαν οι κασέτες των αυτοτελών τευχών;
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Ιουν 14, 2009 3:12 am

    Nαι ειναι ακριβως το ιδιο γιατι εχω και τις παλιες κασσετες με τα αυτοτελη τευχη. Μαλιστα δε μπηκαν καν στο κόπο να τις επεξεργαστουν ψηφιακα ωστε να ειναι πιο διαυγης και καθαροτερος ο ηχος απο τη κασσέτα στο cd.. Απλα κανανε μια ξερη μεταφορα..
    Γιάννης
    Γιάννης
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 870
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/06/2009
    Ηλικία : 37
    Τόπος : Θεσσαλονίκη

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Γιάννης Κυρ Ιουν 14, 2009 3:20 am

    Εγώ, πάντως, τον ακούω άριστο και καθαρότατο. Απλώς, όταν δυναμώνει έντονα, βγάζει μια μικρή παραμ΄΄ορφωση η οποία δεν μπορεί να αφαιρεθεί.

    Πάντως, δεν είναι απαραίτητα κακό το να μην επεξεργαστεί ο ήχος! Επειδή είμαι σχολαστικός στο τι ακούω, πιστεύω
    πως η όποια επεξεργασία αναπόφευκτα αφαιρεί συχνότητες της φωνής του
    καλλιτέχνη και θολώνει τον ήχο αισθητά. Μπορεί να είναι πιο γλυκός ο
    επεξεργασμένος ήχος στο αυτί, όμως δεν είναι ο αυθεντικός.
    Ιωάννης
    Ιωάννης


    Αριθμός μηνυμάτων : 1244
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Ιωάννης Κυρ Ιουν 14, 2009 10:58 pm

    Ναι, ο ηχος ειναι πολυ καλος δεν διαφωνω αλλα επειδη εχω και τις κασσετες βλεπω πως δεν υπαρχει ομοιοτητα.. Ειδικα με τη καινουρια τεχνολογια μπορουσαν να καθαρισουν ελαφρα τον ηχο χωρις να αλλοιωθει. Παντως κριμα που δεν συμπεριελαβαν το "Καραγκιοζη μαέστρο" καθως ηταν ξεκαρδιστική παράσταση..(Δυστυχως εχω χασει τη κασσέτα..)
    avatar
    παρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 214
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : σφακια

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από παρης Παρ Ιουν 07, 2013 3:54 pm

    απο το ψδ εχω το φιδι και σε καετα μου ειχαν δανεισει το γιατρο. Ομως εκτος απο τισ παραστασεις που εχει στο βιβλιο-cd υπαρχουν κια αλλες εκ των οποιων ξερω¨
    υπαρχουν κι αλλες αυτοτελη παρασταεις οπως ο καραγκιοζης προφητης (τηςν εχω) ο καραγκιοζης πλοιαρχος και ο καραγκιοζης και το μαγεμενο τσιρκο (ξερει κνεις την υποθεση¨?) αν πατησεε στο google παιδικα audio torent θα βρειτε τον προφητη το ψδ του δανελη με τον ολυμπιονικη και ακομα 3 παραστασεις σπαθαρη κι 2 νταγιακου.
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Αντώνης Παρ Ιουν 07, 2013 3:56 pm

    Ποιές είναι αυτές του Νταγιάκου;
    avatar
    παρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 214
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : σφακια

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από παρης Παρ Ιουν 07, 2013 6:12 pm

    ειναι ο θησεας και ο μινωταυρος και 2 ο γερος του μορια οποιος θελει μπορω να του στειλω καιτις εξης- αποκρια στο τρελο ξενοδοχειο ο φουρναρης το κρυφο σχολειο πασχα στη στανη του μπαρμπαγιωργου, η κουνια, το καρναβαλι του καραγκιοζη η αλιως το μαγικο δεντρο, ο καπεταν κωστας γρης ο αθανασιος διακος, ο καραγκιοζης και το μηλο (αυτη η παρασταση υπαρχει απο το περιοδικο σε 2 εκτελεσεις) τα μαγικα χριστουγεννα του καραγκιοζη, ο καβαλαρης με το κοκκινο αλογο, ο αφεντης της θαλλασσας ο καραγκιοζης και ο πειρατης(κατι σαν τον λησταρχο πασαδορο) το καστρο των φαντασματων, ο γαμος του μπαρμπαγιωργου, οθρυλικος γαμος του καραγκιοζη και αν βρω το πανυγηρι του τριγου. Μηπως εχει κανεις να μου στειλει σε e:mail ηχητικο απο κασετες του σπαθαρη που ειχαν τα βιβλια η αλλες παρατασεις σε ηχο: οποιος θελει εχω το cd απο το μια φορα κι εναν καιρο και θα χαιρομουν να σασ το στειλω αντι να αγοραζετε με 70 ευρω τη συλογη?
    avatar
    Nικόλας


    Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2009

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Nικόλας Σαβ Ιουν 08, 2013 11:50 am

    πάρη καλησπέρα εχω εγώ κάποιες του Σπαθάρη που ζητάς! αν θες στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα το mail σου να στις στείλω!
    avatar
    παρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 214
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : σφακια

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από παρης Κυρ Ιουν 09, 2013 11:42 am

    ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΛΑ ΕΛΑΒΕς ΤΟ ΜΗΝΗΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ? εΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙς ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΥΧΗ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΘΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟς ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΥΛΑΕΙ ΟΠΩς ΕΓΩΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΕΥΡΕΤΟ ΟΠΩς ΟΛΕς ΟΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙς ΣΕ ΚΑΣΕΤΑ. κΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ Ε ΚΟΛΗΤΗΡΙΑ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗς ΜΑΕΣΤΡΟς ΣΤΟ CD
    avatar
    Nικόλας


    Αριθμός μηνυμάτων : 148
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2009

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Nικόλας Κυρ Ιουν 09, 2013 1:43 pm

    δυστυχως δεν μου ηρθε καποιο μηνυμα..
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Αντώνης Κυρ Ιουν 09, 2013 1:50 pm

    Ο αφέντης της θάλλασας τί υπόθεση έχει;
    avatar
    παρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 214
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : σφακια

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από παρης Κυρ Ιουν 09, 2013 2:37 pm

    ΦΙΛΕ ΑΝΤΩΝΗ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ Η ΒΕΖΥΡΟΠΟΥΛΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗς ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΕΧΕΙ ΣΤΑΛΕΙ ΠΟΥ ΛΕΙ Ο ΑΦΕΝΤΗς ΤΗς ΘΑΛΑΣΣΑς. ο ΠΑΣΑς ΛΕΙ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΒΡΗΧΙΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΙΚΟ ΚΑΒΟΥΡΙ ΟΠΟΥ ΤΟΥς ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟς ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΑΧΗΡ ΠΟΥ ΛΕΙ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗς ΟΤΙ ΝΟ ΜΙΖΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΝΙΓΕΙ ΚΑΙ Ο ΤΑΧΗΡ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟΥς ΔΩΣΕΙ ΤΡΟΦΗ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗς ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΟ. ΝΙΚΟΛΑ ΚΟΙΤΑ ΜΗΠΩς ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΘΑ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΩ
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από Αντώνης Κυρ Ιουν 09, 2013 2:40 pm

    Ευχαριστώ πολύ Πάρη.Ο καβαλάρης με το κόκκινο άλογο τί υπόθεση έχει;(Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός)
    avatar
    παρης


    Αριθμός μηνυμάτων : 214
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/06/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : σφακια

    ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ; Empty Απ: ΕΕΕ ΚΟΛΛΗΤΗΡΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ;

    Δημοσίευση από παρης Κυρ Ιουν 09, 2013 2:51 pm

    ειναι ηρωικο βασιζεται σε μια παλια καταρα και εκεινο το βραδυ θα βγει καποιος καβαλαρης να παρει τη βεζυροπουλα κια οποιον αλλο βρει μεχρι να τη βρει Ετσι γινεται και ο πασας λεει στον καβαλαρη να την παρει και τοτε αυτος γινεται ενας πανεμορφος νεος και τελειωνει στειλε μου πρωσωπικο μυνημα με μαιλ αν θες καμια. Νικολα εστειλα αλλα 2 κοιτα αν σου ερθουν

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 19, 2024 5:03 pm