ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


+2
Αντώνης
Ορέστης
6 απαντήσεις

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Ορέστης Τρι Ιουν 04, 2013 10:32 am

    Σκεύτικα ότι θα ήταν ωραία ο καθένας μας να έβαζε τις ιδέες του για το εκσυχρονισμό του Καραγκιόζη.
    Ξεκινάω εγώ με την δικιά μου ιδέα:
    Στο τέλος κάθςε παράστασης θα βάζωένα συνχρονο τραγούδι.

    Οι υπόλοιποι τι ιδέες έχετε;
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Αντώνης Τρι Ιουν 04, 2013 6:38 pm

    Άμα κάποια στιγμή εκλείψει το τουρκικό έθνος τι θα λέγατε να αλλάξουμε όλους τους Τούρκους του θεάτρου σκιων με πρόσωπα των σημερινών κυβερνήσεων;
    Babitos
    Babitos


    Αριθμός μηνυμάτων : 235
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : Αθήνα

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Babitos Τρι Ιουν 04, 2013 6:56 pm

    Αυτή θα ηταν καλή ιδέα, αλλά έτσι δεν θα έχουν νόημα οι ιστορίες του καραγκιοζη...
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Ορφέας Τρι Ιουν 04, 2013 7:20 pm

    Αντώνης έγραψε:Άμα κάποια στιγμή εκλείψει το τουρκικό έθνος τι θα λέγατε να αλλάξουμε όλους τους Τούρκους του θεάτρου σκιων με πρόσωπα των σημερινών κυβερνήσεων;


    Συγνώμη κιόλας, αλλά έχεις την παραμικρή ιδέα τί γράφεις;; Πώς είναι δυνατόν να εξαφανιστεί στα καλά του καθουμένου ένα έθνος αποτελούμενο από 40 εκατομμύρια ανθρώπους (; )!! Με πυρηνική καταστροφή;;; Ή με μαζικό βομβαρδισμό σε περίπτωση που η Χρυσή Αυγή σχηματίσει κυβέρνηση; Από την άλλη για να υπάρξει πλήρης αφομοίωση του τούρκικου έθνους με κάποιο άλλο (ποιό και πώς; ) θα πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια (δηλαδή αρκετές γενιές, δηλαδή 150-200 χρόνια τουλάχιστον). Πέρα από το οτί αυτό είναι απίθανο, αν γίνει τέτοια αφομοίωση είναι πιθανό οτί κάτι αντίστοιχο θα συμβεί και στο ελληνικό έθνος. Ακόμα και αν δεν γίνει αυτό, μετά από τόσα χρόνια το να κοροϊδεύουμε τους μαλακοπίτουρες σημερινούς πολιτικούς θα είναι εξίσου άτοπο με το να κάνουμε τώρα πολιτική σάτυρα πχ στον Δεληγιάννη ή στον Κουμουνδούρο.....


    Και γενικότερα τί θα πει εκσυχρονισμός του Καραγκιόζη;;; Εγώ είμαι κατά του επιφανειακού εκσυγρονισμού. Το θέμα είναι να σταματήσουν να προσβάλλουν και να εξευτελίζουν το θέαμα διάφοροι "καραγκιοζοπαίκτες" με γελοίες σκηνές, φιγούρες της πλάκας, ανύπαρκες φωνές, και ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΣΤΕΙΡΟ ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΜΕΝΟ ΜΙΜΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΛΟΓΟ!!!!!!!! Οι οποίοι είτε δεν μπορούν, είτε μπορούν αλλά βαριούνται να παίξουν πραγματικό καραγκιόζη. Αυτή είναι η ουσία του καραγκιόζη. Μέσα από μια ιστορία που διαδραματίζεται στο 1800 ή στο 1000 ή στα 500 π.Χ. να παρουσιάζεις ΕΜΜΕΣΑ και ΕΥΣΤΟΧΑ την σημερινή πραγματικότητα.
    avatar
    gio


    Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009
    Ηλικία : 36

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από gio Τρι Ιουν 04, 2013 8:55 pm

    Ορφέας έγραψε:
    Αντώνης έγραψε:Άμα κάποια στιγμή εκλείψει το τουρκικό έθνος τι θα λέγατε να αλλάξουμε όλους τους Τούρκους του θεάτρου σκιων με πρόσωπα των σημερινών κυβερνήσεων;


    Συγνώμη κιόλας, αλλά έχεις την παραμικρή ιδέα τί γράφεις;; Πώς είναι δυνατόν να εξαφανιστεί στα καλά του καθουμένου ένα έθνος αποτελούμενο από 40 εκατομμύρια ανθρώπους (; )!! Με πυρηνική καταστροφή;;; Ή με μαζικό βομβαρδισμό σε περίπτωση που η Χρυσή Αυγή σχηματίσει κυβέρνηση; Από την άλλη για να υπάρξει πλήρης αφομοίωση του τούρκικου έθνους με κάποιο άλλο (ποιό και πώς; ) θα πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια (δηλαδή αρκετές γενιές, δηλαδή 150-200 χρόνια τουλάχιστον). Πέρα από το οτί αυτό είναι απίθανο, αν γίνει τέτοια αφομοίωση είναι πιθανό οτί κάτι αντίστοιχο θα συμβεί και στο ελληνικό έθνος. Ακόμα και αν δεν γίνει αυτό, μετά από τόσα χρόνια το να κοροϊδεύουμε τους μαλακοπίτουρες σημερινούς πολιτικούς θα είναι εξίσου άτοπο με το να κάνουμε τώρα πολιτική σάτυρα πχ στον Δεληγιάννη ή στον Κουμουνδούρο.....


    Και γενικότερα τί θα πει εκσυχρονισμός του Καραγκιόζη;;; Εγώ είμαι κατά του επιφανειακού εκσυγρονισμού. Το θέμα είναι να σταματήσουν να προσβάλλουν και να εξευτελίζουν το θέαμα διάφοροι "καραγκιοζοπαίκτες" με γελοίες σκηνές, φιγούρες της πλάκας, ανύπαρκες φωνές, και ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΣΤΕΙΡΟ ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΜΕΝΟ ΜΙΜΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΛΟΓΟ!!!!!!!! Οι οποίοι είτε δεν μπορούν, είτε μπορούν αλλά βαριούνται να παίξουν πραγματικό καραγκιόζη. Αυτή είναι η ουσία του καραγκιόζη. Μέσα από μια ιστορία που διαδραματίζεται στο 1800 ή στο 1000 ή στα 500 π.Χ. να παρουσιάζεις ΕΜΜΕΣΑ και ΕΥΣΤΟΧΑ την σημερινή πραγματικότητα.
    Φίλε μου Ορφέα είσαι δυστυχώς ολόσωστος. Και λέω δυστυχώς γιατί πραγματικά ο Καραγκιόζης στις μέρες μας τείνει να πάθει μετάλλαξη. Από το παιδικό θέαμα που είχε καταντήσει να είναι με το Σπαθάρη τώρα με τις ηχογραφημένες παραστάσεις κάποιων (μελών του forum πολλες φορές) το θέαμα υφίσταται έκλειψη. Κι εγώ θαπώ κάτι το οποίο από το μυαλό των διαφόρων που βιάστηκαν να απαντήσουν στο topic δεν περνάει. Αν κάτι είναι να ζήσει θα ζήσει. Να μένει ζωντανό με τεχνιτή αναπνοή δεν έχει νόημα.
    Επίσης φίλε μου Αντώνη ειλικρινά καταλαβαίνεις το βάρος των λόγων σου ή λόγω της μικρής σου ηλικίας δεν έχεις συναίσθηση; Πέρα από το φασισμό που κρύβει μέσα της η δημοσίευσή σου, ο οποίος είναι καταφανής και εμετικότατος, ειλικρινά θλίβομαι για τις απόψεις σου!!!
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Αντώνης Τρι Ιουν 04, 2013 9:12 pm

    Το είπα έτσι σε περίπτωση που ...... λέμε τώρα.Η αλήθεια είναι οτι δεν είμαι ρατσιστής αλλα παντα υπάρχει ο αστάθμητος παράγοντας.Ποτέ δεν ξέρεις.Πάντως συμφωνώ μαζί σου Ορφέα οταν λες οτι
    Και γενικότερα τί θα πει εκσυχρονισμός του Καραγκιόζη;;; Εγώ είμαι κατά του επιφανειακού εκσυγρονισμού. Το θέμα είναι να σταματήσουν να προσβάλλουν και να εξευτελίζουν το θέαμα διάφοροι "καραγκιοζοπαίκτες" με γελοίες σκηνές, φιγούρες της πλάκας, ανύπαρκες φωνές, και ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΣΤΕΙΡΟ ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΜΕΝΟ ΜΙΜΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΛΟΓΟ!!!!!!!! Οι οποίοι είτε δεν μπορούν, είτε μπορούν αλλά βαριούνται να παίξουν πραγματικό καραγκιόζη. Αυτή είναι η ουσία του καραγκιόζη. Μέσα από μια ιστορία που διαδραματίζεται στο 1800 ή στο 1000 ή στα 500 π.Χ. να παρουσιάζεις ΕΜΜΕΣΑ και ΕΥΣΤΟΧΑ την σημερινή πραγματικότητα.
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Ορφέας Τρι Ιουν 04, 2013 9:39 pm

    Μόνο που (και ευτυχώς) δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Είναι εξίσου ρεαλιστικό με το να συζητάμε για τα μαντράκια που θα χτιστούν όταν οι γήινοι κάνουν αποικίες στον Άρη!
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Αντώνης Τρι Ιουν 04, 2013 9:58 pm

    τΟ ΤΕΛΕΥΤΑΊΟ ΠΟΥ ΕΊΠΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΆ ΌΛΟΙ ΟΙ ΚΆΤΟΙΚΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ ΜΕΤΑΚΟΜΊΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ.
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Ορφέας Τρι Ιουν 04, 2013 10:20 pm

    Μάλιστα.... Μια ακόμη συζήτηση του φόρουμ βαδίζει προς τον σουρρεαλισμό....
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Αντώνης Τρι Ιουν 04, 2013 10:59 pm

    Θεωρείς δηλαδή οτι δεν είναι πιθανό κάτι τέτοιο;
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Ορφέας Τρι Ιουν 04, 2013 11:42 pm

    Ναι το θεωρώ πιθανό. Εξίσου πιθανό με το να παίξει του χρόνου στο φεστιβάλ του Στρέφη ο Βασίλαρος τον Βελισσάριο, με αποθέωση με τον Μανωλόπουλο στον ρόλο του Ιουστινιανού, τον Βάγγο στον ρόλο του Βελισσάριου και τον Σαμαρά στον ρόλο του δήμιου. Και την Τζούλια στον ρόλο της Αντωνίνας.
    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Ορέστης Τετ Ιουν 05, 2013 9:49 am

    Ορφέας έγραψε:

    Και γενικότερα τί θα πει εκσυχρονισμός του Καραγκιόζη;;; Εγώ είμαι κατά του επιφανειακού εκσυγρονισμού. Το θέμα είναι να σταματήσουν να προσβάλλουν και να εξευτελίζουν το θέαμα διάφοροι "καραγκιοζοπαίκτες" με γελοίες σκηνές, φιγούρες της πλάκας, ανύπαρκες φωνές, και ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΣΤΕΙΡΟ ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΜΕΝΟ ΜΙΜΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΛΟΓΟ!!!!!!!! Οι οποίοι είτε δεν μπορούν, είτε μπορούν αλλά βαριούνται να παίξουν πραγματικό καραγκιόζη. Αυτή είναι η ουσία του καραγκιόζη. Μέσα από μια ιστορία που διαδραματίζεται στο 1800 ή στο 1000 ή στα 500 π.Χ. να παρουσιάζεις ΕΜΜΕΣΑ και ΕΥΣΤΟΧΑ την σημερινή πραγματικότητα.

    Όρφέα είσαι πολύ σωστός σε αυτά που γράφεις αλλά εγώ όταν εννοούσα εκσυχρονισνό δεν ενοούσα άτι πολύ υπερβολικό για παράδειγμα ο Βεζίρης να έχει πόρσε ή κάτι ανάλογο...Αλλά κάτι πολύ μικρό π.χ.ο Κοπρίτης να πηγαίνει σε ένα ίντερνετ καφέ κ.α.
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Αντώνης Τετ Ιουν 05, 2013 10:36 am

    Ορφέας έγραψε:Ναι το θεωρώ πιθανό. Εξίσου πιθανό με το να παίξει του χρόνου στο φεστιβάλ του Στρέφη ο Βασίλαρος τον Βελισσάριο, με αποθέωση με τον Μανωλόπουλο στον ρόλο του Ιουστινιανού, τον Βάγγο στον ρόλο του Βελισσάριου και τον Σαμαρά στον ρόλο του δήμιου. Και την Τζούλια στον ρόλο της Αντωνίνας.
    Πάρα πολύ αστείο.Χαχαχαχαχα!!!
    Πάντως δεν θα ξαναπώ τα ίδια.Απλά σκεφτείτε το με σοβαρό μυαλό γιατι απο τα πολλά γέλια και αστεία θολώνει το μυαλό μας.
    Ορφέας
    Ορφέας


    Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Ηλικία : 29
    Τόπος : Αθήνα

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Ορφέας Τετ Ιουν 05, 2013 3:29 pm

    Εγώ μια χαρά σοβαρός είμαι...... Όσο για τον Κοπρίτη γιατί να πηγαίνει σε ίντερνετ καφέ; Τί νόημα θα είχε αυτό; Αυτά είναι λεπτομέρειες και ανουσιότητες. Το θέμα είναι να υπάρχουν ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΑΙΚΤΕΣ οι οποίοι θα παίζουν ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ και όχι καραγκιοζιλίκια προσβάλλοντας την νοημοσύνη των θεατών τους, και φυσικά την ίδια την τέχνη.
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ


    Αριθμός μηνυμάτων : 82
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2009
    Ηλικία : 45
    Τόπος : Ξάνθη

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Τετ Ιουν 05, 2013 4:37 pm

    Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Ορφέα.
    Θεωρώ ότι το φρέσκο και το καινούργιο σε μια τέχνη αιώνων όπως το θέατρο σκιών έρχεται από την αναδρομή στην παράδοση.
    Τώρα, θεωρώ απαράδεκτο να γράφονται ρατσιστικές απόψεις στο φόρουμ.
    Καλό είναι να προσέχει τι γράφει ο καθένας, αν δεν μπορεί, ας μην γράφει καθόλου.
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Αντώνης Πεμ Ιουν 06, 2013 11:17 am

    Αντώνης έγραψε:Το είπα έτσι σε περίπτωση που ...... λέμε τώρα.Η αλήθεια είναι οτι δεν είμαι ρατσιστής αλλα παντα υπάρχει ο αστάθμητος παράγοντας.Ποτέ δεν ξέρεις.Πάντως συμφωνώ μαζί σου Ορφέα οταν λες οτι
    Και γενικότερα τί θα πει εκσυχρονισμός του Καραγκιόζη;;; Εγώ είμαι κατά του επιφανειακού εκσυγρονισμού. Το θέμα είναι να σταματήσουν να προσβάλλουν και να εξευτελίζουν το θέαμα διάφοροι "καραγκιοζοπαίκτες" με γελοίες σκηνές, φιγούρες της πλάκας, ανύπαρκες φωνές, και ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΣΤΕΙΡΟ ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΜΕΝΟ ΜΙΜΟΥΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΛΟΓΟ!!!!!!!! Οι οποίοι είτε δεν μπορούν, είτε μπορούν αλλά βαριούνται να παίξουν πραγματικό καραγκιόζη. Αυτή είναι η ουσία του καραγκιόζη. Μέσα από μια ιστορία που διαδραματίζεται στο 1800 ή στο 1000 ή στα 500 π.Χ. να παρουσιάζεις ΕΜΜΕΣΑ και ΕΥΣΤΟΧΑ την σημερινή πραγματικότητα.
    Το ξαναλέω το συγκεκριμένο μήνυμα επειδή δεν το είπα με ρατσιστική διάθεση αλλά με διάθεση περιέργιας να μάθω ΑΝ(λέμε τωρα.....) γίνει ποτέ κάτι τέτοιο τί θα κάνουμε εμεις οσον αφορά τους τουρκικούς χαρακτήρες στο θέατρο σκιων.
    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών Empty Απ: Ιδέες εκσυχρονισμού του Θεάτρου Σκιών

    Δημοσίευση από Ορέστης Πεμ Ιουν 06, 2013 12:28 pm

    Παιδιά έχετε όλοι σας δίκιο και απολογούμαι. Embarassed Sad

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μαρ 28, 2024 9:01 pm