ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ

ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΠΛΕΣΣΑΣ (ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ)

Share

Ιωάννης

Αριθμός μηνυμάτων: 1182
    Ημερομηνία εγγραφής: 11/06/2009
    Τόπος: Κηφισιά

Απ: ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΠΛΕΣΣΑΣ (ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ)

Δημοσίευση από Ιωάννης στό Πεμ Μαϊος 19, 2011 9:58 pm

Α μαλιστα. Γιατι εγω αυτη τη φωτογραφια την ειχα δει και στο ντοκυμαντερ απο τα dvd του Κωστα Μακρή και η φωτογραφια που εδειχνε τον Αντωναρο με το μπουζουκι εγραφε απο επανω την ημερομηνια "1986"..

george plessas

Αριθμός μηνυμάτων: 196
    Ημερομηνία εγγραφής: 11/05/2011
    Τόπος: ΑΜΑΛΙΑΔΑ

Δημοσίευση από george plessas στό Τρι Μαϊος 24, 2011 6:02 pm

εισητηριο του αειμνηστου ΑΝΤΩΝΑΡΟΥ!

Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης στό Πεμ Jun 02, 2011 10:47 pm

Διαφημηστικη ρεκλαμα του Αντωναρου

Γιάννης
    Admin

Αριθμός μηνυμάτων: 793
    Ημερομηνία εγγραφής: 08/06/2009
    Τόπος: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Γιάννης στό Παρ Jun 03, 2011 4:33 am

Μιας και έχουμε την ευτυχή συγκυρία να έχουμε στο forum τον εγγονό του Αντώναρου Γιώργο Πλέσσα, δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω κάτι που με τρώει από καιρό.

Δυστυχώς, από Αντώναρο το μόνο βίντεο που υπάρχει διαθέσιμο στο ευρύ κοινό είναι η συμμετοχή του στη σειρά «και μιλάει και λαλάει» με τον Μαύρο Ξιφομάχο. Παρά ταύτα, έχω ακούσει πως υπάρχει τρόπος να απολαύσει κάποιος τον λόγο στις παραστάσεις του Αντώναρου από κασέτες ήχου που διακινεί η οικογένειά του. Κασέτες ηχογραφημένες από τον ίδιο με μεράκι για ανθρώπους με γούστο, με το μπουζούκι του να ρίχνει πενιές και το στοματάκι του να βγάζει αμανέδες, σατυρικά τραγουδάκια και να πλέκει τους διαλόγους των έργων. Αυτό ισχύει; Αν ναι, θα μπορούσες, Γιώργο, να μας πεις κάποιες λεπτομέρειες; Ενδιαφέρομαι, και πιστεύω και πολλοί φίλοι, διότι ο Αντώναρος και η σχολή που άφησε είναι από τις σοβαρότερες εκφράσεις της τέχνης, με καταπληκτικές φωνές, μεγάλα έργα, με εκτενείς προλόγους κλπ.

george plessas

Δημοσίευση από george plessas στό Παρ Jun 03, 2011 7:20 pm

φιλε Γιαννη τα βιντεο του παππου μου ειναι οντως ελαχιστα δυστηχως οτι αρχεια εχουμε ειναι αρχεια ηχου στο συνολο τους τα οποια καλως εχοντων των πραγματων καποια στιγμη θα γινουν γνωστα στο ευρυ κοινο,οσοι εχουν καποια τραγουδια του εχουν διαρευσει απο τον Λεντερη κ δεν με ενοχλει κ ιδιεταιρα για να σου πω την αληθεια!
    Λογο οτι η μονιμη κατοικια μου ειναι στην κυπρο εχω ενα μερος του αρχειου της οικογενειας μου στο pc μου κ σιγα σιγα αρχισα να το μοιραζομαι μαζι σας, τον αυγουστο θα ανεβω αμαλιαδα για διακοπες εχω πολλα να σας δωσω!
    ολα αυτα τα χρονια της πορειας του πατερα μου κ μετεπειτα του αδερφου μου προσπαθησαμε κ εχουμε κανει ενα αξιολογο αρχειο μαζευοντας τα παντα γυρω απο τον καραγκιοζη κ στοχος καποια στιγμη ειναι να παρουν την θεση τους σε ενα δικο μας χωρο για τους φιλους του καραγκιοζη!
    οσο για τον παππου μου θελω να ανεβασω ενα ηχητικο ντοκουμεντο που θα χαρειτε πολυ οπως θελω να ανεβασω κ αποσπααμτα παραστασεων του πατερα κ αδερφου μου απλα το ψαχνω πως να τα ανεβασω γιατι δεν ειμαι κ τοσο στα θεματα upload αν υπαρχει καποια συμβουλη χαρα μου να ακουσετε κ να δειτε αρκετα!!!

καραγκιοζης ΑΝΤΩΝΑΡΟΥ!

Γιάννης
    Admin

Δημοσίευση από Γιάννης στό Παρ Jun 03, 2011 7:52 pm

Για άλλη μια φορά με σκλαβώνεις! Aνυπομονώ στην ιδέα να ακούσω Αντώναρο, έναν από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες. Για οδηγίες ως προς το ανέβασμα θα σου στείλω μήνυμα (P.M.)

Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης στό Πεμ Jun 09, 2011 1:29 am

Θα ακουσετε και μενα πως παιζω μιας και η παρασταση με το μαυρο ξιφομαχω που θα παιξω στου Στρέφη εννοείται πως θα ανέβει την επόμενη μερα κιολας στο forum.. παντως τι διαβασα? οτι τη δαγκωνει κιολας την Αγλαϊα μεχρι θανατου? ενταξει, συγνωμμη αλλα εμενα αυτο με σοκαρει τρομερα.. και ειναι λογικο πιστευω.. η φιγουρα του Μπαρμπαγιωργου που ανεβασες μοιαζει σχεδον ιδια με εκεινη που ειχε και ο Λεντερης στη τηλεοραση! Νομιζω και πως ο αδερφος του Σωτηρη Ασπιωτη ο Μιμης, εχει μια παρομοια φιγουρα για Μπαρμπαγιωργο την οποια βγαζει ο Κωστας Μακρης στα καινουργια dvd που εχει κυκλοφορησει.. παντως για πες μου Γιωργο.. ποτε αρχιζετε στη Κουρουτα τις παραστασεις? κατα πασα πιθανοτητα λεω να κατεβω!

Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης στό Πεμ Jun 09, 2011 6:00 pm

Μια συγκλονιστικη φωτογραφια που βρηκα στην ιστοσελιδα του Κωστα Μακρη. Εδω ειναι αρκετοι βετερανοι της τεχνης! Αντωναρος, Γιανναρος, Ασπιωτης και αρκετοι αλλοι που δε τους γνωριζω! Μεσα και ο κ.Φωτης Πλεσσας πιο νεος τοτε. Η φωτογραφια πρεπει να ειναι του 1996-97.. πραγματικα συγκλονιστικη φωτογραφια ετσι? ειδικα αν κοιταξουμε και τις 2 ρεκλαμες απο πισω με τα τρομερα ηρωϊκα εργα που προκαλουν δεος απο την εικονα και μονο, "Ο γιος του Κατσαντωνη" και "Χρονης και Αλη Τσεκούρας"

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ιωάννης στις Πεμ Jun 09, 2011 6:10 pm, 1 φορά

Nικόλας

Αριθμός μηνυμάτων: 146
    Ημερομηνία εγγραφής: 22/07/2009

Δημοσίευση από Nικόλας στό Πεμ Jun 09, 2011 6:04 pm

πραγματικα φοβερη φωτογραφία! απο ποια εκθεση ειναι αραγε?

george plessas

Δημοσίευση από george plessas στό Πεμ Jun 09, 2011 6:20 pm

παιδες καλησπερα η φωτο που ανεβασε ο φιλος Ιωαννης ειναι απο ενα φεστιβαλ που ειχε διοργανωθει στο παλιο νοσοκομειο της πατρας για τους απομειναντες παλεμαιχους πατρινους καραγκιοζοπαικτες τοτε, γιατι απο αυτους ο μονος που ζει πλεον απο τους παλιους ειναι ο Γιανναρος κ ειχαν παιξει ο Μ. Ασπιωτης ο Αντωναρος ο Κωσταρος κ ο Γιανναρος οσο για τις ρεκλαμες ειναι του Μιμη Ασπιωτη!
    Οσο για τις παραστασεις Ιωαννη συνηθως ξεκινουν 5 με 10 ιουλιου αν εχεις σκοπο να κατεβεις Αμαλιαδα Κανονισε το τον αυγουστο για να σε γνωρισω κ εγω κ να σου δειξω κ ενα μερος απο το αρχειο μας!

Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης στό Πεμ Jun 09, 2011 6:33 pm

Στο παλιο νοσοκομειο της Πατρας ε? φοβερο! ακριβη χρονολογια μηπως γνωριζεις? θα με ενδιεφερε παντως παρα πολυ να μαθω ολα τα ονοματα των παικτων της φωτογραφιας! (Ο Κωσταρος ποιος απ'ολους ειναι?) παντως για την Αμαλιαδα βεβαιως, θα κανονισω για Αυγουστο να κατεβω αφου θα εισαι κι εσυ εκει. Και για αλλη μια φορα θα το πω.. συγκλονιστικη η φωτογραφια!!

george plessas

Δημοσίευση από george plessas στό Πεμ Jun 09, 2011 6:43 pm

οι δεξια Μακρης Ασπιωτης Κωσταρος (πατερας τακη παλαιοθοδωρου) Γιανναρος Αντωναρος Φ. Πλεσσας, οι υπολοιποι ειναι απο την ορχηστρα που ειχε παιξει, οσο για την χρονολογια ηταν ενα χρονο πριν χασουμε τον Αντωναρο το 1998!

Γιάννης
    Admin

Δημοσίευση από Γιάννης στό Τρι Jun 14, 2011 4:46 am

Μετά από παράκληση του κ. Τάσου Γεωργίου ανεβάζω μια σειρά φωτογραφιών του Αντώναρου, του Φώτη Πλέσσα και του Διονύση Λέντερη. Ωραίο υλικό! Κάνοντας κλικ τις βλέπετε ολόκληρες.

george plessas

Δημοσίευση από george plessas στό Τετ Jun 15, 2011 6:44 pm

Να συμπληρωσω για τις φωτο που ανεβασε ο Γιαννης μετα την παρακληση του Τασου ειναι απο εκδηλωση στο Λαζαρακειο δημοτικο μεγαρο Αμαλιαδος που διοργανωθηκε απο το παννεληνιο σωματειο θεατρου σκιων σε συνεργασια με τον δημο Αμαλιαδος με σκοπο να τιμηθει ο αειμνηστος Αντωναρος τοσο απο το σωματειο οσο κ απο τον δημο της Αμαλιαδας, την παρασταση ξεκινησε ο Αντωναρος κ συνεχισε ο Σακης Λεντερης!

Γιάννης
    Admin

Δημοσίευση από Γιάννης στό Τετ Jun 15, 2011 11:57 pm

Ωραία πράγματα! Άραγε να υπάρχει κανένα βίντεο από την εκήλωση αυτή;

Η ώρα είναι Κυρ Aug 31, 2014 7:14 am