ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ

ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΕΟΥ ΕΡΓΟΥ ΓΕΜΑΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ

Μοιραστείτε

καραγκιοζολατρης

Αριθμός μηνυμάτων : 18
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/10/2009

ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΕΟΥ ΕΡΓΟΥ ΓΕΜΑΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από καραγκιοζολατρης Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 12:23 am

Καλησπερα σας φιλοι μου. Μεσα απο αυτο το μηνυμα μοιραζομαι με ολους εσας, παλιους κ νεους καραγκιοζοπαικτες μια χαρμοσυνη κ ευλογημενη ιδεα που μου ρθε στο μυαλο. Να παρουσιαζαμε κ παραστασεις βιβλικου περιεχομενου ετσι ωστε τα παιδια μεσω της πανεμορφης τεχνης μας να εχουν την δυνατοτητα να γνωρισουν το λογο του θεου μεσα απο εργα πχ ο Μωυσης κ οι δεκα εντολες θα μπορουσε πχ ο θρυλικος καραγκιοζης μας να παρευρεθει στο πλευρο του μωυση βοηθωντας τον κλπ να προβαλουμε την μαχη του καλου με το κακο κ την τελικη επικρατηση του καλου με εργα οπως ο δαβιδ κ ο γολιαθ κ πολλα αλλα τα μηνυματα που θα αποκομισουν τα παιδια μας θα ναι αμετρητα ποσο μαλλον σε αυτη την δυσκολη εποχη που ζουμε! Θα χαρω να ακουσω γνωμες!
    Ιωάννης

Αριθμός μηνυμάτων : 1242
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

Απ: ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΕΟΥ ΕΡΓΟΥ ΓΕΜΑΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Σαβ Νοε 12, 2011 2:16 am

Πολυ ενδιαφερουσα ιδεα που θελει προσεκτικη μελετη πριν την υλοποιηση της! Προς το παρων κι εγω ειμαι σε μια φαση που φτιαχνω ενα νεο εργο, ηρωικο ομως, σχετικα με ολα οσα συμβαινουν στην Ελλαδα το τελευταιο καιρο. Το εργο εχει τιτλο "Ο βιασμός της Ελλάδας και η εκδίκηση του Σιδερένιου Καπετάνιου"..
    Αντώνης

Αριθμός μηνυμάτων : 979
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
    Τόπος : Καισαριανή

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Πεμ Μαρ 21, 2013 3:40 pm

Μπορείς να μας πείς την υπόθεση αυτού του έργου Ιωάννη? bounce
    Αντώνης

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Πεμ Μαρ 21, 2013 3:41 pm

Επίσης και εγω εχω φτιάξει ενα νέο έργο με τίτλο ο Καραγκιόζης πυροσβέστης.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Αντώνης στις Δευ Μαρ 25, 2013 9:53 pm, 1 φορά
    Ορέστης

Αριθμός μηνυμάτων : 417
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/02/2013
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ορέστης Την / Το Πεμ Μαρ 21, 2013 3:48 pm

Εγώ μια με τίτλο ο Καραγκιόζης φαντάρος.
    Χωρίζεται σε τρία μέρη.
    Babitos

Αριθμός μηνυμάτων : 235
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/02/2013
    Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Babitos Την / Το Πεμ Μαρ 21, 2013 5:26 pm

Εγώ προσωπικά έχω γράψει 14 έργα ( στα 13 μου ).
    Αντώνης

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Πεμ Μαρ 21, 2013 5:28 pm

Ποιά είναι?
    Babitos

Δημοσίευση από Babitos Την / Το Τετ Μαρ 27, 2013 3:29 pm

Επειδη στην Δευτέρα γυμνασίου κάνουμε βυζαντινή ιστορία έχω εμπνευστεί και έχω γράψει " Το Χρυσόβουλο" , " Εχθροί του Βυζαντίου: Τούρκοι και Κουμάνοι " και " Η άλωση της Κων/πόλης."
    Μετά έχω γράψει και πιο κοινωνικά έργα ´οπως " Ο Καραγκιοζης πλαστικος χειρουργός "
    Αλλά και ηρωικά όπως " Ο Καραγκιοζης πρωτοπαλλικαρο του καπετάν Δρόσου ", " Ο καραγκιοζης αρματολος " ( καμία σχέση με τον χριστιανομαχο ) και " Ο καπετάν Κόστας Κόλιας " μέρος Α και μέρος Β.
    Τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία καθώς είναι πιο πολύ περί παιδικής φύσης.
    Babitos

Δημοσίευση από Babitos Την / Το Τετ Μαρ 27, 2013 3:30 pm

Θα ήθελα όμως να ακούσω τον καραγκιοζη φαντάρο του Αρκα
    Γιουβάν

Αριθμός μηνυμάτων : 141
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2012

Δημοσίευση από Γιουβάν Την / Το Τετ Μαρ 27, 2013 3:46 pm

Babito μπορείς να ανεβάσεις το έργο ο Καπετάν Κώστας Κόλιας;
    Αντώνης

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Τετ Μαρ 27, 2013 6:29 pm

Επίσης εγώ έχω φτιάξει και ενα επίκαιρο ηρωικό έργο με τίτλο Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.
    Ορέστης

Δημοσίευση από Ορέστης Την / Το Τετ Μαρ 27, 2013 10:05 pm

ΛΟΙΠΟΝ BABITOS AKOY (Α'ΜΕΡΟΣ)
    O ΜΠΕΗΣ ΑΝΑΓΕΛΕΙ ΣΤΟΝ ΧΑΤΖΗΑΒΑΤΗ ΟΤΙ ΒΓΗΚΕ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΤΟ Η ΛΙΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ
    ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ(ΕΝΟΕΙΤΑΙ)
    ΧΑΤΖΙΑΒΑΤΗΣ
    ΣΙΟΡ ΔΥΟΝΗΣΟΣ
    ΣΤΑΥΡΑΚΑΣ
    ΣΟΛΩΜΟΣ
    ΜΟΡΦΟΝΙΟΣ

ΑΦΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ Ο ΛΟΧΙΑΣ ΤΟΥΣ,ΤΟΥΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ .ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ Ο ΜΟΡΦΟΝΙΟΣ ΛΙΠΟΘΥΜΑ.
    ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΚΥΛΟΥΝ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ,ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ Κ.Τ.Λ.
    ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΓΚΑΦΕΣ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.(ΤΕΛΟΣ Α'ΜΕΡΟΥΣ.....Υ.Γ. ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ.)
    Αντώνης

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Σαβ Μαρ 30, 2013 1:47 pm

Τα άλλα δύο μέρη τί υπόθεση έχουν? Very Happy
    Babitos

Δημοσίευση από Babitos Την / Το Δευ Απρ 01, 2013 12:09 am

Την παράστασή μου, Ο Κώστας Κόλιας, μπορεί να την βρείτε παραλλαγμένη από άλλες παραστάσεις ή μπορεί να πείτε πως έχει κακή υπόθεση. Τέλος πάντων, εγώ το ανεβάζω.

Ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΙΑΣ ΜΕΡΟΣ Α΄:

1η σκηνή: Ο Μουχτάρ, γιος του Αλή Πασσά, συναντάει τον Χατζηαβάτη. Ο Χατζηαβάτης διαμαρτύρεται πως έχουν συλλάβει την οικογένειά του επειδή ο Αλή πασσάς θέλει να φυλακίσει όλους τους φτωχούς ραγιάδες( έλληνες ) και να τους κάνει δούλους του. Ο Μουχτάρ του λέει πως Ο Αλή πασάς έχει βάλει στόχο και τους επαναστάτες χριστιανούς που έχουν πάρει τα βουνά. Ο ίδιος δεν συμφωνεί με τον πατέρα του και υπερασπίζεται τους χριστιανούς. Τέλος ο Μουχτάρ λέει στον Χατζηαβάτη πως αν δεν ήταν φιλοχριστιανός, θα τον είχε συλλάβει.
    2η σκηνή: Ο Χατζηαβάτης λέει τα καθεστώτα στον Καραγκιόζη. Ο Καραγκιόζης λέει πως κι αυτουνού του έχουν φυλακίσει την Αγλαϊα και τα παιδιά του( εννοείται πως δεν χορέυει μαζί τους στην αρχή ).
    3η σκηνή: Βγαίνει ο Αλή Πασσάς μαζί με τον υπασπιστή του, τον Χαήρ Αγά. Συζητάνε για τους φυλακισμένους χριστιανούς και Ο Αλή Πασάς διατάζει να συλλάβουν και όσους απέμειναν. Ο Χαήρ παίρνει απόσπασμα να συλλάβει τον Καραγκιόζη.
    4η σκηνή: Ο Καραγκιόζης αντιμετωπίζει τον Χαήρ και τον στρατό του και τους διώχνει.
    5η σκηνή: Έρχεται και ο Πεπόνιας με στρατιώτες αλλά ο Καραγκιόζης τους ξαναδιώχνει.
    6η σκηνή: Στην σκηνή παρουσιάζονται πολλοί στρατιώτες μαζεμένοι με αλυσοδεμένους χριστιανούς. Ανάμεσά τους και ο Διονύσιος και ο Μορφονιός( που τον έχουν δέσει από την μύτη! ).
    7η σκηνή: Έρχεται ο Μπαρμπα-Γιώργος και λέει στον καραγκιόζη να έρθει πάνω στο χωριό γιατί δεν είναι ασφαλής στην πόλη. Ο Καραγκιόζης όμως προτού το κάνει αυτό, θέλει να ελευθερώσει τους φυλακισμένους φίλους και συγγενείς του. Ειδοποιούν τους καπεταναίους από το λημέρι τους.
    8η σκηνή: Έρχονται οι καπεταναίοι με αρχηγό τον καπετάν Κώστα, το πρωτοπαλίκαρο του Κατσαντώνη. Ο Κατσαντώνης δεν έχει έρθει γιατί έχει πάει να βοηθήσει στην Πελοπόννησο.
    9η σκηνή: Τα παλλικάρια κάνουν γιουρούσι( εισβάλουν ) στο σαράι και ο Κόλιας σκοτώνει τον Χαήρ Αγά. Ο Αλή πασσάς καταφέρνει και ξεφεύγει.
    10η σκηνή: Έρχεται ο Κατσαντώνης και παίρνει τα παλικάρια του για το βουνό, έχοντας πρώτα δώσει θερμά συγχαρητήρια στον Κώστα που τώρα πια αισθάνεται πιο δυνατός από ποτέ. Έτσι με αρχηγούς αυτούς τους δύο, ετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν τα τούρκικα στρατεύματα.
    ΤΕΛΟΣ Α΄ ΜΕΡΟΥΣ

Ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΛΙΑΣ ΜΕΡΟΣ Β΄:

1η σκηνή: Ο Μουχτάρ με τον πατέρα του, τον Αλή πασά, συζητούν με τον υπασπιστή Ταχύρ για το πώς θα στήσουν ενέδρα τον Κατσαντώνη και τον Κώστα Κόλια που τους είχε κάνει τρομερή ζημιά στην προηγούμενη μάχη τους.
    2η σκηνή: Καραγκιόζης, Χατζηαβάτης και Μουχτάρ. Ο Μουχτάρ που είναι φιλοχριστιανός, τους μαρτυρά το σχέδιο του πατέρα του.
    3η σκηνή: Ο Καραγκιόζης πάει να ειδοποιήσει τον Κατσαντώνη με το γαιδούρι του.
    4η σκηνή: Αρκετοί στρατιώτες ετοιμάζονται να πάνε προς καταδίωξη του Κατσαντώνη και του Κόλια. Αρχηγοί της εκστρατίας, ο Δερβέναγας, ο Ταχύρ και ο Μουχτάρ.
    5η σκηνήSadβουνό) Ο Καραγκιόζης λέει τα καθεστώτα στον Κώστα Κόλια.
    6η σκηνή: Ο Κατσαντώνης και ο Κώστας μιλούν. Ο Κατσαντώνης του λέει πως αυτή η μάχη πρέπει να μείνει στην ιστορία ως η Μάχη του Κόλια. Του λέει να γίνει αρχηγός και να οδηγήσει ο ίδιος τα παλικάρια στον αγώνα. Επίσης τον συμβουλεύει να σκοτώσει το πρωτοπαλλίκαρο του Αλή Πασά, τον Οσμάν. Ο Κώστας δέχεται καθώς έχει την αίσθηση πως θα είναι η τελευταία του μέρα...
    7η σκηνή: Οι στρατιώτες μαζί με τον Δερβέναγα, τον Ταχύρ και τον Μουχτάρ φτάνουν.
    8η σκηνή: Σύνθημα και από τα δύο στρατόπεδα και αρχίζει η μάχη.
    9η σκηνή: Πρώτος ο Κόλιας πιάνει και σκοτώνει πολλούς τούρκους. Όλα τα παλικάρια σκοτώνουν και σκοτώνονται.
    10η σκηνή: Ο Κατσαντώνης πιάνει και σκοτώνει τον Ταχύρ.
    11η σκηνή: Ο Κώστας πιάνει τον Μουχτάρ αλλά με παρέμβαση του Καραγκιόζη, δεν τον σκοτώνουν.
    12η σκηνή: Ο Κώστας σκοτώνει τον Οσμάν, το αγαπημένο παλικάρι του Αλή πασά. Στη συνέχεια όμως ο Δερβέναγας σκοτώνει πισώπλατα τον Κώστα!
    13η σκηνή: ( κόκκινα φώτα ) Εμφανίζεται η Ελλάδα και αναφωνεί ένα ποίημα αφιερωμένο στον αδικοχαμένο και γενναίο Κώστα Κόλια.
    14η σκηνή: Αφού ο Κόλιας ξεψύχισε, έρχεται ο Κατσαντώνης και θρινεί για τον αγαπημένο του φίλο.
    15η σκηνή: Έρχονται ο Μπαρμπα-Γιώργος, ο Μουχτάρ και ο Καραγκιόζης. Ο Καραγκιόζης και ο Μπαρμπα-Γιώργος θρινούν για τον Κώστα και του υπόσχονται ένα μεγαλοπρεπή τάφο.
    16η σκηνή: Ο Κατσαντώνης μένει μόνος με το σώμα του φίλου του. Ορκίζεται στην παναγιά και στην μνήμη του Κώστα, πως πάνω στον τάφο του, θα σφάξει τον Αλή Πασά.( πράγμα που δεν γίνεται αφού ο Κατσαντώνης βασανίζεται από τον πασά μετά)
    17η σκηνή: Ο Μουχτάρ φοράει φουστανέλα και βαφτίζεται Λευτέρης.
    ΤΕΛΟΣ Β΄ ΜΕΡΟΥΣ
    ( ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στο τέλος κάθε μέρους δεν ακούγεται ο καλαματιανός του Καραγκιόζη, αλλά ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ )

Γιουβάν

Αριθμός μηνυμάτων : 141
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2012

Δημοσίευση από Γιουβάν Την / Το Δευ Απρ 01, 2013 12:14 pm

Ευχαριστώ!
    Αντώνης

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Δευ Απρ 01, 2013 2:30 pm

Πάρα πολύ ωραίο έργο Babitos.Θα το προσθέσω στο ρεπερτόριό μου.
    Babitos

Δημοσίευση από Babitos Την / Το Τρι Απρ 02, 2013 11:01 pm

Ευχαριστώ Αντώνη. Θα ήθελα να ακούσω κι άλλα σχόλια και από άλλους.
    Ορέστης

Δημοσίευση από Ορέστης Την / Το Παρ Απρ 05, 2013 3:13 pm

Είναι φανταστική! lol!
    Αντώνης

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Τρι Απρ 09, 2013 2:24 pm

Babitos έγραψε: " Η άλωση της Κων/πόλης ".
    Αν δεν κάνω λάθος αυτό το έργο δεν υπάρχει ήδη?
    Babitos

Δημοσίευση από Babitos Την / Το Τρι Απρ 09, 2013 4:46 pm

Δεν το ξέρω.
    Αντώνης

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Τρι Απρ 09, 2013 9:13 pm

Απο όσο ξέρω υπάρχει παιγμένη απο τον Σπαθάρη ως το τελευταίο μέρος της σειράς Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ.
    Babitos

Δημοσίευση από Babitos Την / Το Τρι Απρ 09, 2013 11:23 pm

Δεν το ήξερα. Αν ξέρεις μήπως μπορείς να μου γράψεις πως παίζεται για να το συγκρίνω με το δικό μου;
    Αντώνης

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Τετ Απρ 10, 2013 1:35 pm

Η ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΩΝ/ΠΟΛΗΣ
    ΥΠΟΘΕΣΗ
    Ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος συναντά τον Καραγκιόζη και τον Χατζηαβάτη και τους λέει να πάνε να φράξουν την κερκόπορτα, για να μην μπούν μέσα οι Τούρκοι.Ο Καραγκιόζης λέει στον Χατζηαβάτη, οτι θ'αργήσει ο ίδιος και έτσι ο Χατζηαβάτης ξεκινά μόνος του για την κερκόπορτα.
    Ο Καραγκιόζης συναντά την Αγλαία και της λέει, οτι η Κωνσταντινούπολη πολιορκείται. Εκείνη την ώρα έρχεται ο Χατζηαβάτης και του λέει, πως δεν πρόλαβε να κλέισει την κερκόπορτα και οτι οι Τούρκοι έχουν μπει μέσα στην πόλη.
    Τότε η Αγλαία λέει οτι δεν πρόκειται να το πιστέψει εκτός άν φύγουν από το τηγάνι τα ψάρια που τηγανίζει. Τότε τα ψάρια πετάγονται έξω από το τηγάνι και η Αγλαία τρομαγμένη μπαίνει μέσα στην καλύβα. Τότε έρχονται δυό Τούρκοι στρατιώτες και αρχίζουν να παλεύουν με τον Καραγκιόζη και τον Χατζηαβάτη.
    Αφού εμφανίζεται η δόξα,που τους στεφανώνει οι ήρωες φεύγουν από την σκηνή μαχόμενοι.΄Επειτα εμφανίζεται ο σουλτάνος με τον υπασπιστή του και αφού αναγγείλουν στο κοινό οτι η Πόλη έπεσε τότε τελειώνει το έργο.
    Δεν ξέρω άν σε κάλυψα και ζητάω συγνώμη για τις όποιες παραλείψεις ή λανθασμένες προσθήκες.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Αντώνης στις Πεμ Απρ 11, 2013 9:57 pm, 1 φορά
    Babitos

Δημοσίευση από Babitos Την / Το Τετ Απρ 10, 2013 3:01 pm

Με κάλυψες και με το παραπάνω Αντώνη. Μοιάζει λίγο με το δικό μου ( πρόσωπα και κάποιες σκηνές ) μόνο που εγώ δίνω αναλυτικά την μάχη της Πόλης.
    Αντώνης

Δημοσίευση από Αντώνης Την / Το Πεμ Απρ 11, 2013 3:50 pm

Ακόμη καλύτερα.

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Οκτ 23, 2017 11:48 pm