ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ


3 απαντήσεις

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Δευ Μάης 13, 2013 4:08 pm

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Images?q=tbn:ANd9GcQuj7r8JPfApvb-9302_vyIJ6kPUR8gxPGIH_obTABsQfvsV8mx
    Ο Κωνσταντίνος Βαμβακάρης γεννήθηκε το 1997, στο Μαρούσι Αττικής. Σε ηλικία τριών (3) ετών παρακολουθεί για πρώτη φορά μια παράσταση Θεάτρου Σκιών στο χωριό της μητέρας του, στη Δρυμαία Φθιώτιδας, από τον καραγκιοζοπαίχτη Μιχάλη Χατζάκη. Το έργο που παρακολούθησε ήταν « Ο Μέγας Αλέξανδρος και το καταραμένο φίδι», και εντυπωσιάστηκε τόσο που δεν ήθελε να φύγει ακόμα και μετά το τέλος της παράστασης. Έτσι ,λοιπόν, με τη συνοδεία της μητέρας του πήγε και γνώρισε τον Καραγκιοζοπαίχτη.
    Ωστόσο, το δάσκαλό του, Αργύρη Αθανασίου, τον γνώρισε αργότερα, όταν παρακολούθησε σε έναν κινηματογράφο της Γλυφάδας, μια παράστασή του. Σε ηλικία πέντε (5) ετών είναι πλέον μαθητής στο Εργαστήρι Θεάτρου Σκιών των αδελφών Αθανασίου. Εκεί μαθαίνει σταδιακά από επαγγελματίες καραγκιοζοπαίχτες να κατασκευάζει τις δικές του φιγούρες. Επί σειρά ετών παρακολούθησε δεκάδες παραστάσεις Καραγκιόζη από τους αδελφούς Αθανασίου και το Μάνθο Αθηναίο. Κοντά σε αυτούς τους έμπειρους Καραγκιοζοπαίχτες μαθαίνει πώς να μιμείται τις διαφορετικές φωνές των ηρώων του Θεάτρου Σκιών.
    Από πολύ μικρός έπαιζε με τις απλές του φιγούρες πίσω από ένα πανί στο σαλόνι του σπιτιού του, ώσπου απέκτησε το δικό του μπερντέ, ενώ κάθε χρόνο στα γενέθλια του παρουσίαζε στους φίλους του μια μικρή παράσταση. Επιπλέον είχε την τη χαρά να γνωρίσει από κοντά το μεγάλο καραγκιοζοπαίχτη Ευγένιο Σπαθάρη λίγες ημέρες πριν το θάνατό του.
    Στις 8 Μαΐου του 2009 και σε ηλικία 12 ετών παρουσιάζει την πρώτη του παράσταση με τίτλο ¨ Ο Καραγκιόζης γεωπόνος και ο Κολλητήρης βιολόγος¨ στο πλαίσιο του 5ου Πολιτιστικού Διημέρου του Λεοντείου Λυκείου Νέας Σμύρνης, όπου φοιτά. Κατόπιν προσκαλείται να παίξει την ίδια παράσταση στους συμμαθητές του, από τη Διεύθυνση του Δημοτικού του, Άγιος Διονύσιος.
    Την επόμενη χρονιά αναβαθμίζει τον φορητό μπερντέ του με δεύτερο πανί για τις ανάγκες της παράστασης ¨Ο Καραγκιόζης στο Βυθό¨ την οποία παίζει για πρώτη φορά στο Δημοτικό του σχολείου του, για τους μαθητές της 5ης και 6ης Δημοτικού. Την ίδια παράσταση παίζει και στον παιδικό σταθμό Αερόστατο. Τον Αύγουστο του 2010 λαμβάνει μέρος στις πολιτιστικές εκδηλώσεις του Δήμου Αμφίκλειας με τις δύο παραστάσεις του.
    Το καλοκαίρι του 2011 προσκαλείται να παίξει στο κέντρο νεότητας του Ιερού Ναού της Αγίας Βαρβάρας Παλαιού Φαλήρου. Την ίδια μέρα μετά την παράσταση διδάσκει κατασκευή φιγούρας Καραγκιόζη στους μαθητές του Κατηχητικού Σχολείου της Ενορίας. Ακόμη παρουσιάζει το έργο ¨Ο Καραγκιόζης στο Βυθό¨ στο Παιδικό Εργαστήρι «Τα Στρουμφάκια».
    Μεγάλη ευκαιρία στην ζωή του ήταν η συμμετοχή του στην Τελετή Λήξης των παγκοσμίων αγώνων Special Olympics Hellas στο Παναθηναϊκό Στάδιο στις 4 Ιουλίου 2011 , όπου μαζί με τον καραγκιοζοπαίχτη Κωνσταντίνου Κουτσουμπλή και άλλους καραγκιοζοπαίχτες παρουσίασε ένα δρώμενο με θέμα τον Καραγκιόζη.
    Το ίδιο καλοκαίρι παίζει την παράσταση ¨ Ο Καραγκιόζης γεωπόνος¨ στον παιδικό σταθμό « Το Αερόστατο». Έπειτα συνεργάζεται με την παιδική κατασκήνωση του ΤΥΠΕΤ στον Διόνυσο και παρουσιάζει μια παράσταση του στους κατασκηνωτές, ενώ συμμετέχει ενεργά στην Τελετή Λήξης της Β’ Κατασκηνωτικής Περιόδου με ένα κατασκηνωτικό σκετς.
    Τον Αύγουστο του 2011 και σε συνεργασία με τον Εκπολιτιστικό Σύλλογο των Απανταχού Δρυμαιωτών παρουσιάζει στον προαύλιο χώρο του πρώην Δημοτικού Σχολείου Δρυμαίας την παράστασή του « Ο Καραγκιόζης στο Βυθό ». Ταυτόχρονα οργανώνει έκθεση παραδοσιακής χειροποίητης φιγούρας Καραγκιόζη εντός του χώρου του Δημοτικού Σχολείου όπου εκθέτει 85 φιγούρες.
    Τέλος στις 11 Σεπτεμβρίου 2011 παρουσιάζει την παράσταση του « Ο Καραγκιόζης στο Βυθό » στο ξενοδοχείο Athens Classical Imperial στο πλαίσιο της εκδήλωσης της Ένωσης Πολυτέκνων Αθηνών ( Ε.Π.Α ) για τα παιδιά των πολυτέκνων που εκείνη τη χρονιά θα πήγαιναν στην Α’ Δημοτικού.
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ BAMBAK1_06
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ BAMBAK1_07
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ BAMBAK1_20
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ BAMBAK1_01
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Πεμ Μάης 16, 2013 12:37 pm

    Συνέντευξη στη Σοφία Ζυγούμη
    Στη σκηνή του TEDxAUEB στις 15 Μαρτίου, εκτός από τους ομιλητές έλαβαν χώρα και ορισμένες παραστάσεις, μεταξύ των οποίων το Θέατρο Σκιών από τον Κωνσταντίνο Βαμβακάρη. Ο Κωνσταντίνος είναι 16 χρονών και ένας από τους νεότερους ερασιτέχνες καραγκιοζοπαίχτες σήμερα στην Ελλάδα. Αν δεν κοιτάξει όμως κάποιος πίσω από το μπερντέ, αποκλείεται να καταλάβει τη διαφορά του από έναν μεγάλο Καραγκιοζοπαίχτη. Η παράσταση του είναι απολαυστική και το κοινό δείχνει να περνάει καλά. Με το όμορφο χαμόγελό του μυεί και μένα στο μαγικό κόσμο του Θεάτρου των Σκιών.
    Κωνσταντίνε πως ξεκίνησε η αγάπη σου για το θέατρο σκιών; Είχες κάποιον συγγενή ή γνωστό που σε μύησε ή από τις παραστάσεις που έβλεπες;
    Η αλήθεια είναι πως δεν είχα κάποιο συγγενή, ωστόσο η πρώτη μου επαφή στο θέατρο των σκιών ήταν στο χωριό της μητέρας μου όπου έκανα τις καλοκαιρινές μου διακοπές σε ηλικία τριών ετών. Μόλις είδα την παράσταση είπα αμέσως "Μαμά πάμε από πίσω να δούμε τι γίνεται, πως κουνιούνται οι φιγούρες" και έτσι μυήθηκα στο θέατρο των σκιών. Ήταν ένας καραγκιοζοπαίχτης ο Μιχάλης Χατζάκης από τη Θεσσαλονίκη ο οποίος μου έδειξε τις φιγούρες και από τότε πήγαινα συνέχεια σε παραστάσεις με τη μητέρα μου και φυσικά πάντα από πίσω για να βλέπω πως γίνεται όλο αυτό. Κάποια στιγμή παρακολούθησα μια παράσταση από τα αδέρφια Αθανασίου που αργότερα έγιναν οι δάσκαλοί μου. Είπα στη μητέρα μου αφού μου αρέσει τόσο πολύ θα ήθελα να παρακολουθήσω τα εργαστήρια τους.
    Σε ποια ηλικία ήσουν τότε;
    Άρχισα τα εργαστήρια στα πέντε, αρχικά κατασκεύαζα απλές φιγούρες και όσο περνούσε ο καιρός αποκτούσα μεγαλύτερη δεξιοτεχνία και σιγά σιγά με έβαλαν πίσω από τον μπερντέ και μου έμαθαν τις φωνές για να μπορέσω κάποια στιγμή να παίξω και εγώ την δική μου παράσταση. Πότε ήσουν έτοιμος λοιπόν να παίξεις την δική σου παράσταση; Η πρώτη μου παράσταση ήταν το 2011. Πήγαινα στην έκτη δημοτικού και συμμετείχα σε μία εκδήλωση του γυμνασίου του σχολείου μου.
    Πως μπορεί να μυηθεί κανείς στα μυστικά του θεάτρου σκιών; Κάποιος πού θέλει να μάθει να χρησιμοποιεί τις φιγούρες του καραγκιόζη πού πρέπει να απευθυνθεί;
    Για να μάθει κανείς τα μυστικά του θεάτρου σκιών πρέπει να κάτσει δίπλα σε επαγγελματία καραγκιοζοπαίχτη. Μόνο σε αληθινές συνθήκες μπορείς να μάθεις να χειρίζεσαι τις φιγούρες αλλά και τις δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν κατά την διάρκεια της παράστασης. Τώρα όσον αφορά τα εργαστήρια θεάτρου σκιών υπάρχουν στην Αθήνα των Αδερφών Αθανασίου που πήγα κι εγώ και του Θανάση Σπυρόπουλου ενός μεγάλου καραγκιοζοπαίχτη από τους τελευταίους της γενιάς του.
    Οι καραγκιοζοπαίχτες που έχεις γνωρίσει ξεκίνησαν και αυτοί σε τόσο μικρή ηλικία όπως εσύ;
    Όλοι σχεδόν οι καραγκιοζοπαίχτες έχουν από μικρή ηλικία ασχοληθεί και αγαπήσει το θέατρο σκιών. Για παράδειγμα οι δάσκαλοι μου ήταν μαθητές του Χαρίδημου, πολύ γνωστού καραγκιοζοπαίχτη στην Πλάκα.
    Πόσο δύσκολο είναι για ένα αγόρι την στιγμή που μεγαλώνοντας μεταβάλλεται η φωνή, να μάθει να μιλά με την φωνή του Καραγκιόζη;
    Η φωνή είναι αλήθεια ότι μεταβάλλεται. Αν ακούσετε την πρώτη μου παράσταση, θα διαπιστώνατε ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά με αυτή που παρακολουθήσατε σήμερα. Ωστόσο προσπαθώ να μιμούμαι την φωνή του Καραγκιόζη όπως μου την δίδαξαν οι δάσκαλοι μου.
    Ο καραγκιόζης αντλεί την θεματολογία από την καθημερινότητα καθώς αναλαμβάνει να σατιρίσει τα "κακώς κείμενα". Κατά συνέπεια ο καραγκιοζοπαίχτης πρέπει να παρακολουθεί και τα τεκταινόμενα στην πολιτική: Εσύ παρόλο που είσαι τόσο μικρός παρακολουθείς τις πολιτικές εξελίξεις προκειμένου να δώσεις μία παράσταση;
    Ναι βέβαια παρακολουθώ την πολιτική. Ο Καραγκιόζης δεν μπορεί να σατιρίσει τις πιο μικρές υποθέσεις. Ασχολείται με όλα τα θέματα που προκαλούν σάλο στην κοινωνία και απασχολούν το κόσμο. Όμως ο καλός καραγκιοζοπαίχτης αφήνει πρώτα ένα θέμα να γίνει γνωστό. Ένας καραγκιοζοπαίχτης μου είχε πει πως έβλεπε το πρωί ειδήσεις και πήγαινε το βράδυ να παίξει καραγκιόζη χρησιμοποιώντας τις ίδιες ατάκες και κατάλαβε πως κάτι τέτοιο δεν είχε επιτυχία γιατί ο κόσμος από τις δουλειές του το πρωί δεν είχε ενημερωθεί για ότι είχε γίνει εκείνη την ημέρα.
    Πέρα από τα πολιτικά δρώμενα βασίζεσαι και σε κλασικά έργα όπως αυτό του Ιάκωβου Καμπανέλλη που παρακολουθήσαμε σήμερα;
    Το συγκεκριμένο έργο το διάλεξα να το παίξω σήμερα αφενός για να είμαι συνεπής στα χρονικά όρια που μου είχαν θέσει και αφετέρου και πιο σημαντικό να δείξω πόσο διαχρονικός είναι ο Καραγκιόζης, μιας και αυτόν τον καιρό συμπληρώνονται 40 χρόνια από τότε που πρωτοπαίχτηκε. Τα κλασικά έργα του Καραγκιόζη είναι το ''Καραγκιόζης φούρναρης'', ''ο Καραγκιόζης γραμματικός. Υπάρχουν επίσης τα ηρωικά έργα που σχετίζονται με τις εθνικές επετείους της 28ης Οκτωβρίου και της 25ης Μαρτίου, αλλά και έργα εποχιακά όπως αυτά που σχετίζονται με τις Απόκριες ή το καλοκαίρι.
    Είδαμε και τους γονείς σου να συμμετέχουν στην παράσταση. Χάρη στην δική σου αγάπη έμαθαν και αυτοί στην ουσία το θέατρο σκιών;
    Ναι οι γονείς μου δεν το ήξεραν και τους μύησα εγώ σε αυτό. Όπως είναι λογικό, όταν σε μια παράσταση παρουσιάζονται πάνω από δυο φιγούρες χρειάζονται χέρια και φυσικά με βοηθούσαν από την πρώτη στιγμή οι γονείς μου. Κάνουν και αυτοί κάποια φωνή;
    Όχι. Τις φωνές στο θέατρο σκιών τις κάνει μόνο ένας γιατί δεν είναι εφικτό να μιλάνε δύο.
    Τις φιγούρες τις φτιάχνεις εσύ;
    Ο κάθε καραγκιοζοπαίχτης φτιάχνει τις δικές του φιγούρες. Εγώ είμαι επηρεασμένος από το Χαρίδημο, αφού και οι δάσκαλοί μου αυτής της σχολής είναι. Υπάρχουν 3 τρόποι να φτιάξεις φιγούρες.Στην αρχή φτιάχνονταν από χαρτόνι, η φιγούρα ήταν μαύρη και οι καραγκιοζοπαίχτες άνοιγαν τρύπες με το κοπίδι, έπειτα προστέθηκε το χρωματισμένο ριζόχαρτο για να υπάρχει κάποιο χρώμα στη φιγούρα και πλέον φτιάχνονται και από επεξεργασμένο δέρμα. Τώρα βέβαια έχει επικρατήσει αυτή με το πλαστικό τάπερ, που το παίρνουμε λευκό,σε μεγάλη έκταση γιατί είναι εύκολος τρόπος και φθηνός.Το σχεδιάζουμε γύρω γύρω, βάζουμε τα χρώματα, το τρυπάμε και τοποθετούμε τις σούστες για να μπορεί να κινείται η φιγούρα και είναι έτοιμη.
    Έχεις σκεφτεί ποτέ να το κάνεις ως επάγγελμα;
    Ίσως στα πρώτα χρόνια, αλλά τώρα βλέποντας τις συνθήκες βλέπω ότι δυστυχώς μόνο συνδυαστικά θα μπορούσε να λειτουργήσει. Θα ήθελα να γίνω παιδίατρος κι έτσι να το συνδυάσω με τα παιδιά με τα οποία έχω πολύ καλή σχέση. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που το κάνουν επαγγελματικά και σε αυτούς αξίζει ένα μεγάλο μπράβο.
    Έχω διαβάσει ότι ξέρεις κάποια καραγκιοζο-μυστικά. Θες να μου πεις κανένα;
    Ναι κάτι πολύ σημαντικό που το έχει πει ο Σπαθάρης: "ο καραγκιοζοπαίχτης παίζει με το αφτί". Δηλαδή πρέπει να ακούει το κοινό του αν γελάει ή αν είναι πιο συγκρατημένο. Πρέπει συνεχώς να έχει όλες του τις αισθήσεις παρατεταμένες με κυρίαρχη την ακοή μιας και μεταξύ του και στο κοινό μεσολαβεί το πανί. Πρέπει να είναι σε εγρήγορση και να αξιοποιεί κάθε ευκαιρία να κεντρίσει το ενδιαφέρον του κοινού, όπως για παράδειγμα να πιαστεί από μία ατάκα ενός θεατή και να την εντάξει στο κείμενο του ή να την σατιρίσει. Είναι μια πολύ κουραστική δουλεία μα συνάμα μαγευτική. Γιατί ο καραγκιοζοπαίχτης δεν είναι μόνο ηθοποιός. Αλλά είναι και σκηνοθέτης, σκηνογράφος, και ηχολήπτης και σεναριογράφος...
    Αυτό ήθελα να σε ρωτήσω αν γράφεις τα κείμενα μόνος σου..
    Συνήθως καταπιάνομαι με κλασικά έργα στα οποία υπάρχει ένας βασικός κορμός. Πειράζω πολύ τον πρόλογο με τα κολλητήρια, και αυτά που σχολιάζει ο Καραγκιόζης μόνος του την επικαιρότητα και προσθέτω πολλά δικά μου στοιχεία τα οποία αλλάζω κάθε φορά.
    Οι γονείς σου δεν σου δίνουν συμβουλές για τα κείμενα;
    Τους ρωτάω καμιά φορά στο σπίτι πως τους φαίνεται κάτι που έχω γράψει περισσότερο για να διερευνήσω τις αντιδράσεις του κοινού, πως και αν θα ανταποκριθεί. Τους ρωτάω αν θα γελούσαν πχ με ένα κείμενο ή αν τα λέω καλά.

    Μια ευχή που θα ήθελες να δώσεις στα παιδιά και σε όσους μαζεύτηκαν εδώ ανταλλάσσοντας ιδέες προκειμένου να αλλάξουν την πραγματικότητα τους το μέλλον τους..
    Αυτό που κάνει και ο Καραγκιόζης, να μην σταματήσουμε να ελπίζουμε και να ονειρευόμαστε και όλα μπορούν να γίνουν.
    Πηγή: www.lifo.gr
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Πεμ Μάης 16, 2013 12:40 pm

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ DSC_0617
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ DSC_0641
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Vamvakaris
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 529298_354758214576072_25940216_n
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Πεμ Μάης 16, 2013 12:42 pm

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 1224_499346303450595_1030704061_n
    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ορέστης Παρ Μάης 17, 2013 4:05 pm

    Πόσων χρονών είναι σήμερα ο Kωνσταντίνος Βαμβακάρης;
    Babitos
    Babitos


    Αριθμός μηνυμάτων : 235
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : Αθήνα

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Babitos Παρ Μάης 17, 2013 4:55 pm

    Για να γεννήθηκε το 1997;
    Είναι 16!
    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ορέστης Παρ Μάης 17, 2013 6:12 pm

    Mπράβο του παντώς ! Είναι σχετικά μικρός και ασχολείται επαγγελματικά με τον Καραγκιόζη.
    Babitos
    Babitos


    Αριθμός μηνυμάτων : 235
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : Αθήνα

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Babitos Παρ Μάης 17, 2013 6:48 pm

    Εγώ ειμαι 13 και θέλω να κάνω το ίδιο διότι αγαπάω το καραγκιοζη απο 3 χρόνων αλλά δεν με αφήνουν οι καταστάσεις.
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Παρ Μάης 17, 2013 7:08 pm

    Χαίρομαι που γνωρίζω έναν ομοιοπαθή.
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Σαβ Μάης 18, 2013 10:06 am

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Vamvakaris
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Σαβ Μάης 18, 2013 10:18 am

    ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ 4 ΚΑΙ 10 ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ 3.
    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ορέστης Τετ Ιουν 19, 2013 2:37 pm

    Να μερικές φιγούρες του:
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 1003119_568649036520321_474912721_n

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 428537_554496077935617_1030078633_n
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 480641_517910544927504_1765953919_n
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 294504_439350866116806_913705961_n
    Babitos
    Babitos


    Αριθμός μηνυμάτων : 235
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : Αθήνα

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Babitos Τετ Ιουν 19, 2013 3:24 pm

    Απ'οτι βλέπω ειναι βασισμένες σε σχέδια του Γ.Χαρίδημου?
    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ορέστης Τετ Ιουν 19, 2013 3:28 pm

    Αυτό να λέγεται.Και μερικές είναι εμπνευσένες και από άλλους καραγκιοζοπαίκτες:ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 311959_270397929678768_1666625980_nΚαραγκιόζης Πάνου Καπετανίδη σε κατασκευή Κων\νου Βαμβακάρη.
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Τετ Ιουν 19, 2013 4:45 pm

    Στην σελίδα του στο facebook θα βρείτε και άλλες πολλές φιγούρες του.Απλά πατήστε ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ.
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Τετ Ιουν 19, 2013 5:09 pm

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Images?q=tbn:ANd9GcSv2j5Z-Q-BnnBbw3GLZlruSxSETnpPi9VISAND0aDZzho07N7Cmg
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Images?q=tbn:ANd9GcQBR6NX5V_448_7jUPUK00LRddbIeASrM-UUiM17u1vdOGxF7y3
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Images?q=tbn:ANd9GcS5gav3wfZtbBioHqfdOFJK7DSwJmxa7NwZbctUMo_gt35PumkxVg
    Αντώνης
    Αντώνης


    Αριθμός μηνυμάτων : 980
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Ηλικία : 25
    Τόπος : Καισαριανή

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Αντώνης Τετ Ιουν 19, 2013 5:12 pm

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 317608_235904973128064_1956160295_n
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 549576_354755951242965_310551097_n
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ 293144_235904706461424_443858298_n
    Ορέστης
    Ορέστης


    Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Ηλικία : 24
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Empty Απ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ

    Δημοσίευση από Ορέστης Τετ Ιουν 19, 2013 5:16 pm

    Αντώνης έγραψε:Στην σελίδα του στο facebook θα βρείτε και άλλες πολλές φιγούρες του.Απλά πατήστε ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ.


    Και όχι μόνο γράψτε Στανίσης Χρήστος και θα δείτε απίστευτα σχέδια.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 3:58 am