ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ FORUM ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΙΑΣΩΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ

ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ

Μοιραστείτε
    Ιωάννης

Αριθμός μηνυμάτων : 1242
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2009
    Τόπος : Κηφισιά

Απ: ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Σαβ Μαρ 06, 2010 6:01 pm

Τιποτα το σπουδαιο.. Απλα με ανεξητιλους μαρκαδορους! Σε οποιοδηποτε βιβλιοπωλειο εχουν! Στα χρωματα που δεν ειχα το περασα με απλους μαρκαδορους, αλλωστε τη φιγουρα δε την εκανα με προορισμο το παιξιμο.

fragkiskos

Αριθμός μηνυμάτων : 6
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/02/2010

Δημοσίευση από fragkiskos Την / Το Τρι Μαρ 09, 2010 4:59 pm

kalispera! piga tin kyriaki sto theatro tou spyropoulou sto galatsi. to savato paizei stous agious anargyrous, dodekanisou 37, (2102629046) kai ora 18:30. H sygkoinonia pou exypiretei apo kentro athina, einai to leoforeio 024 (agios ioannis-agioi anargyroi), exei stasi kai sto metro panepistimio epi tis panepistimiou. Les ston odigo oti thes na kateveis stin gefyra ayras, apo ekei einai poly poly konta.
    Gnorizei kapoios pou polountai dermata gia figoures?? Eyxaristo.
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Τετ Μαρ 10, 2010 6:18 pm

Εγώ έτυχε να βρεθώ τη προηγούμενη εβδομάδα στο Σπυροπούλειο μουσείο του κ.Σπυρόπουλου στους Αγίους Αναργύρους και οφείλω να ομολογήσω πως έμεινα ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ!!! Ο χώρος είναι απλά συγκλονιστικός και απίστευτος! Είδα για πρώτη φορα φωτογραφίες καραγκιοζοπαικτών που δεν είχα ξαναδεί οπως του Πέτρου Δώριζα και του Φρίξου Γαζεπίδη. Είμαι της άποψης πως πρέπει ΑΠΑΝΤΕΣ που αγαπατε την τεχνη πρεπει να το επισκευθειτε! Ειναι 10000% recommended! Επιπλέον μπορείτε να κάνετε παραγγελείες για φιγούρες ολων των ειδών καθώς και για πιο απλές.

teo

Αριθμός μηνυμάτων : 1
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/03/2010

Δημοσίευση από teo Την / Το Πεμ Μαρ 11, 2010 7:06 pm

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ έγραψε:Αλήθεια, μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη απ' όπου θα μπορούσα να προμηθευτώ σούστες και αλλα υλικά γιακατασκευή φιγούρας;
    για σουστες καλες και φτινες στην θεσσαλονικη 6974231906
    Πάγκαρος

Αριθμός μηνυμάτων : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/09/2009
    Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Πάγκαρος Την / Το Παρ Μαρ 12, 2010 3:52 pm

Kai pos legete file teo o kirios pou tis poulaei?

kelekelekele84

Αριθμός μηνυμάτων : 67
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2009
    Τόπος : Thessaloniki

Δημοσίευση από kelekelekele84 Την / Το Παρ Μαρ 12, 2010 4:45 pm

Nai file Teo...gia pes mas!
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Πεμ Μαρ 18, 2010 11:56 pm

Αλλη μια φιγουρα που εφτιαξα με τα ιδια υλικα της παραπανω! Τι εχετε να πειτε?
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Πεμ Μαρ 25, 2010 12:02 am

Ετοιμαζει παιδια κανεις μπερντέ για το καλοκαιρι? Αν ειστε απο Αθηνα τι θα λεγατε για καμια συνεργασια?

fragkiskos

Δημοσίευση από fragkiskos Την / Το Πεμ Μαρ 25, 2010 5:05 pm

Αθηνα δυσκολο!! Αν κατεβεις προς Δωδεκάνησα, εισαι ευσπροδεκτος!!
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Κυρ Μαρ 28, 2010 11:11 pm

Λιγο απιθανο να με βγαλει εκει ο δρομος! Παντως εγω λεω να ετοιμασω κατι για καλοκαιρι οπως και να'χει.. Ηδη εχω αρχισει να φτιαχνω φιγουρες και να γραφω δικά μου έργα οπως "Η επιστροφή του μαύρου ξιφομάχου και ο καπετάν-Αήττητος" "Η τρίαινα των 2 δράκων" και "Ο καπετάνιος με την ατσάλινη γροθιά".
    Ορφέας

Αριθμός μηνυμάτων : 451
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2009
    Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Ορφέας Την / Το Κυρ Μαρ 28, 2010 11:24 pm

Φίλε Ιωάννη έχεις κάποιο μέρος για να παίξεις; Εγώ θα ήθελα να συμμετάσχω αλλά έχω πολλή δουλειά ακόμη (φιγούρες, ακόμα και αν την βγάλω με αγοραστές χρειάζομαι αρκετες ακόμη, ενώ επίσης δεν έχω σκηνή). Με λίγη τύχη (και δουλειά!) θα μπορούσαμε να οργανώσουμε ένα μικρό φεστιβάλ.
    Επίσης ενδιαφέρομαι να δω τα έργα σου (ή να διαβάσω σενάριό τους!)
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Πεμ Απρ 01, 2010 11:55 pm

Ακομα δεν εχω αλλα θα προσπαθησω να βρω μαντρα σε κανενα γνωστο σπιτι καποιου συγγενη. Θα το παλεψω! Εγω χρειαζομαι καποιες φιγουρες επιπλεον που μου λειπουν και προσδοκω να τις εχω μεχρι τελη Απριλίου ολες! Δηλαδη φιγουρες που θα καλυπτουν εργα οπως π.χ. "Ο μαύρος ξιφομάχος" και "το φάντασμα του σαραγιού". Θα ηταν ευχης εργον αν μπορουσαμε να οργανωσουμε ενα μικρο φεστιβαλ! Ειναι θαυμασια ιδεα! Απο σχεδιασμο ρεκλαμας, φρεσκες ιδεες για εντυπωσιακα και πρωτοπωρα εφέ στη παρασταση ωστε να ξεχωρισουμε, πιστευω πως τα διαθετω! Θα κανω εκτενη αναφορα για τα εργα που εχω φτιαξει σε σχετικο topic! Επισης ηθελα να αναφερω και καποιους τιτλους εργων μου που παρελειψα να γραψω στο προηγουμενο μηνυμα. Αυτοι ειναι "Το μαγικό ταξίδι του Κολλητήρι" "Ο θυσαυρός του ωκεανού" "Ο Καραγκιόζης στη Καραϊβική" "Ο Καραγκιόζης τηλεπαρουσιαστής" και "Ο μυστηριώδης Καπετάνιος".
    Side21

Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/03/2010
    Τόπος : ΣΑΜΟΣ

Δημοσίευση από Side21 Την / Το Παρ Απρ 02, 2010 10:49 pm

Τελικά δεν είναι και τόσο φοβερό πράγμα να σχεδιάσεις μερικές φιγούρες του Θεάτρου Σκιών ...
    Παίρνεις ιδέες από εκατοντάδες κλασσικές φιγούρες που κυκλοφορούν, βάζεις και το μεράκι σου με έμπνευση και αυτοσχεδιασμό και στο τέλος το αποτέλεσμα σε δικαιώνει !!!
    Side21

Δημοσίευση από Side21 Την / Το Παρ Απρ 02, 2010 10:52 pm

Μερικές ακόμα απ' τις φιγούρες μας

Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Πεμ Απρ 08, 2010 11:57 pm

Δειτε και τις δικες μου. Ειναι για τη παρασταση "Ο μαυρος ξιφομαχος".
    Side21

Δημοσίευση από Side21 Την / Το Παρ Απρ 09, 2010 2:45 pm

Ωραιότ ατες οι φιγούρες σου Ιωάννη ...
    Όπως και το αβαταρ με την αφίσσα του Α. Μόλλα !!!
    Ορφέας

Δημοσίευση από Ορφέας Την / Το Κυρ Απρ 11, 2010 9:26 pm

Φίλοι μου στα θέατρα σκιών Σπυρόπουλου πωλούνται δύο ειδών σούστες. Οι πιο μικρές, που κάνουν δύο ευρώ έκαστη (ιδανικές για ερασιτέχνες), και πιο μεγάλες (4 Ε) για κάποιον που έχει μεγαλύτερες φιγούρες. Επισης σας παραπέμπω στο http://shop.karagkiozis.com του Πάνου Καπετανίδη, από όπου μπορεί κανείς να παραγγείλει φιγούρες, αφίσες, μπερντέ και σούστες σε μάλλος τσιμπημένες, κατά την άποψή μου, τιμές.
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Κυρ Απρ 11, 2010 11:15 pm

Ορφέα ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες μα θα μου επιτρεψεις να προσθεσω πως ολα αυτα τα εχω γνωστοποιησει εδω και αρκετο διαστημα στο forum. Θελω να μου πεις τις εντυπωσεις σου απο το χωρο του θεατρου! Πως σου φανηκε?
    Ορφέας

Δημοσίευση από Ορφέας Την / Το Δευ Απρ 12, 2010 2:34 pm

Γενικά είναι ωραίο αν και ελαφρώς παλιό. Οι πάγκοι δείχνουν την ηλικία τους, χωρίς όμως να υπάρχει πρόβλημα. Για όποιον δεν έχει πάει, δίπλα στην σκηνή του Καραγκιόζη υπάρχει και μία σκηνή κουκλοθέατρου, δεν γνωρίζω ποιός παίζει/έπαιζε. Στους τοίχους, πέρα από τις σκηνές με φιγούρες (οι πιο πολλές πλαστικές, αλλά υπάρχουν και σκαλιστές) και μια ασπρόμαυρη χαρτονένια σύνθεση με τον θάνατο του καταραμένου φιδιού, υπάρχουν και κάποια κάδρα με ρεμπέτικες ζωγραφιές (του Σπυρόπουλου), ενώ υπάρχουν και διάφορα πορτρέτα του Θανάση Σπυρόπουλου, άλλα μόνος του, σε άνα παίζει μπουζούκι και σε άλλα παίζει Καραγκιόζη. Την διακόσμηση συμπληρώνουν διάφορες αφίσες με αναγκελίες παραστάσεων, καθώς και κάποια (ακαλαίσθητα και περιττά κατά την άποψή μου) διακοσμητικά από παιδικά πάρτυ. Γενικά συμπαθητικός χώρος, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά χωρίς τίποτε μεμπτό.
    ΥΓ. Πληροφορίες για τις μεγαλύτερες σούστες, καθώς και για το ηλεκτρονικό μαγαζί του Πάνου Καπετανίδη δεν θυμάμαι να διάβασα στο φόρουμ. Κακώς πάντως δεν το έλεγξα.

fragkiskos

Δημοσίευση από fragkiskos Την / Το Πεμ Απρ 15, 2010 2:22 pm

Καλησπέρα σε όλους! Νομίζω πως 20 ευρώ είναι υπερβολική τιμή για μια σουστα, καθώς εγώ έδωσα 20 ευρώ και πήρα τα υλικά (μεταλλικές βέργες, μεταλλική λάμα, και ξύλο για τις λαβές), και έφτιαξα σαράντα σούστες πολύ εύκολα και μόνος μου. Αν δεν έχετε ηλεκτροκόλληση, μπορείτε να τις κατασκευάσετε με μπρούντζινες βέργες και οι κολλήσεις να γίνουν με ασημοκόλληση και ένα απλό φλόγιστρο. Όποιος θέλει οδηγίες, μπορώ να του πω.Θα ανεβάσω και φωτογραφία από τις πρώτες μου σούστες, από μπρουντζινη βέργα, είναι εξίσου καλή με την μεταλλική αφού "παίζει" ένα Μπαρμπα-Γιώργο ύψους 1,30m.
    Ορφέας

Δημοσίευση από Ορφέας Την / Το Πεμ Απρ 15, 2010 2:54 pm

Αγαπητέ Φραγκίσκε θα συμφωνήσω μαζί σου οτί 20Ε είναι πολλά για μια σούστα, έστω και επαγγελματική. Πιστεύω οτί θα ήταν πολύ καλή ιδέα να ανεβάσεις όποτε έχεις χρόνο οδηγίες κατασκευής, με τις απαραίτητες φωτογραφίες.
    Side21

Δημοσίευση από Side21 Την / Το Πεμ Απρ 15, 2010 4:01 pm

Συμφωνώ με το φίλο Φραγκίσκο !!!
    Αστείο πράγμα να αγοράζεις σούστες ...
    Εμείς στην ομάδα θεάτρου σκιών του Πολιτιστικού Συλλόγου μας φτιάχνουμε τα πάντα μόνοι μας, μπερντέ, φιγούρες, φωτιστικά, εφέ, σούστες κ.λ.π.
    Σύντομα θα σας παρουσιάσω φωτογραφίες και οδηγίες ...
    Χαιρετισμούς απ' τη Σάμο
    Ορφέας

Δημοσίευση από Ορφέας Την / Το Πεμ Ιουν 17, 2010 4:59 pm

??? ??????? ???????????? ??????? ??? ???????????? ??? ?????????, ?? ??? ??????? ??? e-mail ??? orfeas2ymittou@hotmail.com. ????? ?? ???????? ??????????? ??? ??????? ???????, ????? ????????, ???? ????, ????? ?????? ??? ??????? ?????? ??? ????????? ?????????, ???? ??? ???????? ????? ??? ??????????, ???? ?? ???? ??? ?????? ???? ?? ?????? ?????.
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 82
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2009
    Τόπος : Ξάνθη

Δημοσίευση από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Την / Το Δευ Ιουλ 12, 2010 3:04 pm

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να αγοράσει τρουκς (πριτσίνια) στη Θεσσαλονίκη μπορεί να το κάνει από το κατάστημα του Γαμβράκη , που βρίσκεται στην Ίωνος Δραγούμη, λίγο πάνω από τη Φιλίππου.
    Ιωάννης

Δημοσίευση από Ιωάννης Την / Το Παρ Σεπ 10, 2010 11:23 pm

Παιδιά εδω σας δείχνω τις φιγούρες που φιλοτέχνησα απο ζελατίνα πριν λίγες μέρες!!! Θελω τα σχόλια σας!!!

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Οκτ 23, 2017 9:41 pm