ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ

Site και παλαιοπωλεία για αγορά φιγούρων Καραγκιόζη για παίξιμο ή συλλογή

Μοιραστείτε

κατσαντωνης 1

Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012

Απ: Site και παλαιοπωλεία για αγορά φιγούρων Καραγκιόζη για παίξιμο ή συλλογή

Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Την / Το Πεμ Μαρ 08, 2012 11:09 pm

καλησπέρα γνωρίζω προσωπικά τους Αλιμπέρτηδες κ φτιάχνουν καταπληκτικές φιγούρες πιστέψτε με δεν έχετε ξανά δει φτιάχνουν τα πάντα από σκηνικά μέχρι ρεκλάμες κ σκαλιστές από τι ξέρω φτιάχνουν κ σελίδα οπού θα δείτε πολλά...24 του Μάρτη παίζουν στο μουσείο λαϊκής τέχνης τον Αθανάσιο διάκο θα σας ενημερώσω σύντομα..

estrella

Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2012

Δημοσίευση από estrella Την / Το Παρ Μαρ 16, 2012 8:18 pm

καλησπερα και παλι, μετα απο πολυ ψαξιμο, καποιος μου συστησε εναν νεο καραγκιοζοφτιαχτη που φτιαχνει κυρίως δερμάτινες χειροποίητες σε δικά του σχέδια.
    Πηγα στο εργαστηριο του στο χαϊδάρι και είχε πολυ ποικιλία σε σχέδια και μεγέθη. Διάλεξα αυτόν εδώ τον Καραϊσκάκη που είναι και επίκαιρος!!

για τιμή καμμία σχέση με όσα είχα διαβάσει αλλού (βλ. 500€), την πηρα με 50 ευρώ και είναι 60 πόντοι και ζωγραφισμένη μπρος- πίσω.

Σας τη στελνω να την δειτε, και εν καιρω θα πάρω και άλλες!

[/img]

το παιδί είναι συμπαθέστατο, αξίζει να τον υποστηρίξουμε.

σας παραθέτω και το blog του: karagiozisgr.blogspot.com
    georgioskargr

Αριθμός μηνυμάτων : 8
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/03/2012

Δημοσίευση από georgioskargr Την / Το Σαβ Μαρ 31, 2012 11:29 pm

Καλησπερα σας!Ασχολουμαι με την κατασκευη χειροποιητης δερματινης φιγουρας κυριως αλλα οχι μονο,δηλαδη κατασκευαζω και απο ζελατινα σε διαφορα παχη αλλα και σκαλιστες,σε σχεδια δικα μου φυσικα αλλα και αγαπημενα δικα σας.Δεκτη καθε παραγγελια.

Η ζωγραφικη μου ειναι παντα και απο τις δυο πλευρες και οι τιμες μου ξεκινανε απο τα 8 ευρω για ζελατινα και 25 για δερμα.Τα μεγεθη μου ξεκινουν απο τα 30 cm και φτανουν σε μεγεθη επαγγελματικα.

Οι φιγουρες μου απευθυνονται σε συλλεκτες,επαγγελματιες καραγκιοζοπαικτες,παιδια,αλλα και απλους λατρεις του ελληνικου θεατρου σκιων και γενικοτερα της λαικης μας τεχνης.

Οποιος ενδιαφερεται θα μπορουσε να επικοινωνησει μαζι μου και να ρωτησει οτιδηποτε σχετικο ειτε στο κινητο μου τηλεφωνο 6983385971 ειτε να δει το blogspot μου http://karagiozisgr.blogspot.com.Επισης το email μου ειναι το παρακατω:
    karagiozisgr@gmail.com

Τελος θελω να συνγχαρω ολους αυτους που κρατανε το forum ζωντανο και ειδικοτερα την τεχνη του θεατρου σκιων μια τεχνη τοσο ομορφη,επικαιρη παντα που κανει τον κοσμο να μαθαινει να γελαει και να συγκινειται!
    Ευχαριστω πολυ
    Παπαδολιακος Γεωργιος

[img] [/img]

κατσαντωνης 1

Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Την / Το Παρ Ιουν 01, 2012 7:12 pm

καλησπέρα παιδιά εδώ θα βρείτε βίντεο με Κατσαντώνη, Πασαδώρο, το οχι του 40, φιγούρες επαγγελματικές και παιδικές δε το συζητώ θα τρίβεται τα μάτια σας μπείτε κ πείτε μου..

κατσαντωνης 1

Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Την / Το Παρ Ιουν 01, 2012 7:25 pm

http://www.karagkiozistheatroskion.gr/ Εδώ εννοούσα κάτι πάτησα και το έσβησα πριν.
    Ιωάννης

Αριθμός μηνυμάτων : 1242
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Σαβ Ιουν 02, 2012 2:53 am

κατσαντωνης 1 έγραψε:http://www.karagkiozistheatroskion.gr/ Εδώ εννοούσα κάτι πάτησα και το έσβησα πριν.

Ειναι το site του κ.Aγγελου Αλιμπέρτη οπως βλεπουμε.. τρομερός ζωγραφος φιγούρων του θεατρου σκιων (οπως επισης και αγιογράφος) Ειχα ξαναμπει πριν λιγες μερες στο συγκεκριμενο site αλλα δεν ειχαν βαλει φαινεται ακομα τις φωτογραφιες με τις παιδικες φιγουρες.. Τι τιμές να εχουν αραγε και τι μεγεθος προκειται?

κατσαντωνης 1

Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Την / Το Τετ Ιουν 06, 2012 1:38 pm

ΦΙΛΕ ΙΩΑΝΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΡΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗ(ΒΛΕΠΕ ΟΝΟΜΑ)ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΦΙΓΟΥΡΑ ΚΑΘΟΣ Κ ΒΕΛΗΓΚΕΚΑ Κ ΜΠΑΡΜΠΑΡΓΙΩΡΓΟ ΣΤΑ 10€ ΤΗΝ ΜΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 30CM.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ Κ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΥΚΙΝΩΝΝΙΣΕΙΣ Κ ΙΣΩΣ ΠΟΥΛΑΝΕ Κ ΑΛΛΑ.
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Πεμ Ιουν 07, 2012 12:02 am

κατσαντωνης 1 έγραψε:ΦΙΛΕ ΙΩΑΝΝΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΡΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗ(ΒΛΕΠΕ ΟΝΟΜΑ)ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΦΙΓΟΥΡΑ ΚΑΘΟΣ Κ ΒΕΛΗΓΚΕΚΑ Κ ΜΠΑΡΜΠΑΡΓΙΩΡΓΟ ΣΤΑ 10€ ΤΗΝ ΜΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 30CM.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ Κ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΥΚΙΝΩΝΝΙΣΕΙΣ Κ ΙΣΩΣ ΠΟΥΛΑΝΕ Κ ΑΛΛΑ.

Aπο τι υλικο ειναι φτιαγμενες? Μπορεις να βγαλεις φωτογραφια απο τις φιγουρες που πηρες και να μας τις παρουσιασεις?

κατσαντωνης 1

Δημοσίευση από κατσαντωνης 1 Την / Το Τρι Ιουν 12, 2012 2:58 pm

ΛΟΙΠΟ ΕΚΤΟΣ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΩ
    Νίκος

Αριθμός μηνυμάτων : 126
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2013
    Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Νίκος Την / Το Σαβ Δεκ 14, 2013 9:01 am

http://frattisauctions.com/oscommerce/index.php?cPath=92&osCsid=b36a882892ba4a130db32b345bc65456
    στο συγκεκριμένο σιτε site εχει βιβλια φιγουρες cd και κατι χαρτοκοπτικές
     Like a Star @ heaven 

πανος

Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2014

φιγουρες

Δημοσίευση από πανος Την / Το Τετ Νοε 12, 2014 9:05 pm

Ενα blog που αξιζει να επισκευθει κανεις αν θελει να προμηθευτει φιγουρες Καραγκιοζη ειτε για παιξιμο ειτε για συλλογή. Περιλαμβανει τεραστια ποικιλία με φιγουρες απο ολα τα υλικα οπως δερμα ζελατινα και χαρτονι. Το εργαστηρι βρισκεται στα Ανω Πετραλωνα.οποιος θελει χειροποιητες φιγουρες σε καλες τιμες μικρες η μεγαλες ας μου στειλει μυνημα

gio

Αριθμός μηνυμάτων : 101
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2009

Δημοσίευση από gio Την / Το Πεμ Νοε 13, 2014 6:33 pm

πανος έγραψε:Ενα blog που αξιζει να επισκευθει κανεις αν θελει να προμηθευτει φιγουρες Καραγκιοζη ειτε για παιξιμο ειτε για συλλογή. Περιλαμβανει τεραστια ποικιλία με φιγουρες απο ολα τα υλικα οπως δερμα ζελατινα και χαρτονι. Το εργαστηρι βρισκεται στα Ανω Πετραλωνα.οποιος θελει χειροποιητες φιγουρες σε καλες τιμες μικρες η μεγαλες ας μου στειλει μυνημα
    ναι αλλά ποιο είναι το blog;

πανος

Δημοσίευση από πανος Την / Το Σαβ Νοε 15, 2014 3:21 pm

karagiozisvogiatzis.blogspot.com αυτο ειναι και το σετ με τις φιγουρες του χριστου πατρινου κανει 95 ευρω με τα μεταφορικα και πραγματικα αξιζει.

πανος

Δημοσίευση από πανος Την / Το Δευ Ιαν 12, 2015 7:34 pm

οποιος θελει χειροποιητες φιγουρες επαγγελματικες μπορει να αγορασει αο ενα παλαιοπωλειο στην αστιγγος σε τιμες 8 και δεκα ευρω.επειδη τον προμηθευω εγω οποιος θελει καποιο σχεδιο μπορει να μου το πει και να το φτιαξω και να πατε να το παρετε απο εκει.κυριως εγω παω σχεδια χαριδημου και σπυροπουλου.

Τάσος Ανδριώτης

Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/12/2014

Δημοσίευση από Τάσος Ανδριώτης Την / Το Τετ Ιαν 14, 2015 8:50 am

Καλημέρα Very Happy , για ρίξτε και μια ματιά κ εδώ.

http://figoures-karagiozi.blogspot.gr/

gio

Δημοσίευση από gio Την / Το Τετ Ιαν 14, 2015 5:28 pm

πανος έγραψε:karagiozisvogiatzis.blogspot.com αυτο ειναι και το σετ με τις φιγουρες του χριστου πατρινου κανει 95 ευρω με τα μεταφορικα και πραγματικα αξιζει.
    Μπορείς να μας δείξεις δείγματα της δουλειάς σου;

πανος

Δημοσίευση από πανος Την / Το Τετ Ιαν 14, 2015 8:07 pm

εχεις καποιο mail να σου στειλω????

πανος

Δημοσίευση από πανος Την / Το Τετ Ιαν 14, 2015 8:09 pm

[img][/img]

gio

Δημοσίευση από gio Την / Το Τετ Ιαν 14, 2015 9:30 pm

Φίλε μου δε φαίνεται τίποτα

πανος

Δημοσίευση από πανος Την / Το Τετ Ιαν 14, 2015 11:24 pm

Έχεις email να σου στείλω φωτογραφίες...οποίος θέλει δείγμα απο την δουλειά μου μπορεί να μου δώσει το μαιλ του να του στείλω δειγμα
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Δευ Απρ 27, 2015 12:08 am

Πριν λιγο καιρό δημιουργήθηκε η επίσημη σελίδα του μεγάλου Αιγιώτη καραγκιοζοπαίκτη Τάκη Παλαιοθόδωρου στο facebook, μια σελίδα με μια πλειάδα απο φωτογραφίες πανέμορφων φιγούρων που οπως πληροφορούμαστε είναι διαθέσιμες προς παραγγελία!

https://www.facebook.com/pages/%CE%98%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82/546951375446266?fref=photo

Δείτε μερικά δείγματα απο την αριστουργηματική δουλειά του κ.Παλαιοθόδωρου και μπείτε στη σελίδα για να τη στηρίξετε:

Paraskevas

Αριθμός μηνυμάτων : 12
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2015

Δημοσίευση από Paraskevas Την / Το Δευ Απρ 27, 2015 12:51 pm

Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο φορουμ. Μπράβο που διατηρείτε την τέχνη και συνεχίζεται να ασχολείστε με το θέατρο σκιών. Μία ερώτηση, ελπίζω να μην είμαι σε λάθος θέμα, ξέρει κανείς μαγαζιά στην Αθήνα (λογικά στο κέντρο, μοναστηρακι,θησειο,κλπ) που να πουλάνε φιγούρες,χαρτοκοπτικες και οτιδήποτε σχετικό με τον καραγκιόζη;
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Τετ Απρ 29, 2015 2:13 pm

Paraskevas έγραψε:Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο φορουμ. Μπράβο που διατηρείτε την τέχνη και συνεχίζεται να ασχολείστε με το θέατρο σκιών. Μία ερώτηση, ελπίζω να μην είμαι σε λάθος θέμα, ξέρει κανείς μαγαζιά στην Αθήνα (λογικά στο κέντρο, μοναστηρακι,θησειο,κλπ) που να πουλάνε φιγούρες,χαρτοκοπτικες και οτιδήποτε σχετικό με τον καραγκιόζη;

Στο Μοναστηράκι υπάρχει ενα μαγαζι στην οδό Άστιγγος το οποιο εχει αρκετες επαγγελματικές φιγούρες με εξαιρετικές τιμες απο 8 εως 10 ευρω σε ολα τα σχέδια και πρόσωπα (Καραγκιοζη, Χατζηαβατη, καπεταναίους, Κοπρίτη σε μηχανάκι και πολλα αλλα) Επισκεπτομαι πολυ συχνα το συγκεκριμενο στέκι και εχω πετυχει κατα καιρους πολλους φίλους του καναλιού οι οποίοι γνωρίζουν το παρων φόρουμ και στέκουν παραπανω απο ενθουσιασμένοι οταν τους αποκαλύπτω οτι ειμαι ενα απο τα ιδρυτικά στελέχη του!

Paraskevas

Αριθμός μηνυμάτων : 12
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2015

Δημοσίευση από Paraskevas Την / Το Τετ Απρ 29, 2015 2:23 pm

Παλιά υπήρχε και ο Σοκαράς, αλλά έχει κλείσει χρόνια. Ξέρω μάλιστα άνθρωπο που του χρωστάει ο Σοκαράς σχεδόν 500 ευρώ και δεν του τα έδωσε ποτέ. Υπάρχει άλλο μαγαζί πλέον ή μονο αυτό;
    Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι να πουλήσω κάποιες φιγούρες από την μεγάλη συλλογή μου (δεν τις έχω φτιάξει ο ίδιος τις αγόρασα παλιά).

ΥΓ: Να υποθέσω ότι είσαι ο Τζον Λέντερης; Και εγώ έμαθα το φόρουμ μέσα από το κανάλι. Πολύ καλή δουλειά. Μπράβο σε όλους!

πανος

Δημοσίευση από πανος Την / Το Παρ Μαϊος 01, 2015 1:07 pm

μπορεις να ανεβασεις καποιες απο τις φιγουρες που πουλας και καποιες πληροφοριες οπως κατασκευαστη τιμες και οτι χρειαζετε???

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Δεκ 17, 2017 2:15 am